Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • RCode

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2016 B16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara prieteni.Am.si eu o problema cu un Astra J 2016 motor B16dtl 1.6cdti la care valva PCV care preia gazele din capacul de la culbutori si le introduce la intrarea în turbina nu mai lucreazã si a inceput turbina sa traga uleiul din capacul culbutorilor prin intercoler si dupa il baga in admisie.Pe langa capacul de la Epurator se observa ulei proaspat.Problema este ca nu gasesc nicãieri aceastã Valva sa o schimb.Capacul este si el ciudat clipsat parca pentru totdeauna sa nu poti sa il desfaci decât bucãti.Atasez cateva poze cu inculpatul..De unde cumpãr si eu asta sau daca are cineva...
Multumesc mult de tot.


MODEL: Astra J 2016
MOTOR: B16DTL
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La benzina au taiat capacul si au schimbat membrana
https://youtube.com/watch?v=mPpoeANq_ss
Altii au fortat
https://youtube.com/watch?v=PVmBjIENLF4
  • RCode

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2016 B16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Offff
  • RCode

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2016 B16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Pana la urma am desfãcut capacul magic...Era supapã imbacsita de ulei si nu se mai putea misca...am.curatat totul membrana era intactã si ca forma perfecta..acum totul este ok.
Dacã se trage tare de partea unde e urechea mai mare cu clipsul acela capacul sare singur de acolo ,membrana vad ca nu se gaseste de cumparat
..mai caut poate
.poate..
Skip ads

  • RCode

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2016 B16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca piesa asta supapa si capacul nu se gãseste separat am fost iar la dezmembrat si am fãcut rost inca de unul de rezerva.
Am mãsurat dimensiunile capac ,supapã,arc poate in viitor cineva sa stie sa caute decât sã dea 900...1100lei pe un capac complet din vina acestui epurator...Cred ca se potriveste si de la alt model..eu nu am gasit si nu am experienta .Poate cuiva ii picã fisa unde a vãzut.. Dacã aveti nevoie de alte info va pot oferii.

  • DUngureanu65

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2024

  • Mesaj Privat
Buna ziua , cu epuratorul de gaze si eu am avut probleme , am Astra J Sport Tourer , 81 Kw , 2013 , am demontat capacul de la culbutori am spalat cu benzina , remontat , dar nu se poate schimba decat cu capac cu tot(ceea ce este,dupa parerea mea) , o aberatie daca stie cineva cum se demonteaza la modelul asta sunt deschis la orice sfat util , multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR