Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • RRadutiu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2020

  • Mesaj Privat
buna am si eu oproblema cu ambreiajul la opel .a inceput sa imi patineze ,am cumparat kit nou si mi l-a montat mecanicul (omul se pricepe ,nu este vb aia mecanic de duminica am incredere in el) dar totusi dupa ce am pus placa si disc nou patineaza in continuare si parca mai tare ca prima data.rulmentul nu l-am schimbat deoarece am vazut ca nu e curs se invarte usor este ok vechiul rulmant care este si de marca buna in comparatie cu ce am cumparat eu.acuma intrebarea mea este daca a mai patiu careva si care ar fi cauza ? masina este opel vectra c 1.8 benzina


MODEL: OPEL VECTRA C
MOTOR: 1.8 BENZINA
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Ar fi doua cauze posibile dupã pãrerea mea .1) Spui cã "ce ai cumpãrat tu" este o marcã slabã fațã de ce era pe mașinã.Din câte știu ,sunt douã mãrci care sunt "ce trebuie" la ambreiaj ,adicã LUK și SACHS . Dacã ai pus KM Germany sau cine știe ce No Name nu poți avea așteptãri prea mari . 2) Este posibil sa fie obosit simeringul dintre motor și cutie și sã ajungã ulei pe discul de ambreiaj,de aici patinarea.PS Manopera la ambreiaj este destul de mare ,când se schimbã este preferabil sa fie schimbat kitul complet : placa de presiune +rulment +disc de ambreiaj,LUK sau SACHS,nu alte chinezãrii .( Se aplica la motoarele pe benzina ,la diesel se schimbã și volanta daca este cu masa dublã).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR