Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • affelay

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: Buna ziua! Detin un Vauxhall (Opel) Vectra C, zilele trecute am vrut sa vad daca are antigel si apa, deoarece cand l-am luat nu indica apa adica nu se ridica de la 60°,
Cand am desfacut capacul la vas am
observat o spuma maronie cleioasa inauntru de asemenea am vazut ca la termostat era o mufa scoasa, am pus-o inapoi si acum imi indica apa ajunge la 90° in 2-3 min, daca o turez ajunge pe la 92° si nu mai mult dar fasaie aburi cam tare pe la termostat( in dreptul lui).
Am verificat uleiul si este curat nu are apa in el, treaba e ca scade nivelul, m-am uitat si la capacul de la motor e la fel, e curat si nu gazeaza.
Deasemenea am observat ca furtunul de dupa termostat nu se incalzeste si nici radiatorul iar in masina baga aer rece nu si cald.
Multi mi-au spus ca e garnitura de chiuloasa, dar din ce am vazut eu cand e garnitura iti baga apa in ulei, face o spuma de ca cea de cafea pe joja si la capacul de la motor , si presiune pe furtoane insa la mine nu am observat asa ceva.
Poate fi termostatul blocat si termoflotul de vina ?
Stie cineva sau daca ati patit la fel ce recomandati?
Masina e an 2008, 1.8benzina, 140CP.


Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra
An fabricatie: 2008
Cod motor:
  • Florin Luca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Signum 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
mergi la service , posibil garnitura de chiuloasa ,
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
affelay a scris:Simptome: Buna ziua! Detin un Vauxhall (Opel) Vectra C, zilele trecute am vrut sa vad daca are antigel si apa, deoarece cand l-am luat nu indica apa adica nu se ridica de la 60°,
Cand am desfacut capacul la vas am
observat o spuma maronie cleioasa inauntru de asemenea am vazut ca la termostat era o mufa scoasa, am pus-o inapoi si acum imi indica apa ajunge la 90° in 2-3 min, daca o turez ajunge pe la 92° si nu mai mult dar fasaie aburi cam tare pe la termostat( in dreptul lui).
Am verificat uleiul si este curat nu are apa in el, treaba e ca scade nivelul, m-am uitat si la capacul de la motor e la fel, e curat si nu gazeaza.
Deasemenea am observat ca furtunul de dupa termostat nu se incalzeste si nici radiatorul iar in masina baga aer rece nu si cald.
Multi mi-au spus ca e garnitura de chiuloasa, dar din ce am vazut eu cand e garnitura iti baga apa in ulei, face o spuma de ca cea de cafea pe joja si la capacul de la motor , si presiune pe furtoane insa la mine nu am observat asa ceva.
Poate fi termostatul blocat si termoflotul de vina ?
Stie cineva sau daca ati patit la fel ce recomandati?
Masina e an 2008, 1.8benzina, 140CP.


Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra
An fabricatie: 2008
Cod motor:

A fost de la garniturile termoflotului sau garnitura de chiulasa?
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Termoflot fisurat. Necesita înlocuire.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR