Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • RLupu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua , sunt nou pe acest forum iar acesta va fi primul meu post si sper sa ma puteti ajuta cu opinii si pareri.
Acum 2 ani in iarna lui 2018 am achizitionat un Opel Zafira B 1.9 CDTI din anul 2006 motor Z19DTH 110 kw. Primul an a mers bine iar dupa am inceput sa am probleme la ea.
Am fost plecat cu familia in vacanta in Italia anul trecut iar cand am ajuns am avut o problema la cutia de viteze si ambreiaj. Atunci am reparat-o in Italia si m-a costat undeva la 500 de euro toate bune si frumoase am revenit inapoi in tara si am bagat-o in service sa se uite ce au facut acolo in Italia, aparent ei lipisera anumite piese doar ca sa stea si sa mearga pentru drumul inapoi in Romania Smile. Am platit aici in Romania tot inca vreo 500 de euro si masina mergea de minune iarasi avand Kit Ambreiaj si Cutia de viteze schimbate inclusiv Volanta.

Acum o luna am avut iarasi o problema cu masina observasem ca nu mai trage si documentandu-ma am citit ca era de la turbosuflanta asa ca m-am dus in service iar baietii de acolo au reconditionat-o dar mi-au spus ca aveam o problema si la filtrul de particule si a trebuit sa il anulez. Dupa ce credeam ca totul e gata si pot circula cu masina baietii mi-au spus ca mai am problema la supapa EGR si Galeria de admisie asa ca le am schimbat si pe acestea.
Baietii din service pentru toate astea mi-au luat 8000 de lei.

In total toate acestea m-au costat undeva la 12000 de lei bani bagati in masina dealungul la 2 ani iar eu am dat pe masina 4000 de euro in 2018.
Am 3 intrebari pentru voi daca puteti sa ma ajutati si sa va dati cu parerea.

1. Cum va merge masina acum in conditiile in care am anulat filtrul de particule?
2. Se va mai depuna atat de multa calamina pe Supapa EGR si pe Galeria de admisie acum ca am anulat filtrul de particule?
3. Credeti ca au exagerat baietii de la service cu pretul pieselor si a manoperei in cazul in care am platit pe toata operatiunea 8000 de lei?

Va multumesc in avans si sper sa ma puteti ajuta :)


MODEL: Opel Zafira B 1.9 CDTI 2006
MOTOR: Z19DTH
  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
1) Masina o sa traga mai bine in schimb nu îți mai iasã gazele le ITP
2) Da se mai depune , cu un diesel se merge mai turat, dieselul lucreazã murdar fata de un benzinar. Nu trebuia schimbat EGR si galeria se curata foarte bine si este ca nouã.
3) Au vãzut ca nu ai cunoștințe si au profitat. EGR si galeria de admisie se pot curãța si acasã.
  • RLupu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos Marius Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR