Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Am o vectra c din 2005 si in urma unui mic accident am spart farul dreapta.Am cumparat unul nou dar nu are motorasul care regleaza lumina de la faza scurta(cel cu lupa).Stie cineva sa-mi explice cum se poate demonta de pe farul vechi fara a-i provoca vreo stricaciune motorasului? Si inca o intrebare:cum se demonteaza farul de pe masina(in afara de cele 2 suruburi de deasupra lui).Multumesc.
Skip ads

  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa dai bara din fata jos
sub bara mai are un surub
motorasul de la far trebuie invirtit intr-o directie stinga sau dreapta nu mai stiu in care , cred ca nu are vreo importanta
este montat ca in cazul becului de la semnalizare iar dupa ce il invirti intr-o parte il simti la mana cand a iesit , se misca mai usor apoi trebuie scos 1-2 cm in afara si trebuie lasat putin pe spate ca sa iasa de tot .
motorasul are o tija iar la capatul care intra in far are o bila .
bila intra intr-un locas din far iar daca te uiti in farul vechi o sa-ti dai seama de ce vorbesc .
daca nu te descurci da-mi un mesaj pe privat si vorbim pe mesenger sau la telefon
daca nu te descurci i-ti trimit eu niste poze cum sa faci ,am si eu un far spart pe care l-am inlocuit si am si motorasul
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfaturi.In final am reusit.A fost putin mai greu cu mutatul xenonului dar s-a rezolvat.O zi buna.
  • catalinmih

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat sa scot motorasul dupa rotire. Nu reusesc, desi este desprins de zona de sustinere. Este si dificil de prins pentru a fi tras cu putere. Sau poate mai are ceva ce nu-l lasa sa iasa asa usor !
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar trebui sã dai mai multe detalii: model mașinã, far (producãtor), eventual motoraș...sunt modele de motoraș, la care tija activã se elibereazã prin înclinarea motorașului fațã de axa longitudinalã, astfel încât capãtul tijei (aprox. o sferã) sã iasã lateral din colivia în care este ținutã prizonier, dupã care se poate trage fin de motoraș spre exterior...dar cam trebuie sã știi pe ce direcții sã acționezi, ca sã nu strici ceva...alte modele sunt mai ușor de extras, pur și simplu fãrã efort, dar pare cã nu e cazul tãu...
  • catalinmih

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
L-am desfacut in stilul clasic, romanesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR