Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • vladut50

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Combo 2009 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Detin un Opel Combo C 2009, 1.3 CDTI, motor Z13DTJ, 270.000 km.

Simptome:
1. Periodic, cam o data pe luna, sau o data la fiecare plin, sau aleatoriu, motorul scoate fum alb cand accelerez, fum urat mirositor. Ii scade puterea cu vreo 20-30% si are lag la acceleratie. As fi tentat sa cred ca e regenerarea DPF (daca mai are asa ceva, esapamentul fiind negru), dar fumul acesta alb tine cateodata si toata ziua, iar o regenerare DPF tine 15 min din ce am auzit. Dupa 1-2 ore (cateodata mai mult) dispar simptomele si 2-3 saptamani totul e normal.

2. Recent am observat ca a scazut nivelul de antigel, iar nivelul de ulei este peste limita, desi mecanicul spune ca a pus ulei cum trebuie. Presupunerea mea e ca intra antigel in camera de ardere....dar garnitura de chiulasa a fost schimbata recent, iar chiulasa reparata (cand s-a rupt lantul de distributie). Tot atunci a fost curatat si EGR + admisie. Mecanicul mi-a zis ca uleiul mirosea foarte ciudat (ulei Opel Genuine). Faza cu fumul alb se intampla atat inainte cat si dupa reparatie, deci nu cred sa aiba legatura cu asta.

3. Mai rar, oscileaza turatia la relanti cu cate 1-200 rpm. Si mai rar, se opreste motorul cand scot la liber si incetinesc exact inainte sa opresc la semafor.

Pun aici o filmare cu fumul, desi in realitate e mai mult:
https://photos.app.goo.gl/QGZRzScuCULYkXZr5

Intrebarile mele ar fi:
1. Pe unde mai poate intra antigel in camera de ardere daca chiulasa a fost reparata si garnitura inlocuita recent?
2. Un service m-a atentionat ca ar trebui schimbate simering pompa inalte si garitura pompa vacuum, dar am tot amanat. Sunt ceva pete de ulei pe motor. Sa fie de aici fumul alb?
3. Mai pot fi alte cauze pt acest fum alb? (injectoare, pompa injectie, turbina)

Se multumeste!


MODEL: Combo 2009
MOTOR: Z13DTJ
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR