Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
A doua revizie, Rãdãcini Motors C-ta.
Ulei Longlife 0W20, filtru ulei, filtru polen, filtru aer, total 770 lei (570 piese + 200 manopera).
Skip ads

  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Grand Sport 2018 a scris:Am fãcut o eu la 12600km a costat 730la Radaciniulei dexos1 filtre

mie mi s-a spus ca prima revizie va fi la 15k sau 1 an iar ea va include doar uleiul si filtrul de ulei cost estimativ 350 lei. la 30k sau 2 ani se va schimba iar uleiul dar si toate celelalte filtre cost estimativ 750 lei.
Acest lucru se va repeta in aceeasi maniera. adica in al 3 lea an doar ulei + filtru ulei, iar in al 4 lea toate.

Motivul, producatorul recomanda revizia la 30k sau 2 ani, dar pentru conditiile proaste de drum din Romania, se face acest schimb de ulei anual.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu as schimba si filtrele tot la an
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Mi se pare absurd sa spui ca din cauza conditiilor din romania (praf etc) trebuie schimbat uleiul mai des ,dar nu si filtrul de aer.
Si eu intentionez sa schimb si celelalte filtre la an.
Legat de prima afirmatie, imi aduce aminte de niste oameni care aduceau ulei din germania si li se puneau bete in roate din acest motiv. Aparent dorindu-se sa avem pe piata numai ulei din afara europei de vest care probabil este si la o calitate indoielnica. Tot din acest motiv as vedea si schimbul anual pentru ulei la reprezentantele din romania.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la schimbul mai des in Romania au dreptate dar nu stiu sa explice ,nu e vorba de PIB ,nu e vorba de autostrazi,nu e vorba de maniera de condus ori de statul bara la bara e vorba de ....clima.Eu am fost in Germania ,apoi in Scotia acu sunt in sudul Angliei ,o sa fiti uimiti dar praf ca in Romania in filtrele de aer n-am vazut nicaieri pentru ca in primele tari ploua aproape zilnic filtrele se infunda cu gaze,si paie,frunze etc si ceva praf, mai greu e in sud unde e cald mai mult ploua mai rar si....e mai mult praf.
acelasi praf trece in admisie si prin mama filtrului,se duce in ulei si mai departe banuiti......deci nu e legenda nu e vrajeala e ...adevarat cu conditia sa stie mamelucu sa lege doua vorbe...si nici aspectul contrafacerilor nu este de neglijat..una peste alta se schimba mai des pe meridianu asta decat in alte parti.
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
""acelasi praf trece in admisie si prin mama filtrului,se duce in ulei ""

imi poti explica pe unde ajunge el din admisie in ulei?
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut,
a schimbat cineva la revizie bujiile la insignia grand sport 1.5t? eu am 5 ani cu ea si doar 22000km si mi au zis ca trebuie schimbate dupa 5 ani.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut sergionel,
La fel mi-au zis si mie la 4 ani ca sa le schimb ca se recomanda a fi schimbate la 60000Km si eu avem vre-o 45K, insa i-am intrebat daca am vre-un missfire Erroare pe cilindrii si au zis ca nu ... asa ca le-am mai lasat 1 an, o sa le schimb anu viitor cand face 5 ani si vre-o 55-60K fix cum zice service-ul, vezi ca sunt destul de scumpe am inteles undeva la 150 RON\buc acum nu stiu daca au ceva mai special sau doar pret de reprezentanta.
Daca masina are doar asa de putini km recomand sa verifici daca ai missfire daca nu eu zic ca poti sa le mai lasi, de obicei electrodul la bujie se consuma in functie de nr de aprinderi nu in timp.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am fost pentru rechemare pe partea de frine, update de soft la Radacini si am schimbat si bujiile, au fost parca 125 lei bucata, scria pe ele Japan la fel ca pe cele originale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR