Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • RLazar967

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Mã intereseazã sã cumpãr o Insignia A 2.0 Turbo benzinã și automatã. Nu vreau diesel, știu la ce mã bag din punct de vedere al consumului, dar m-ar interesa acum cât de fiabil este motorul și cutia automatã. Am experiențã cu un Astra J Sedan la muncã 1.4 turbo automat din 2017 iar cutia nu mã dã pe spate deloc. Sã fie la fel și la Insignia? Mulțumesc.
Skip ads

  • danka1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara, am achizitionat pana la urma Insignia CT din 2016, 170 CP, 4X4, 47500 km reali, din Germania de la un dealer Opel. Dotari destul de multe, cutie manuala(asa am vrut), euro 6, cu adblue. Masina e superba, merge foarte bine, nu ar trebui sa faca la cati km are dar nu se stie niciodata. Am facut schimburile de ulei si filtre si cam atat. Vroiam sa va intreb cam la cati km trebuie sa schimb kiturile de distributie si transmisie, avand in vedere ca le am inca pe cele noi? Stiu ca se spune ca cele din fabrica tin mai mult decat celelalte. Va multumesc anticipat! Daca mai aveti nevoie de alte informatii, fara probleme.
  • deleted-133218

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
RLazar967 a scris:Salutare colegi. Mã intereseazã sã cumpãr o Insignia A 2.0 Turbo benzinã și automatã. Nu vreau diesel, știu la ce mã bag din punct de vedere al consumului, dar m-ar interesa acum cât de fiabil este motorul și cutia automatã. Am experiențã cu un Astra J Sedan la muncã 1.4 turbo automat din 2017 iar cutia nu mã dã pe spate deloc. Sã fie la fel și la Insignia? Mulțumesc.


Scuze dar doar acum am citit postul si pot sa iti raspund ca relativ proaspat posesor de insignia febriarie 2019 - ( 2.T dar cutie manuala)
pe langa schimbat ulei, filtre
1. motor - pana acum - schimbat distributia complet ( desi se spune ca daca este pe lant nu se schimba) la mine era o tija de ghidaj rupta si am optat pentru schimbarea integrala a distributiei (pinioane, lanturi, ghidaje, intinzatoare, etc)
2. schimbat teava tur ulei ce duce la turbo, fisurata si imi picura ulei pe galeria de ecvacuare ( fum, pericol de incendiu)
3. am cautat in mod expres cutie manuala ca si concluzie din cele citite pe forum vizavi de fiabilitatea celor automate ( patineaza, se strica blocul de valve)
4. ca la punctul 3. am optat ptr tractiune fata din cauza fiabilitatii indoielnice a haldexului
5. nu prea gasesti piese pentru motorizarea asta ca sunt rare la noi in tara, doar la comanda cu timp de asteptare chinuitor de lung ( la Opel Oradea nu au fost in stare sa imi dea nici macar oferta de pret pentru distributie ca nu au mai avut de a face cu aceasta motorizare decat o singura data si atunci au facut schimb de ulei)
6. consum... eh... in bord ...13.4 consum mediu in realitate din cate am calculat eu vreo 17 si asta la nivel de oradea 70 % (drumuri scurte dar nu aglomerate) si extra 30 %, si condus normal
bafta la achizitie
  • DCatalin580

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
O intrebare pt Mariusz12 Am si eu o insignia din 2014 163cai vreau sa schimb O-ringul dar mecanicul a spus ca nu poate da jos baia de ulei pentru ca sunt 2 suruburi care prinde bloc motor si trebuie sa desfaca motorul .Astept un raspuns . Multumesc.
Skip ads

  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara, ma intereseazã sa cumpãr un Opel Insignia 2013. Este adus din Austria și mi se pare ca este singura mașina corecta la banii pe care ii cere pe ea adicã 7500. Mașina are 122000 și este bine dotata. Diesel, 2.0 cutie automata. Mi s-a trimis și carte de service cu revizii efectuate in fiecare an.

Ce pãrere aveți de cutia automata? Sunt probleme? Cei care aveți acest model, sunteți multumiți?

Mulțumesc frumos,
Daniel
  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Revin cu cateva informatii.

Am primiti si isoricul de service si l-am tradus cu google translate

Vi se pare a fi o masina cu probleme? Este vb de o insignia din 2013 Diesel, 2.0 cutie automata.

Cei care au acest model, au patit astfel de lucruri? Ma ingrijoreaza faptul ca au fost schimbate bujiile (din ce inteleg) dar si compresorul de aer conditionat (daca asa o fi).

Multumesc frumos,


18.12.2018 – 117.235 km
1. Gluthkerze ersetzen - Înlocuiți dopul incandescent
2. eine weitere Glühstiftkerze ersetzen - înlocuiți un alt conector luminous
3. Alle Glühstiftkerzen ersetzen - înlocui toate bujii incandescente
14.11.2018 - 115.789 km
1. Frontverkleidung demontieren instandgesetzt - Panoul frontal dezasamblat reparat
2. wischerblatt windschutzscheibe ersetzen - Înlocuirea parbrizului cu lama ștergãtoarelor
3. heckverkleidung erneuert - Capacul spate reînnoit
24.04.2018 – 104.789 km
1. Kondensator klimaannlangre erstzen - Înlocuiți aparatul de aer conditionat
2. Kältemittel ablassen und auffüllen (mit Reparatur) - Scurgeți și umpleți cu agent frigorific (cu reparație)
18.01.2018 – 99.443 km
1. Uberprufung – recenzie
2. Plakette – placã
3. inspektion nach 1 3 5 jahren usw - inspecție dupã 1 3 5 ani etc.

18.10.2017 – 94.745 km
1. Frontverkleidung Kondensator erneuert - Se reînnoiește condensatorul din panoul frontal sau Capacitor frontal reînnoit
31.07.2017 – 90.203 Km
1. heckverkleidung erneuert - Capacul spate reînnoit

16.01.2017 – 80.712 km
1. inspektion nach 4 8 12 jahren usw - Inspecție dupã 4 8 12 ani etc.
2. bremsflussigkeitswechsel - Frânã schimbarea lichidului
3. bremsbeläge vorne ersetzen - înlocuiți plãcuțele de frânã din fațã
4. bremsscheibe vorne ersetzen - înlocuiți discul de frânã din fațã

11.01.2016 – 58.670 Km
1. Ubepriufng par. 57A - Verificați alin. 57A
2. Plakette – placã
3. Inspecktion nach3 Jahren - Inspecție dupã 3 ani
4. bremsbeläge hinte ersetzen - înlocuiți plãcuțele de frânã din spate
5. bremsscheibe hinte ersetzen - Înlocuiți discul de frânã
17.04.2015 - 42.649 Km
1. Austausch Abdeckung, Steuerventil Körper - Capac de înlocuire, corpul supapei de control
2. Deckel Ventilkörper ersetzen - Înlocuiți capacul corpului supapei

14.01.2014 – 18.888 km - revizie 2 ani

10.06.2015 – 4.733 Km – Golire umplere agent refrigerant (fara reparare)
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Cauta pe forum topicul cu probleme despre acest model opel sau despre acest motor.

In mare parte masina este frumoasa, usor de intretinut si singura problema ar fi vestitul semering de la motor care atunci cand apar semne de uzura este bine de schimbat imediat pentru a putea preveni o situatie neplacuta in viitor.

Folositi cu incredere functia de cautare a forumului Smile

Ca orice masina SH exista avantaje si dezavantaje, trebuie doar sa ni le asumam, sa fim constienti si pregatiti de o posibila investitie dupa achizitionare.
Bafta in achizitionarea masinii, drumuri bune fara incidente neplacute si multa sanatate ca-i mai buna decat toate Wink
  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfaturi. Mi s-a pãrut ca mai degrabã întreb aici și sân obțin informații de la cei care au mașina de 6 ani deja, decât sa gãsesc informații vechi de acum 3-4 ani.
Mulțumesc,
Skip ads

  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Smile
Cand mi-am cumparat Insignia in 2018 Mai, am citit toate paginile acestui topic - doar 192.
Garantez ca daca citesti acum tot ce s-a scris aici, nu mai ai intrebari.
Spor
  • sttefanut

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

M-am hotarat de ceva vreme la o Insignia, asta dupa lungi cautari si oscilat intre hibride si alte cele. Ideea este ca eu fac naveta saptamanal cam 150 de km pe sens ( stau in Brasov dar lucrez in Sibiu ) si de obicei vin la sfarsit de saptamana acasa si ma intorc dupa week-end. Ideea este ca mai avem o masina luata de noua ( un i20 benzina 1.25L ) foarte ok pentru oras insa eu as vrea ceva pt naveta si concedii. M-am oprit la Insignia si am cautat/testat mai multe variante deoarece consider ca la banii la care gasesti una decenta acum ofera foarte mult confort si satisface majoritatea pretentiilor.
Ca cerinte obligatorii de la viitoarea masina ar fi: cutie automata, clima, scaune incalzite, pilot automat, spatiu in portbagaj - cam tot ce nu are masina pe care o avem Smile
De accea as avea nevoie de o parere asupra acestei masini pe care, de altfel am si vazut-o/testat-o si ne-a lasat o impresie foarte buna:
https://www.olx.ro/oferta/op...gnia-IDcb4Di.html
Ma intereseaza de la cineva cu ochi format daca toate informatiile sunt adevarate si daca reise asta din poze. Las de asemenea si VIN-ul poate apar diferente intre ce rezulta si poze: W0LGT8EM4A1010847
Din cat am inteles, nu am vazut cu ochii mei facturile, proprietarul ar fi schimbat distributia acum 50k km, o-ringul si furtunul de la intercooler. Cred ca ramane de rezolvat doar admisia insa nu sunt sigur daca e cu probleme deoarece nu apare seria motorului pe CIV.
Multumesc anticipat tuturor!
  • vapop

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut.

Nu ma pronunt in privinta la masina (estetic arata bine), dar ...
O-ringul trebuie schimbat din nou, la fel pompa de ulei doar ca sa stai linisit.
La fel, uleiul din cutie trebuie schimbat (cam la 60K se recomanda din cate am citit).
Distributia la noi se recomanda a fi schimbata tot la ~60K

Daca ceva din ce am zis e gresit, sigur o sa fiu corectat de colegi Smile
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Daca vrei batai de cap si bani cheltuiti aiurea pe viitor,atunci cumpara insignia.
Ti-o zice unul patit si care a bagat o caruta de bani in aceasta marca de masina.
Parerea mea este sa te informezi mai bine si sa optezi pentru alta marca.
Succes.
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De insignia B ce parere aveti? Merita banii?
  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,

Am decis sa achizitionez o insignia echipare cosmo din 2015, 2.0 diesel, 170 cp ce are cutie automata si 44.000 km (verificati in reprezentanta). Am citit comentariile din trecut, dar sunt curios daca dintre cei care au Insignia similara din 2015 pot impartasi din experienta lor. Ce au schimbat la ea, la ce ar trebui sa fiu atent in timp, cum imbatraneste masina.

Multumesc frumos,
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Apa, paie și bãtaie! E motorizarea noua de la PSA și nu vei avea probleme cât nu iti bati joc de ea. Eu am 280000 cu un A20DTH și încã merge și-i ascultãtoare precum un cal de povarã!
  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
manole74 a scris:Apa, paie și bãtaie! E motorizarea noua de la PSA și nu vei avea probleme cât nu iti bati joc de ea. Eu am 280000 cu un A20DTH și încã merge și-i ascultãtoare precum un cal de povarã!


Muțumesc frumos pentru rãspuns. Am vãzut cã ai cutie automatã. Ceva întreținere specialã? Din ce am citit e bine sã completezi/schimbi parțial uleiul la fiecare revizie pentru împrospãtarea uleiului.
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
La 60000 km schimb de ulei cu scula specializata. Cost aprox. 1000 lei!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e motor PSA.. E tot motorul de pe prefacelift un pic updatat.. Cicã nu ar mai avea probleme la oring.. Cat a costat mașina?
  • daniel12345

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Masina a costat 13000€. Deci sa am grija la Oring? La cati km ar trebui schimbat? Masina este cu facelift. Ce mi se pare straniu este ca anul de productie este 2015, dar are apple carplay. Pe site-ul apple arata carplay disponibil de la 2016 in sus pentru Opel insignia.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Decodeazã vin-ul pe astra-3.pl..si afli toate dotãrile din fabrica ale mașinii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR