Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut , revin din nou cu aceasta problema deoarece nu am rezolvat-o...am un astra g 1.6 16v 2001 motorz16xe si scoate foarte mult fum cand accelerez si la plecarile de pe loc , in mers nu am observat sa mai scoata fum (probabil e normal asa) , fumul e unu alb-albastrui... acu vroiam sa va intreb daca schimb uleiul si pun ceva mai gros se poate remedia aceasta problema? momentan folosesc GM 10w40 , si ce se intampla daca pun un ulei mai gros?
Skip ads

  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca schimbi uleiul nu remediez problema..
cauzele pot fi multiple .. uite un topic unde este dezbatuta ideea asta mai pe larg https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68069
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
papa ulei ? din punctul meu de vedere singura rezolvare este interventia asupra motorului , adica desfacut , schimbat ghiduri supape , segmenti , garnitura chiulasa + alte maruntisuri , nu neaparat toate acestea dar mai mult ca sigur ca ghiduri supape si simeringurile de la supape

Sper sa ma insel

Sanatate
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Fa intai un test de compresie si apoi vezi ce ai de schimbat la masina...o sa-ti zica mecanicul in functie de valorile compresiei ce anume este defect...In mers nu mai vezi tu fumul pt ca il imprastie curentul de aer...ulei 10W40 dupa parerea mea e frectie la picior de lemn...nu mai rezolvi nimic.
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Simeringurile le am deja cumparate in ideea de a le schimba , dar nu stiu exact la cat ma duce toata "distractia" asta , deoarce urmeaza sarbatorile si stiti cum e
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La tine nu cred ca este suficient doar schimbatul semeringurilor supapelor...cum am spus, trebuie facut un test de compresie si apoi vazut...totusi, daca le ai luate, le schimbi si pe alea. Pentru schimbat semeringuri supape, mai ai nevoie de: garnitura chiulasa, set suruburi de strangere chiulasa noi ( pe original GM), altfel nu vei mai putea strange la cuplu garnitura de chiulasa noua, probabil garnituri evacuare si admisie...probabil semeringuri minim pentru axele cu came...probabil garnitura capac axe cu came...diverse materiale pentru curatat...manopera, depinde si ce vrei tu sa faci si cati bani ai, apoi, nu cred ca vrei sa desfaci jumatate motor ca sa schimbi...asa la nimereala semeringurile la supape si sa constati cu motorul desfacut ca ai nevoie si de segmentare..ce faci dupa aia? Montezi totul la loc si mai desfaci odata cand mai faci rost de bani...? Nu prea ar fi rentabil, parerea mea. Mergi la cineva priceput, ca si testul asta de compresie poate spune multe sau nimic...in functie de cine-l face, cum si ce citeste din valorile compresiei si apoi...decide, vezi cu ocazia asta vezi si cat este manopera, ca materialele, mai putin segmentii, ti-am zis eu cam care sunt.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca dupa sarbatori ma voi duce,deoarce nu cred ca voi scapa prea ieftin din problema asta,pana atunci ramane doar sa fiu atent sa nu raman fara ulei
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
chiar daca iese compresia buna, tot pot fi de vina segmentii. si anume cei de ungere, care pot fi coxati. dar cat iti mananca?
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sincer nu am fost atent niciodata la cat mananca ,am fost atent doar sa nu o las fara ulei...nu ma deraneaza atat de mult ca mananca ulei ci ca scoate foarte mult fum
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,si eu am avut problema ta anul asta,imi scotea fum si consuma ulei in draci (1 L la 1000 km ) si pana nu i-am facut set motor cum au spus si colegii de mai sus nu scapi de problema,dai banii degeaba pe ulei mai gros ca la fel vei pati.Cu schimbul de semeringuri la fel cu scapi de problema,eu i-am facut chiuloasa adica schimbat semeringuri de supape,ghiduri de supape,segmenti,supape,garnitura chiuloasa,tin sa precizez ca motorul nu avea uzura deloc si este alta masina acum.Am 4000 de km si consum 0 de ulei.
  • deotocos

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut.
aceeasi problema am si eu. cand o ambalez, pe loc, scoate fum negru, in mers nu-mi dau seama. mi-a mancat in 3000 km, 1l ulei.
folosesc gm10w40, nu am auzit lucruri bune despre acest ulei. specific ca a inceput sa manance ulei mult odata cu racirea temperaturii de afara. pe timp de vara nu-mi consuma asa mult, iar acum s-a accentuat
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
300ml /1000km nu este chiar o problema grava. sa iti faci griji cand ai avea consum de 1l/1000km. dar preventiv, poti sa te apuci sa strangi bani de segmenti de pe acum.
Skip ads

  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
tu pui ulei gm in masina? incerca un castol si vezi ce face. la mine de ex la z18xe dc pun 10w40 il haleste ,adica la 5000km pun lejer 500ml...dar dc pun 5w40 ia maxim 400ml de la schimb la schimb.
  • IBorangic

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salut ! Am in opel astra h gtc din 2008 benzina si am o problema cu mandatul uleiului .... tin sa mentionez ca nu scoate pic de fum dar uleiul la 1000 km trebuie completat cu cel putin 400 gr chiar si jumatate de litru ! Ce ma sfãtuiți sã fac si de la ce ar putea fi? Multumesc anticipat
  • IBorangic

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
* cu mâncatul uleiului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR