Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • vali2015

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Va salut fani opel
Sunt nou pe aici si ma bucur sa vad k sunt atâția oameni activi pe aici, am și eu o problema:
Recent am achiziționat un opel corsa d 1.2 59kw 80 cm benzina și am urmãtoarele probleme la ea. Dupã ce am aruncat cu bani la 4 mecanici k nu depistam deunde curge antigel m am hotãrât sa o duc la reprezentanta opel pt a depista misterul. Acolo mi sa zis k e de la termostat zis și fãcut l am schimbat cumpãrând unu nou de la ei pana aici totul în regula dacã tot am ajuns aici am zis hai sa mai plãtesc și pt un testar dupã care rezultatul a fost urmãtorul : ulei pe cablajul electric plus egr demontare plus ecm motor calculator plus distribuție plus map senzor ... Țin sa precizez k singura problema care arata mașina este atunci când sta la relanti tremura volanul la interval de 40 secunde și prezintã miros de benzina în mașinã plus în vasul de antigel... Va rog sã-mi spuneți dacã trebuie sa investesc în ea cât mai recent și în ce anume?


MODEL: Corsa 2009
MOTOR: Z12XEP
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Din ce spui tu acolo, ai de schimbat garnitura de chiulasa, coloana de directie (sau doar senzorul), garnituri, probabil simeringuri. Daca motorul se aude ca un tractor, ai si distributie de facut, plus alte "maruntisuri" care se aduna. In concluzie, trebuie sa bagi bani destul de repede in ea si nu putini.
Da mai multe detalii, o filmare cum e aude, ce erori ti-a dat pe tester.
  • vali2015

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut
Am pus o poza mai jos cu ce am schimbat.
Nu se aude nimic la ea decât k pana se încãlzeste motorul are un tremurat repetat la circa 40 secunde și dupã ce se încãlzește mai face acel tremurat dar nu la aceeași intensitate plus mirosul acela de benzina asa cum am zis mai sus ...
Te rog ajutã-mã cu un sfat ce sa fac.
Schimb distributia sau trebuie umblat la chiuloasa sau ambele?
Mersi frumos
  • vali2015

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2020

  • Mesaj Privat

Asta am primit de la reprezentanta opel.
Dar ajutați ma sa știu cu ce sa încep...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR