Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GNicolaeDaniel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2019

  • Mesaj Privat


Salut,aseara am avut "norocul" se mi se sparga cutia de viteze.

Masina astra h caravan 2005 motor dtl cutie 5 rapoarte

Totul a inceput cand smucea la plecarea de pe loc putin mai tare si aparuze o vibratie in caroserie si un uruit,am fost la mecanic mi-a zis ca este suportul motor cel din fata rupt, a doua zi pe seara am schimbat suportul...

La fel..nu mai smucea,dar inca vibra nu asa rau si tot uruia

tot in seara aia am fost la alt mecanic sa ii cer parerea daca mai circul cu masina,dupa evaluarea lui zice ca era suportul spate al motorului pe duca si de aici vibratia in caroserie si uruit...

A doua zi tot pe seara sa spart cutia Smile)

A inceput cu o macinare in interiorul cutiei si se mai imi dadea in nas,se bloca roata...noroc ca am fost langa un service si de aici poza cu masina unde a curs uleiul cu pilitura

am plecat acasa tractat dar si pe liber tot se auze in cutie zgomot si agata putin.

Intrebarea mea cat timp si cat de greu se da cutia jos,o sa o faca mecanicul..in ce pret se incadreaza schimbarea cutiei ma refer la manopera sa stiu si eu cat ii dau...

Si ce cutie ii pun? cea F17? pot lua dupa alt astra h diesel cu 5 rapoarte? sau doar dupa cod motor DTL de 80 de cai?

Merge pus si dupa astra G?

Am nevoie de masina deoarece daca sta eu pierd bani si doresc sa o fac cat mai repede...si in situatia actuala cu virusul asta...sper sa gasesc si piesele.

Multumesc


MODEL: Opel astra h caravan 2005
MOTOR: dtl 80cp
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Merge pusa si de astra g daca nu ma insel. Cat despre cost, costa cat un schimb de ambreiaj normal...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cumpara cutie intreaga, nimeni nu vinde bucatele. Oricum este ieftina, cam 200 cutia si 80 uleiul GM.
Daca nu te pricepi, fara scule si prieteni priceputi manopera te rupe la buzunar.
Trebuie verificat amreiaj total nu ca merge nene.
  • GNicolaeDaniel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2019

  • Mesaj Privat
sigur ca montez cutie completa,am un mecanic care mi-a cerut 600 ron pe cutie si 500 ron manopera,este langa mine unde locuiesc,am gasit mai ieftin dar daca pun transportul pe platforma tot acolo ajung

nu vad setare sa pun o poza a cutiei care vrea sa o puna mecanicul,o are el. dar o sa pun codul GM 90 470 635
8515-23

Nu stiu daca se potriveste este de 5 rapoarte,dar este problema lui
Skip ads

  • GNicolaeDaniel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Cutia mecanicului nu sa potrivit,asa ca am cumparat o cutie identica ca a mea m26/f17 dupa un dtl...

Dupa montarea cutie "noi" am.putut sa fac 60km pana sa se sparga si asta...

Deci pe toata lumea care am.intrebat nu au auzit sa se sparga cutia la DtL de 80 de cai si volanta masa simpla...

Aici intra si mecanicul la care am fost ca nu a indentificat de cevsa spart prima cutie...el a zis ca a ramas fara ulei si sa spart....

De nervi...am vandut-o pe 3000 ron la dezmembrari...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A ramas fara ulei? Nici nu cred ca a avut ulei. Halal mecanic, probabil daca ai fi platit un service autorziat si cu facturi nu ai fi avut probleme de acest gen...
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pfff.Imi pare rau pt experiența ta nefericita.Mecanici incapabili si d-ãºtia sunt tot mai multi si aia care sunt mecanici buni îți stricã voit masina.Dar in asa fel încât sa nu se strice imediat.Avem nevoie de masini mai fiabile si cat mai putin complexe ca altfel e jale pt bugetul familiei.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Iti inteleg frustrarea , si pe drept , ai bagat peste 1500 de ron in piese din aia 3000 luati.A fost verificat macar nivelul la ulei din cutie , ori doar a fost zvarlita direct pe masina?Orice dezmembrare de o garantie , din cate stiu eu , dar ideal este de verificat uleiul la montaj si facuta o proba in mers.Eu sunt patit cu o cutie reparata si un surub pus de forma , noroc ca dupa montaj am oprit sa inspectez si peste jumate din ulei era in scut.In ritmul ala in 15 km pana acasa o faceam varza.Ajuns inapoi in service , omul a spun ca el doar a demontat /montat cutia impreuna cu mine si nu a reparat-o el , deci il doare la tenesi.La o verificare mai atenta surubul nu mai avea filet , dar filetul de pe carcasa cutiei era ok , stiu ca pare ceva aiurea dar asa sta treaba.Nici nu a pus mana sa-l desfaca macar , de frica sa nu curga mai tare.Erau in stare sa ma trimita asa pe drum , ori sa o demonteze din nou si alti bani.Am gasit o rampa afara si singur am desfacut acel surub , si apoi l-am inlocuit cu unul bun si pe drum numai pandeala am dat.Oricum eram impacat , pentru ca la strangere a fost ok dar niciodata nu poti fi sigur.Daca nu ai grija de tine singur , nu are nimeni.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Bine punctat black_soulwhite !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR