Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor,

Stupoare azi dimineata! Sub butonul de avarii am observat ca s-a "basicat" bordul !
Fix ca o basica sparta,asa se vede. Numai ca nu e sparta. Asadar, folia aceea extrem de subtire de pe bord s-a umflat, probabil, si s-a dilitat. Acum sta creata si se vede ca naiba!
O fi de la caldura si apoi racirea de pe timpul noptii?
Aveti vreo solutie?
De altfel, mai stiti ceva de cei de la Ziebart sau o firma de detailing ok? Am niste zgarieturi apna la chit pe portiere si vreau sa le repar. Am CASCO full dar n-am incredere in service-urile Opel.

Multam,

Cosmin
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai avut un odorizant lichid deasupra la grile de aer si a curs acela este cauza pentru decojire.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
exact cum a spus si colegul , mai mult ca sigur ca ai avut sau ai un odorizant in in acele grile , multi fac greseala asta si vad ca nimeni nu invata din ea . toata acea portiune marcata cu rosu este o vopsea cauciucata care se exfoliaza din cauza acestui odorizant. daca nu ma insel si pe capacul de la scrumiera este acesiasi vopsea.

  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragilor,

Tin sa fac o precizare: NU folosesc odorizant in grila de aerisire ci doar atarnate de oglinda!
Cunosc fenomenul despre care spuneti caci atunci cand am cumparat-o la mana a doua, avea (are) o portiune decojita si eram convins ca din aceasta cauza. Dar la mine nu a fost cazul... Intradevar, zilele acestea mi-am luat o sticluta din aia acoperita in lemn care se umezeste si raspandeste mirosul....dar care ar fi fost probabilitatea ca ala sa se si imbibat mult prea tare astfel incat sa picure fix peste bordul meu?!
Anyway, ce solutie am pentru a remedia problema? Se vede urat si mi-e teama ca daca rup se va exfolia o suprafata mare.

Multumesc,

Cosmin
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
solutie pentru remedierea problemei nu prea ar fi ... decat sa revopsesti consola negru mat !
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
solutia cea mai buna , probata de mine este sa iei o sticla de grundsolv , nu altceva , pt ca ataca plasticul de la baza si sa te apuci sa freci cu o carpa pina cind se curata cauciucul de la suprafata si ramane stratul de plastic de baza . iese ff bine nici nu se observa vreo diferenta, dupa care dai cu silicon de bord
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multam cata pt sfat.
tu zici sa dau pe toata suprafata bordului care e acoperita cu aceasta vopsea cauciucata?!

btw...cred ca e de la un kkt de parfum lichid imbracat in lemn pe care il aveam atarnat. Se pare ca era prea imbibat si picura la balans Sad
mi-am mai luat o picatura deasupra butonului de avarii, in fata ceasului Sad
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Oricum bafta la remediat
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
alta solutie pt repararea carcasei unde vine TID-ul nu e ? Sad
aceeasi buba am patit-o dimineata ... s-a cojit plasticul ala care acopera TID-ul ... tot de la o sticluta de-aia in lemn de la areon ... efectiv de umflase cauciucul ala si am preferat sa-l fac sa dispara de-acolo decat sa se imprastie mai mult Sad
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da trebuie sa dai pe toata suprafata cauciucata, inclusiv zona butoanelor de clima . intradevar este mai mult de insistat dar cu rabdare se curata f frumos si fara urme
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cata, nu ca nu te-as crede Smile, dar poti sa pui 1-2 poze cu bordul dupa aceasta operatiune?
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chiar te rog sa ma crezi , am facut operatiunea cu mina mea si a iesit f bine .Oricum am sa pun si poze pt cine nu ma crede . Oricum operatiunea dureaza citeva ore si singura diferenta este faptul ca bordul nu mai este mat ci devine negru stralucitor
Skip ads

  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
acum am vazut ca esti din Buc .cind vrei ne putem vedea sa vezi live Smile cum a iesit
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ok, hai ca poate ne vdm la o intalnire
poate chiar maine Smile
  • turboogts

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut!pt problema mea exista vreo solutie,ma gandesc la un marker ceva...vinovatu:odorizantu auto
  • Mihai Cosmin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, recent am picurat din greseala bordul cu lichid din odorizantul auto. Imi spuneti daca se poate curata sau exista un tratament pt aceste pete ? Din ce am mai citit pe net, odorizantul arde vopseaua bordului 🙁

Astept raspunsuri si pareri. Multumesc anticipat
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
In general odorizantii au soda caustica in ei , pentru a mentine mirosul mult timp.Folosesc doar braduleti atarnati de oglinda si atat.Intretin bordul periodic cu silicon cara nu ramane gras , si atrage praful!Incearca sa il cureti cu ceva servetele pentru bord , apoi silicon.Daca suprafata este afectata grav , nu prea ai ce sa faci.Ceva de genul am vazut pe chedere din fata , unde fostii detinatori au folosit silicon neadecvat , ori alte prostii pentru intretinere.Nici cu benzina nu am reusit sa indepartez acea albeata , desi am fost rapid si am clatit apoi pentru a nu se deforma , stiind ca benzina dilata cauciucul(ori ce a mai ramas din el , dupa atatia ani).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR