Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
prima pagina din tis este asta



te duci la wiring diagrams si dai click

apare asta




se da apply +ok si pe urmatoarea pagina se da next

apare asta si dai unde am incercuit.



acolo ai window lifter.



CRED CA AI INSTALAT TOLERANCE DATA SI NU TIS!

SINT PROGRAME DIFERITE.

ACOLO (in Tolerance data) NU AI DECIT CE AI SCRIS TU.
Skip ads

  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
salut,

revin cu un update asupra situatiei,
am masurat din nou si curent este in 1 si 6 la actionarea butonului, in 3 permanent (sigurantele, cum ai zis mai sus)
am pus modulul la loc si am pus diagnoza, nici o eroare.
am intrat in BCM si am vrut sa il resetez dar nu am stiut ce implica asta si ce riscuri sunt asa ca m am oprit inainte.
din electrojydraulic hardtop menu am dat enable assembly si am selectat driver door de 2 ori dupa care geamul meu din pozitia ridicat, a coborat pana in pozitia la care se blocase in decembrie.
am strans tot si am plecat putin la o tura cu masina, unde am observat ca geamul merge coborat din buton acum, dar nu mai urca...
aveti vreo idee despre asta? cred ca voi demonta carcasa bcm sa ma uit acolo daca e totul ok, am cam ramas in pana de idei...
multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dupa mine partea de alimentare e in regula, s-ar putea sa mai trebuiasca programare pe modulul acela hardtop sau poate vreo resincronizare ceva.

aici sint zero din pacate (programare cu interfata)

stiu ca sint masini la care trebuie sa-i "spui" unitatii centrale ca are module de comandat, ceva de genul...
  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
am cumparat un modul de pe alta masina si l-am montat, a mers de 2-3 ori sus jos, apoi s-a oprit si nu mai functioneaza deloc... incep sa renunt la ideea de a mai repara aceasta functionalitate..
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pai ce se intimpla ? ai blocaje mecanice probabil care forteaza circuitele, creste curentul...

sigurantele sint sint dimensionate corect?

sau ai contacte imperfecte in instalatia electrica si faptul ca ba merge ba nu e doar pura intimplare.

cind se opreste trebuie vazut ce lipseste.

dar e masina ta, faci cum crezi... chiar ma intrebam ce ai mai rezolvat..ma gindeam ca te ocupi de masina in limita timpului liber.

probeaza modulele si pe alta masina daca ai unde, si atunci le excluzi, ramine doar cablajul in culpa.

la tine nu cred ca e vorba de vreo programare ci doar de contacte imperfecte tabou sig - modul usi - modul hardtop (parera mea)
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa cureti cu spray de contacte toate mufele implicate, mai ales cele care merg la modulul hardtop (chiar si cele de la limitatoarele de la decapotare), butoanele din usa soferului.


  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
nu am umblat deloc la modulul hardtop si mufele acestuia, nici nu sunt sigur unde este (probabil prin portbagaj undeva, in spate)
masina este in acest moment la un mecanic care dupa ce a vazut ce s a intamplat cu piesa noua, a vorbit cu un electrician...astept un raspuns de la ei si in functie de acesta voi actiona mai departe
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@CEsanu: Fimuletul trimis de mine nute-a ajutat ?
Skip ads

  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
@acidutzu - din pacate, contine doar informatii despre decapotare, nimic despre problema mea, sau ceva ajutator.
  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
update:
mecanicul a apelat la un electrician care a luat releul de pe modulul nou cumparat si l-a pus pe unul mai vechi (cumparat prin iarna, care nu mergea - dar nu cel original). a montat modulul de fata cu mine si imediat cum a introdus mufa, macaraua a plecat in jos pana la capat, fara sa actionez butonul. l-am ridicat din buton, fara probleme, dar nu coboara din buton. cred ca e blocat releul pe deschis sau nu stiu ...
acum duc din nou piesa la electrician impreuna cu originala de pe masina ca sa se uite la ele..eventual o sa cumpar un releu nou sa il inlocuiasca daca e ars..
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
poate trebuie indeplinita o anumita procedura.
citeste ce am scris in primul post din 28 martie de pe prima pagina (ce da tis-ul).

uite si ce zicea un coleg in linkul pus pe pg1


  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
stii cumva cum se reseteaza din opcom acest modul ?
sau daca ar merita sa dau reset la bcm ?
mersi.
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu (nu am folosit niciodata interfete diagnoza)

intreaba la service-ul unde mergi cu modulul sau poate intervine cineva care stie.
  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
electronistul a schimbat releul la modul si l-a pus mecanicul, nu mai merge deloc acum.
am renuntat la a mai tine masina la mecanic, si am ridicat geamul cu curent direct in motoras si am adus-o acasa.
in acest moment, cred ca modulul este singurul vinovat, au fost verificate firele, mufele, totul arata ok. am cheltuit peste 10 mil pe piese si interventii pentru acest geam, pentru moment mi-a ajuns.
va ramane asa pana cand gasesc un modul la un pret bun si sa fie functional.
  • CEsanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
salut,

revin cu problema sau mai bine spus cu solutia problemei. am dus masina la mecanic pentru revizie
a observat ca butoanele s-au ars odata cu releul ultimului modul cumparat cand l-a pus celalalt mecanic la care fusesem in primvara.
am schimbat releul din modul la electronist si am cumparat butoane noi.
mecanicul a zis ca geamul mergea cand si cand dupa asta, dar nu tot timpul. a pus diagnoza pe masina si din diagnoza a facut ceva "configurare" si acum merge geamul, urca si coboara ca nou.
Dupa un an de la aparitia problemei am reusit sa o rezolv ...
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Felicitari pt reusita. Abia astept sa te vad prin Iasi cu Tigra la plimbare Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR