Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • FCosmin214

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ieri am fost sa imi schimb distributia si cureaua cu rolele de la accesorii.
Toate bune si frumoase cand plec de acolo realizez ca am un nou sunet cam dubios si care m.a pus pe ganduri.
https://youtube.com/watch?v=ByVI9iYZAEk
Am mai gasit unul, in care spune in comentarii ca dupa un timp ii s-a rupt distributia pt ca era prea stransa iar asta m.am pus pe ganduri.
Eu acum ma gandesc si daca asa face pana "se aseaza" pt ca curelele mele se intind singure. S-a mai intalnit cineva cu problema asta?


MODEL: Astra J
MOTOR: 1

CODURI EROARE: 1.7 cdti dtj 110cp
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ala nu pare a fi zgomot de distributie , pare a fi zgomot de rulment , dar atata timp cat se aude din masina sigur se aude si de langa masina , asa ca prima data pune pe cineva sa accelereze si localizeaza exact din ce zona a motorului provine zgomotul , daca e din zona distributie , accesorii , daca cureaua jos de la accesorii si repeta procedura , unul accelereaza si celalalt asculta , daca nu se mai aude , poate fi ceva pe accesorii , pompa de apa , rulmenti alternator , compresor ac , sau role curea accesorii , daca tot se aude fara curea accesorii si tot in zona distributiei , poate fi role curea distributie sau pompa de ulei .Ai asistat la schimbarea pieselor ,sau ai lasat masina in service si ai luat-o reparata , poate nu ti-a pus piesele noi si ar trebui sa mergi inapoi sa constate de fata cu tine de unde provine zgomotul , asta daca nu aveai dinainte zgomotul asta .Am si eu masina si motorul asta si am schimbat personal distributia in decembrie , rola intinzatoare intinde singura cureaua de distributie si nu am nici un zgomot in zona aia .Kit distributie Contitech.
  • FCosmin214

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, o sa ma duc la mecanic inapoi sa vad care e problema. Si da am stat in sufletul lui cand a schimbat tot
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cureaua nu a fost tensionata corect.
Conti nu ar trebui sa fluiere.
Eu am pãțit ceva similar cu Gates și am schimbat kitul.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daniel , cum adica nu a fost tensionata corect , dar nici nu ai cum sa o tensionezi altfel , rola o tensioneaza automat , nu ai ce tensiona , am zis, eu am Conti si nu se aude nimic , este ok.cel putin din decembrie pana acum .Colegu nu a zis ce marca de kit de distributie a folosit si nici la accesorii ca zicea ca si acolo a schimbat.
  • FCosmin214

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2019

  • Mesaj Privat
am folosit ambele curele de la accesorii si distributie conti si rolele toate inna.
Si da cureaua se tensioneaza automat...Se poate ca dupa cativa km sa isi revina?
Edit: am deja 100km facut si nimic.. la fel face
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai de unde stii ca zgomotul este de la cureaua de distributie , daca ma intrebi pe mine , eu zic ca nu e de acolo , sigur este altceva.Dar am intrebat si nu ai spus , zgomotul a aparut dupa interventie sau il aveai si inainte.Nu mai astepta , mergi imediat la service-ul cu pricina , 1 sa nu plangi dupa motor , daca intradevar este de la distributie si 2 mecanicii de acolo sa nu o dea cotita , ca ai venit pre tarziu si ca trebuia sa vii imediat , ca nu ai exploatat-o necorespunzator etc.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Se tensioneaza din arc automat dar trebuie sa ții de rola cu un inbus când o strângi. Dacã nu ții, rola se poate mișca . Ca sa nu mai vâjâie, o poți slabi puțin dar nu as recomanda.
La mine cu Gates a fãcut zgomot. Am pus Conti și e liniște.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da , aici ai dreptate , este nevoie de un imbus .
Se intinde, comprima arcul de la rola cu inbusul , pt. montarea curelei , in felul asta rola este pe pozitia curea slabita max.se strange surubul rolei , se fixeaza cureaua pe pozitie si se slabeste surubul sa se destinda arcul rolei si in momentul ala se intinde cureaua exact cat trebuie , apoi strans surubul rolei la cuplu , cine are cheie , cam asta e operatiunea , bine inaine se blocheaza pinionul de la axele cu came cu un sub de 6 si pinion pompa de inalta cu unul de 8 si la vibrochen pus pe semn si atentie marita la el cand se monteaza cureaua , se poate deplasa de la semn.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai uitat sa spui ca se invarte de motor 60grade spre inapoi, iar apoi se va strange surubul intinzatorului, tinand pe loc intinzatorul cu un imbus (asa cum ai scris). Valabil la orice motor 1.7 de provenienta ISUZU.
Daca vrei sa scapi de zgomotul de curea prea intinsa, mai intai invarti spre inapoi de motor 360grade si abia apoi strangi intinzatorul. Asa nu mai face zgomot, cureaua e mai putin intinsa, dar e pe riscul tau.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Corect.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Cureaua nu a fost tensionata corect.
Conti nu ar trebui sa fluiere.
Eu am pãțit ceva similar cu Gates și am schimbat kitul.

Nici o curea nu fluiera ,doar clientii care apeleaza la carpaci fluiera a paguba dupa.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu carpaci: am fãcut la EDS.
Dacã nici ei nu se pricep...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mergi inapoi sa verfice care este problema si vezi ce rezulta dar nu mai umbla asa sa nu ai probleme ulterioare...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Smile intamplator fix pe 14.02 un coleg de-al meu a schimbat distributia la un A17DTJ.
Alt coleg a citit pe diagonala, si a confundat pe @Daniel (care facea referire la EDS) cu @FCosmin214 (care inca nu a spus unde a schimbat).
Asadar, l-a sunat pe clientul nostru, care bineinteles nu stia despre ce e vorba Smile

@FCosmin214, trebuie rezolvata problema rapid;
@mecaNIK - ai dreptate, suntem niste carpaci;
@Daniel, inca o data scuze pentru situatie, am renuntat la Gates pe motorizarea asta inca de-atunci si nu am mai avut probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR