Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Si pentru ca am laudat prea mult masina, s-a suparat ;am gasit ud sub ea, am bagat in gura, antigel, am identificat repede zona de unde picura, motorul b14net stanga fata in zona curelei, de la pompa de apa zic eu.Scap doar cu garnitura de la pompa de apa, sau o schimb si pe asta? Astept raspunsuri, multumesc.




MODEL: Corsa E
MOTOR: B14net
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca tot dai jos parerea mea este sa schimbi si pompa de apa (manopera e aceeasi pana la urma).
Depinde acuma cati Km ai cu pompa asta de apa, daca in viitorul apropiat vei schimba distributia, etc, samd ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pompa apa de inlocuit.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am avut de 2 ori probleme cu scurgeri in zona pompei de apa.
Prima data, 120 000km. Am zis ca-i pompa. La demonatare constat ca pompa era in stare buna dar curgea pe la garnitura. Daca tot luasem pompa, am zis s-o schimb ca tot avea ceva km. Pompa a venit cu garinitura noua.
La 160 000 constat iarasi scurgeri. Fulia era uscata, curgea tot pe la garnitura, doar noaptea cand motorul era rece. Am demontat-o si am pus putin silicon negru victor reinz pe ambele fete ale garniturii, bineinteles ca am curatat bine si am degresat suprafetele. Problema rezolvata. Garnitura separat nu am gasit pentru motorul meu, a trebuit sa o refolosesc pe cea veche.
Daca pompa nu are multi km si e in stare buna, nu o schimba. Daca garnitura e de vina, pune si putin silicon pe langa ea. Nu stiu exact ce fel de garnitura e la motorul tau, dar de multe ori, putin silicon impreuna cu garnitura de cauciuc e mai sanatos.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pana la urma am inlocuit piesa cu totul, incepuse sa curga grav, total 350 lei ✌️ stie cineva care ar fi fost cauza? Turatii excesive?
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La pompa de apa poti avea pierdere prin doua locuri:
- pe la garnitura ... poti sa schimbi doar garnitura si ai scapat;
- pe la axul pompei care etanseaza pe un oring (presetupa parca se numeste), care, daca e uzata (sau axul uzat) singura varianta este schimbarea pompei de apa.
Acuma care din astea doua a fost la tine poti afla doar verificand FOARTE ATENT pompa de apa scoasa.
O zi faina sa ai.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR