Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
De donat un bolt de plastic doar imprumut are cineva .multumim
Skip ads

  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Foarte buna imbunatatirea...ar trebui lucrat exact la fel si la cotul de la antigel(cel vertical)...am citit pe forumuri ca e o problema...daca ai posibilitate tot asa sa faci din metal astrafan.. ma abonez.

Salut. Piesa la care te referi este asta din poza? Asta este din aluminiu.

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Nu este aceea.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asta pare de z18xer
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
astrafan257 a scris:
chelebet a scris:Foarte buna imbunatatirea...ar trebui lucrat exact la fel si la cotul de la antigel(cel vertical)...am citit pe forumuri ca e o problema...daca ai posibilitate tot asa sa faci din metal astrafan.. ma abonez.

Salut. Piesa la care te referi este asta din poza? Asta este din aluminiu.



del
  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru tutorial Georgius
  • NCismasu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Detin un opel astra j din 2011 si cand am cumparat masina in 2017 am cumparst.o cu acel joc in pedala de ambreiaj. La inceput nu am bagat de seama, dar anul asta am vazut ca jocul e mai mare asa ca am inceput sa caut si am ajuns sa iau legatura cu astrafan257. Am cumparat boltul facut de astrafan257 si m.am dus la mecanic sa.l inlocuiasca azi. S.a apucat la 6 jum dimineata si la 11 m.a sunat sa ma duc sa iau masina ca e gata. Mecanicul la care am fost lucreaza foarte calm si incet, un mecanic la fel trebuie sa gasiti sau unu in care aveti foarte multa incredere. Jocul in pedala era la fel stanga dreapta, acum acel joc nu mai exista. Boltul original e facut din textolid si plastic, bucsele de la bolt erau varza. Daca aveti acel joc stanga dreapta luati legatura cu astrafan257 pe privat exact cum am facut eu si el va ajuta, totul a venit la timp si corect de la el. Sunt fascinant la cum lucreaza pedala acum se vede diferenta foarte mare. Ii multumesc foarte mult pentru acel bolt si pentru ca a avut rabdare sa.mi raspunda la toate intrebarile de pe privat. O zi buna!
  • carlusa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2020

  • Mesaj Privat
astrafan257 a scris:Explica cineva pe forumul nemtesc cum se scoate boltul fara sa demontezi pedalierul. Am incercat cu google translate dar nu inteleg din traducere, nu se traduce chiar exact. Poate intelege cineva germana.

Salutare! poti sa-mi spui te rog ce lungime trebuie sa aiba boltul?
Skip ads

  • PanaitValentin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Cat costa un asemenea bolț? Vreau și eu preventiv..
  • arias

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
astrafan257 a scris:Mai am un set bolt si saibe pentru cine doreste.


Salut! Sunt interesat daca mai este valabil. Si eu am un.astra J si recent am observat cã pedala de ambreiaj are joc.
  • OAlin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2020

  • Mesaj Privat
astrafan257 a scris:Mai pot face la comanda daca sunt colegi care intampina aceasta problema. Pentru detalii scrieti un PM

  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
astrafan257 a scris:Dupa schimbarea boltului si a saibelor la pedala ambreiaj se poate sa fie necesar:
- sa reinvatati cu un soft de diagnoza pozitia pedalei ambreiaj, cand e apasata maxim si cand e lasata liber;
- sa schimbati senzorul pozitie pedala ambreiaj in cazul in care cel vechi nu mai functioneaza fiind defect datorita miscarii pe orizontala a pedalei ambreiaj care exista inainte sa schimbati boltul si saibele.

Am schimbat si eu boltul la pedala de ambreiaj cu unul de metal. La masina mea, pedala avea joc lateral si nu revenea total dupa apasare. La schimbare am constatat ca boltul si bucsele sunt in stare perfecta, dar totusi le-am schimbat. Jocul lateral e mai mic, dar pedala tot nu revine. Asa ca am incercat sa aerisesc pompa de ambreiaj si dupa prima incercare de aerisire, pedala a cazut total. Am demontat pompa, dupa ce am demontat toate din fata ei si am constatat ca e defecta, de aceea nu am putut aerisi. Am pus alta pompa, am aerisit si acum pedala revine la nivel, dar s- a schimbat total cursa pedalei. Inainte prindea jos, spre mijlocul cursei, acum prinde de la jumatate in sus.
Intrebarea e: se poate reivata cursa pedalei cu un soft de diagnoza, gen Op com?
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
normal e sa cupleze/decupleze sus, nu jos.
ce aveai tu pana acum era o functionare anormala.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
bosbiciu a scris:
astrafan257 a scris:Dupa schimbarea boltului si a saibelor la pedala ambreiaj se poate sa fie necesar:
- sa reinvatati cu un soft de diagnoza pozitia pedalei ambreiaj, cand e apasata maxim si cand e lasata liber;
- sa schimbati senzorul pozitie pedala ambreiaj in cazul in care cel vechi nu mai functioneaza fiind defect datorita miscarii pe orizontala a pedalei ambreiaj care exista inainte sa schimbati boltul si saibele.

Am schimbat si eu boltul la pedala de ambreiaj cu unul de metal. La masina mea, pedala avea joc lateral si nu revenea total dupa apasare. La schimbare am constatat ca boltul si bucsele sunt in stare perfecta, dar totusi le-am schimbat. Jocul lateral e mai mic, dar pedala tot nu revine. Asa ca am incercat sa aerisesc pompa de ambreiaj si dupa prima incercare de aerisire, pedala a cazut total. Am demontat pompa, dupa ce am demontat toate din fata ei si am constatat ca e defecta, de aceea nu am putut aerisi. Am pus alta pompa, am aerisit si acum pedala revine la nivel, dar s- a schimbat total cursa pedalei. Inainte prindea jos, spre mijlocul cursei, acum prinde de la jumatate in sus.
Intrebarea e: se poate reivata cursa pedalei cu un soft de diagnoza, gen Op com?


Asa cum am mai scris si in postarile anterioare in cazul in care se schimba senzorul pozitie pedala ambreiaj se face calibrarea acestuia cu soft de diagnoza. Prin calibrare calculatorul masinii invata din nou pozitia de apasat si pozitia de liber a pedalei ambreiaj. Este necesara aceasta calibrare deoarece senzorul pozitie pedala este nou si trebuie memorate din nou datele pe care le trimite masinii in vederea functionarii in parametrii. Pentru alte simptome cred ca este indicat sa va adresati unui mecanic auto care sa va ajute in solutionarea altor probleme pe care le intampinati.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu reusesc sa scot vechiul bolt de plastic. In afara de indemanare si scule, e vreun secret?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sã rupi ciocurile de la capãt și apoi împingi bolțul cu o cheie in formã de ,,L", torx sau imbus de 8.
Dupã ce introduci partea scurtã în bolț, vei gãsi și un loc pentru pârghie. Dupã ce iese puțin îl poți ajuta și din capãtul celãlalt și ajutã și câteva mișcãri ale pedalei. Atenție la senzor și la axul pompei de ambreiaj!
Succes!
In București mã ocup eu de așa ceva.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@mihaidarie,se poate un nr de telefon de contact?
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am gasit pin-ul asta si pe ebay,. costa de la 20 lire modelul mai rudimentar pana la 50 lire varianta mai eleganta din 2 bucati care se prind intre ele cu filet. intrati pe ebay si cautati "astra j clutch pedal pivot pin". varianta de 50 lire din 2 bucati e mai usor de montat pe pozitie ca bagi din 2 bucati si la sfarsit il strangi cu cheia

am gasit pin-ul asta si pe olx la 150 lei, e cam cel mai ieftin pe care l-am gasit. intrati pe olx si cautati "bolt pedala ambreiaj opel astra j".
din poze pare destul de bine construit, dar e dintr-o bucata si te chinui putin sa il bagi la loc.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
multumesc frumos!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
sergionel a scris:@mihaidarie,se poate un nr de telefon de contact?
0740003053
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR