Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • DPricop

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Pe mine mã interesa un Astra cu motor de 1.2 130 de cai. Am fost la Opel Craiova. Ce pot sã spun este cã motoarele de pe Astra de 1.2 nu sunt aceleași cu cele de pe Crossland x de 1.2. În fișa tehnicã apare cã unele sunt de fabricație Opel(cele de pe Astra) și celelalte sunt PSA. Problema care se pune la motoarele de pe Astra este cã nu știu cât se vor mai fabrica în condițiile preluãrii de cãtre PSA. Nu cred cã se vor concura singuri la motoare de 1.2. Întrebare meritã acum un Astra cu motor dezvoltat de Opel care va fii pe mașinã maxim 2 ani și doar pe Astra?
Pun caracteristicile din configuratorul Opel pentru Astra

Numãr de cilindri3
Cilindree 1199
Compresie 10,0 : 1
Putere max. (kW (CP)/min-1) 96 (130) / 5500
Cuplu, max. (Nm/min-1) 225 / 2000-3500
Norma de poluareEuro 6d
Acceleraþie 0-100 km/h (s) 10,5
Elasticitate 80-120 km/h (s) 10,9
Vitezã maximã (km/h )215

Și pentru Crossland X

Numãr de cilindri 3
Cilindree 1199
Compresie 10,5 : 1
Putere max. (kW (CP)/min-1) 96 (130) / 5500
Cuplu, max. (Nm/min-1) 230 / 1750
Norma de poluareEuro 6d
Acceleraþie 0-100 km/h (s) 9,9
Elasticitate 80-120 km/h (s) 8,7
Vitezã maximã (km/h) 201
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa va influentez alegerea , dar cei care doriti sa achizitionati masini cu motor in 3 cilindri trebuie sa fiti constienti ca ele nu sunt echilibrate, sunt zgomotoase si nici nu se califica la economie de carburant, in schimb sunt fiabile ( am avut una in familie , chiar de la PSA, si sunt patit )...hazliu, dar concludent : http://www.youtube.com/watch?v=uzGv8KYlcBg
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
eu detin exact un motor in 3 cilindri,de 1.0 si 105 ps,si nu e galagios deloc,merge ceas si consumul este foarte bun,de cand s-a incalzit am ajuns la un consum pe mixt undeva la 5,3%,scos si forjat pe autostrada (150-180 km/h)consumul s-a dus la un 6,8,foarte convenabil zic eu.pe trafic de oras infernal n-am avut inca ocazia sa-l testez.Foarte galagioase din gama 3 cilindri am avut 2 diesel,o fabia si o corsa,insa toate trei sunt masini foarte fiabile .In schimb nu asteptati performante de liniute,insa in banii lui 1,0-le e rapid si agil.
  • mircia.danaila

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2020 LIH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2023

  • Mesaj Privat
tryky a scris:Salutare!
Detine cineva modelul Astra k 145 cp turbo motor 1.2 facelift?
Astept pãrerile voastre legate de consum , fiabilitate...etc
Multumesc!


Detin Opel Astra K facelift 1.2 benzina - 145 CP.
Nu stiu daca motorul este GM, PSA sau Opel.
Am 28 000 km si ceea ce stiu este ca are distributie pe lant si nu are mentenanta pe distributie. Cand se strica apara u zgomot de lant...
Uleiul+filtru se schimba la un an sau 30 000 km. Dar de fapt uzura uleiului apare in bord in procente. Am facut cca 5000 km si 10 luni dar in bord apare ca mai merge 88%. Ce o fi asta ?
Am avut si un ASTRA din 2017 diesel tot cu lant la distributie si pe acela la un an imi dadea mesajul ca mai am 0% ulei bun. Voi vedea in noiembrie 2023 ce imi va indica bordul. Am de gand sa schimb uleiul la 2 ani pt ca nu prea merg cu masina. De ce trebuie sa schimb uleiul la un an daca merg doar 5000 km si nu 25-30 000 km?
Ce are uleiul, se altereaza ca ciorba din frigider? Acum nu se mai altereaza nici merele dupa un an si uleiul se strica? Ce, are bacterii?
Sunt inginer de profesie (nu aoto) dar suna ca ceva de marketing: Schimbati uleiul in fiecare an! Fiti "consumeristi"
Scuzati lungimea scriptului!
Numai de bine pentru opelisti Astra k benzina!
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa pastrezi motorul in stare buna, schimba uleiul si filtrul la 10000, maxim 15000km. Niciun ulei nu rezista 30000. Daca kilometrii aia putini sunt facuti pe drumuri scurte si dese, ar fi bine sa schimbi uleiul la un an, chiar daca are doar 5000km. Daca faci doar drumuri extraurbane lungi, probabil poti schimba si la 2 ani.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Lãsati omul în pace! Cu mașina lui face ce vrea el...pe banii lui poate fi domn ....
  • ASpoiala

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,

Urmeaza sa-mi vina in tara de pe Openlane un Opel Astra Sports Tourer 1.2 Business 145 cai. Masina a fost castigata mai mult din greseala, eu cautand de fapt un Ford Focus 1.0 cu 125 cai, insa am licitat pentru motorul pe care-l are desi nu ma asteptam sa-mi atribuie masina. Pana la urma am vazut in multe review-uri ca masina este destul de sportiva, iar motorul este mai capabil decat ecoboostul de la ford.

Pentru cei care detin acest motor de GM are ceva probleme specifice la care sa fiu atent? Masina are un rulaj de 170.000 km si este din anul 2020. Intentionez sa o pun la punct chiar daca o voi pastra sau nu.

Multumesc!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Verifică și eventual înlocuire distribuție. Pentru detalii suplimentare vezi secțiunea crossland și grandland
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR