Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • ABalint

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira Tourer 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am o intrebare: Zafira C are senzori de uzura la placutele de frana? Apare vreun mesaj in bord cand trebuiesc inlocuite?

Aud un scartait usor la rulare care dispare cand apas frana, si ma gandesc ca poate e de la placute, e posibil sa atinga discul daca sunt prea uzate?

Mersi,
Adi


MODEL: Zafira Tourer 2016
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nu toate au sau cel putin eu asa stiu. Daca e scartait care dispare la apasarea franei iti spun sigur 100% ca sunt uzate placutele de frana, cel mai probabil pe spate.
  • MAldea

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Nu au senzor .eu le am schimbat si nu am gasit.au o tablita care scartie atunci cand sunt pe duca
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
salutare,
Zafira Tourer nu are senzor uzura la placutele de frana. Le-am schimbat (la reprezentanta) in urma cu 2 saptamani si mi-au spus ca placutele au o banda metalica in ele care scartaie cand sunt prea uzate. Aceasta NU deterioreaza discul, fiind mult mai moale.
Skip ads

  • bazyvaly

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2020

  • Mesaj Privat
N-am vãzut la nici-un Opel 2008-2016 de la Corsa pana la Insignia sa aibe senzor pentru plãcute,ce-i drept plãcuțele originale au la ~80% uzura mai mult fier și începe sa scârțâie,semn ca necesita înlocuite. Cele aftermarket (gen ATE, TRW) nu am vãzut sa aibe așa ceva. Plãcuțele pe fata de exemplu pot tine de la 10.000 km pana la 50.000, depinde de stilul de mers ar fiecãruia,cel mai simplu e sa le verifici la fiecare revizie.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
N-am vãzut la nici-un Opel 2008-2016 de la Corsa pana la Insignia sa aibe senzor pentru plãcute

Daca te gandesti la senzor cu contact electric, nici eu nu am vazut. Dar au ca senzor, mai bine zis indicator de uzura, o lamela metalica ce atinge discul cand materialul de frictiune ajunge la limita de utilizare. Aceasta produce un scartait puternic, la inceput doar in timpul franarii, apoi, daca uzura avanseaza, poate scartai si cand frana nu este actionata.
Aici puteti asculta cateva variante de scartait al indicatorului de uzura: http://www.youtube.com/watch?v=BuScoY8Rhvg.
Am avut aceasta lamela pe placutele originale Bosch la Corsa 2007. L-am uzat pana au inceput sa scartaie de m-am ingrozit, caci atunci nu stiam de aceasta lamela. Le-am schimbat cu aftermarket (Ferodo, apoi EBC); si aceasta aveau lamela.
Ieri am schimbat placutele la Mokka. Am pus mai jos pozele cu placutele uzate pana la indicator.

Placutele isi fac treaba fara nici o problema pana la aceasta limita. Economic nu are sens a le schimba mai inainte. Cu acest "senzor", poti sa decizi singur cand este cazul sa le schimbi. Daca te iei dupa unii mecanici le vei schimba cand este economic pentru ei, nu pentru tine.
Povestea mea: In Martie 2019, duc masina la service pentru revizia periodica. Vine mecanicul la mine si imi spune ca trebuie schimbate placutele. Destul de plauzibil, caci masina avea 39900km cu placutele originale. Intreb "cat mai tin?". Zice "maxim o mie de km". Ma gandesc la pretul mare al placutelor in service, plus manopera si zic "atunci mai merg cu ele inca o mie". Ajuns acasa imi comand placute pe net ca sa fiu pregatit. Apoi conduc cu urechea ciulita mereu ca sa prind semnalul de uzura. Si am mers asa, pana ieri, inca 12200 km !

P.S. Zafira Tourer are aceleasi placute ca Mokka
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR