Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare bãieți.
Sunt în momentul achiziționãrii unei a doua mașini pentru familie. Mașina va fi second, pânã în 12500€, automatã, va fi condusã în special de soție.
M-am oprit la Astra K și Volvo V40.
Astra nu are importanțã dacã e benzinã sau motorinã, aș înclina mai mult spre benzinã, dar nu refuz nici ideea unui 1.6 de 136cp.Cum se împacã Astrele cu cutiile automate? Ce cutii sunt pe ele? Bãnuiesc cã sunt de tip cu dublu ambreiaj.
Volvo cred cã un diesel de 2l, vãd cum gãsesc de la 120 pânã la 190cp. Nici aici nu știu ce cutii au pe ele. Parcã au cu 6 și 8 viteze. Geartronic oare de care e?
Acuma din ce știți despre cele 2 modele, spre ce sã mã îndrept?
Mulțumesc.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Opel-ul are cutie cu convertizor cu 6 trepte si motorul de 1.6cdti nu il recomand pt concepția idioata de a pune lanțul intre cutia de viteze si motor si pt costurile ridicate de mentenanțã,costã in jur de 3200 roni distributia cu tot cu manopera..si cedeaza destul de repede 80,100,120 de mii de km..variaza in funcție de anumite situatii.Dacã dai un search o sa gãsesti.
https://www.clubopel.com/vie...87&highlight=
Volvo are mecanica de la Ford Focus 3(suspensie independenta pe spate)dar cu un"ambalaj"mult mai frumos si motorul este de la Psa (Peugeot,Citroen)dar pânã la facelift,dupa au pus
alte motoare..un motor fiabil pt ca este de prin "99 pe piațã.Volvo este mai"intim",adicã mai inghesuit.
https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_V40_(2012%E2%80%932019)
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Oare sã fie de rãu sau de bine cã V40 are mecanicã de Ford?
Motoarele de dupã 2015 într-adevãr nu mai sunt PSA ci VEA adicã Volvo Engine Architecture care cred cã e un lucru bun. Conform wikipedia https://en.m.wikipedia.org/wiki/Volvo_V40_(2012%E2%80%932019) sunt 3 tipuri de automate pe V40. Doua în 6 rapoarte și una în 8 rapoarte, toate 3 par a fi de origine Toyota.
Un benzinar de 150cp de la Astra poate ar mai balansa situația.
Vedem. Depinde ce gãsesc sã-mi placã. Momentan balanța înclinã spre V40.
Dacã mai aveți minusuri sau plusuri pentru oricare dintre ele, bãgați aici.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mecanica de Ford este bunã.Este o masina stabilã,confortabilã si fiabilitatea este buna..Pãrerea mea este ca mai intai vezi ce gãsești pe piațã(site-uri de profil)si dupã verfici ce cutie are modelul gãsit,samd.O sa te mai "bombardãm"cu informații si sperãm sa îți fie de folos.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR