Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand vom demonta rama de culoare deschisa, de pe hayon, ea avand montata prin 2 cleme elastice, lampa STOP suplimentara. Demontarea se face dupa ce s-au scos cele 6 capacele (masti) de deasupra suruburilor, prin desurubarea celor 6 suruburi M4 cu cap Torx. Atentie la demontare ca se pot strica cele 5 clipsuri de plastic care tin rama. Demontarea se face prin tragere (cu simt de raspundere) ca sa nu se rupa clipsurile. De asemeni se va departa (scoate din clips) marginea tapiseriei hayonului de pe partea sofer, pentru a debransa conectorul lampii. Atentie ca are gheara de blocare (siguranta), nu se va trage de cupla pentru desprindere decat dupa departarea sigurantei.
Apoi vom demonta lampa de pe rama, ajutandu-ne de o surubelnita lata pentru a departa putin lamelele elastice. Din acest moment se lucreaza pe masa in casa.

Se dezasambleaza lampa incepand cu partea transparenta, prin actionarea cu o surubelnita lata a celor 6 lamele de blocare. Atentie ca plasticul transparent (dispersorul) este deosebit de fragil.

In cazul ruperii, incercati lipirea cu Loctite (fac mentiunea ca Super Glue si Picatura nu folosesc la nimic in cazul asta).
Apoi se scot firele de pe ghidaj si se scoate afara din carcasa, cablajul cu LED-uri.

Se alimenteaza cu 12V c.c. de la o sursa de tensiune continua, pentru depistarea si marcarea LED-urilor arse. Se va alimenta cu + pe firul negru, maron fiind masa.
Apoi cu ajutorul unui letcon (daca nu va descurcati, utilizati si o pompa de cositor) se vor indeparta LED-urile arse, se vor desfunda gaurile (cu letconul si o scobitoare ascutita) si se vor lipi noile LED-uri. Atentie la coltul tesit al LED-ului care reprezinta K (Catod), sa fie montat in aceeasi pozitie ca si la cele originale.


Schema electrica a lampii este urmatoarea:

Caracteristici LED:
- Tip: LTL911 (rosu);
- Cadere tensiune pe LED in conductie: 2,15V;
- Curent consumat de LED in starea aprins: 70mA;
- Dimensiune: patrat cu latura de 7.62mm;
- Unghi de vizibilitate 70°;
- Dimensiune lentila: 3mm
Se va repune totul la loc in ordine inversa.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru a nu se crea confuzii, revin cu precizari:
LED tip LTL911 (rosu), are lentila de 3mm diametru;
LED tip EL34-01/R5C-AQSC (rosu), are lentila de 5mm diametru si luminozitate sporita si unghi de vizibilitate 90°;
Ceilalti parametri se pastreaza, inclusiv schema este aceeasi.
Am echipat o lampa in totalitate cu al doilea tip de LED si este mult mai luminoasa.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
are careva idee unde pot gasi leduri de-astea ? am intrebat la 2 magazine "specializate" pe electronice si s-au uitat ca la felul 7 la mine (mi-au spus din start - "nu ma ajuta deloc codul/denumirea aia"), iar la al 3lea si-au batut joc de mine cu pretul care mi l-au dat (3,6 lei bucata - minim 25buc/comanda - termen livrare: 1luna de zile - de Vitacom este vorba) ...
LDivora daca ma poti ajuta raman dator vandut - am 2 leduri arse la stop si ma enerveaza ...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vitacom e OK, LED-urile sunt Taiwan. Dar pretul e cam mare. Si de obicei e bine sa schimbi pe toate 16.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pe ledshop am gasit la un pret de 3 ori mai mic ... dar la fel ... sunt nevoit sa iau prea multe leduri ...
zi-mi te rog daca sunt OK ledurile astea de la ledshop...
oricum voiam sa le schimb toate (vreau de-astea cu lentila de 5mm) ... dar nu gasesc solutie ... pe ledshop ma obliga sa iau 50 leduri (comanda minima 30 lei, ledul 0.86 lei, trebuie multiplu de 25)... la vitacom la fel ... minim 25buc, pret 3.6 lei, comanda vine intr-o luna de zile ...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Probabil ca sunt bune. Eu am dat doua tipuri de LED-uri de la LITEON Taiwan. Pentru alt tip, fiecare cu experimentele lui. Cauta la magazin de detail nu de en gros. Iei o bucata faci proba, vezi luminozitatea, care o sa difere sigur de celelalte si apoi le cumperi si le schimbi pe toate.
  • claud1ux

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Azi am efectuat si eu inlocuirea de leduri de pe lampa suplimentara de frana.Indicatiile lui LDivora au fost foarte bune.Am reusit fara probleme.Am inlocuit toate ledurile pt ca am pus leduri de 5mm nu de 3.Lampa functioneaza perfect si e mai luminoasa ca inainte.Pe mivarom.ro am gasit respectivele leduri.Se cheama led cu flux rosu 5mm respectiv led cu flux rosu 3mm.Am dat pe 30 leduri vreo 11 lei (cele de 5mm) cele de 3 sunt o idee mai scumpe.Se dau la bucata deci nu se pune problema de en gros.Multumiri lui LDivora.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ce am scris a servit cuiva.
Skip ads

  • claud1ux

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
O lampa suplimentara de frana noua,originala GM costa 260 lei.Am intrebat la Promotor Timisoara.Asa mai bine 10 lei pe leduri si niste unelte ce le aveam oricum (letcon + pompa cositor) si o ora de lucru si am scutit 250 lei.Evident cu ajutorul vostru de pe forum
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am vazut multe Astre Sedan carora nu li se aprind toate ledurile, printre care si a mea. Rezolvarea este simpla, si anume se demonteaza placuta cu leduri din plafon, se cauta ledul/ledurile ce au lipitura defectuoasa si se reface cu un letcon.
Capacul stopului se desfacere prin tragere iar placuta cu leduri este prinsa cu doar doua suruburi. Ledurile le-am verificat empiric si anume, cu pedala de frana apasata de un obiect lung (cutia triunghiului reflectorizant blocata intre scaun sofer si pedala de frana) si implicit ledurile aprinse, am pus in scurt pe rand piciorusele ledurilor stinse pana l-am descoperit pe cel buclucas, ce odata suntat, permitea restului de leduri sa se aprinda. Se poate urmari foarte usor traseul electric pe placuta, ledurile sunt dispuse in trei seturi de cate patru leduri.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu informatia de unde pot fi achizitionate ledurile de 5 mm. Vreau si eu sa schimb ledurile arse de la stop frana haion. Am demontat tot dar mai am nevoie de leduri si nu gasesc de unde sa le cumpar.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
http://www.mivarom.ro/catal...x-5mm-rosu-p-5605
si ti-am pus si in topicul celalat in care ai mai cerut informatia un link spre alta firma.
ar fi indicat sa cauti inainte pe GOOGLE sau aici pe forum (mai sus scrie clar de unde le poti cumpara) si vei gasi informatia.
Skip ads

  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Am incercat sa comand la Mivarom dar comanda minima este de 300 lei si comanda mea ar fi de 5 lei. Ma uit si pe celalat topic. Sincer am cautat inainte sa postez. Multumesc pentru informatii.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@astrafan257, ne zici si noua daca si cum ai rezolvat.
Multumesc.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am cumparat leduri de la Zexstar. Un led costa 5.94 lei. Eu am avut probleme cu doua leduri din cele 9 leduri care sunt la lampa suplimentara stop.
La unul din leduri am refacut lipitura cu pistol de lipit si pe celalalt l am inlocuit cu unul rosu cumparat de la Zexstar in link gasiti modelul de led https://www.zexstar.com/ledu...a-nsprr70ass.html . Poze inainte si dupa.


  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Am facut operatia pe un Astra J sedan unde aveam 2 led-uri care mergeau cand si cand. Led-urile sunt inseriate cate 4, si sunt 3 zone pentru un total de 12, daca nu merge unul, nu o sa mearga zona care deserveste 4 leduri. Se pot testa separat cu o sursa de 3v ( baterie etc.) sau chiar cu aparatul de masura pus pe modul dioda. Atentie la polaritate pentru ca ledurile sunt si ele diode(light-emitting diode). Merg perfect cele recomandate de @astrafan257 de la Zexstar. Am incercat prima oara sa iau placa cu totul dar, ori nu o gasesti, ori e prea scumpa.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR