Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • aditd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
M-am tot uitat pe net si prin forum si nu am gasit raspuns la intrebarea asta:
Este mai fiabil noul motor de 1.6 (parca e din 2015) fata de cel de 2.0 din 2009?

Puteti da si alte detalii: comparatie de consum sau putere sau alteceva, dar foarte importantat parerea despre fiabilitate, ca stiu ca 2.0 e celebru pentru puterea de a se strica si ca sunt multe Insignia cu motorul schimbat.

Sunt interesat de o Insignia, dar sunt interesat de o masina care sa fie la dispozitia mea, nu sa stau prin service cu ea. Smile

Multumesc.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
1.6 cdti are probleme la lant distributie...e un caz pe forum...inclin spre 2.0 cdti euro 6...sau nu se mai face?
  • aditd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Inteleg ca au lucrat la fiabilitate cand au trecut de la EURO 5 la 6? Deci motoarele 2.0 dupa 2015 (atunci s-a facut trecerea la EURO 6).?
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Da, motorul E6 este diferit fata de cel cu problema la pompa de ulei (oringu).
O distributie la 1.6 costa intre 3-4000 lei. Totusi daca mergi preponderent in oras si nu faci multi km pe an, cauta o motorizare pe benzina.
Uiti de grija masinii.
Skip ads

  • aditd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
WooW! 3 - 4000 de ron ... asta e pret de gama premium.
E pe lant distributia macar, ca daca o faci odata la 10 ani, hai sa mai zicem ca merita pretul.
Macar bine ca au rezolvat problema cu pompa e ulei.

Intreb si altfel: pentru un 2.0 cdti cu pompa de ulei de plastic, recomandati schimbare elementului la achizitie (pentru siguranta asta) sau se poate vedea cat de buna este sau nu?

Nu am preferinte diesel/benzina, ci pretul de achizitie (asta nu inseamna ca ma uit dupa cea mai ieftina). Daca e benzina ii pun GPL (am mai avut o masina cu GPL - lux dupa mine). Problema e ca piata la noi e 75% diesel si restul benzina. Intradevar uiti de multe probleme la benzina, dar si 1 - 2000 euro in plus la achizitie + o instalatie de GPL.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Euro 5 nu are pompa de plastic..e oringul ala cu belele . Sorbul pompei e de plastic..dar nu ala are problemele majore... Au aparut, la Bistrita- Chiuloasa SRL..sorb metalic cu oring imbunanatit, inglobat... sau oring metalic...la euro 5.
1,6 cdti e pe lant... dar nu e mare fas..si la cea pe curea, la nemti, se schimba dostributia la 10 ani sau 150000 km...la noi la 4 ani..si km mai putini..
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Problema la motorul de 2.0 înafara de curea de bistrbutie care duce la 150.000 km te lasã pompa de apã . Stau în Italia din 97 nu am vãzut motor de 1.6 pe Insignia doar 2.0 disel
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
livcro a scris:1.6 cdti are probleme la lant distributie...e un caz pe forum...inclin spre 2.0 cdti euro 6...sau nu se mai face?
eu am înțeles de la alți ca motorul de 1.6 este cel de fiat așa cum este și cel de 2.0
  • RAndrei51

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2017

  • Mesaj Privat
1.6 cdti este dezvoltat de Opel din cate stiu , cel putin asta euro 6. Tot aud ca 2.0 e de la Fiat, dar nu e chiar asa, au fost dezvoltate impreuna dar numai pana la un punct, fiind diferente intre ele in special la nivelul baii de ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR