Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • prodigysimu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut, cum spune si titlul vreau sa gresez usile si incuietorile la masina pentru ca imi scartie (mai mult cele de pe spate care sunt ft rar folosite). Mi-am cumparat un spray de gresare pe baza de teflon (era cel mai scump de la Auchan, sper sa fie si bun) si as vrea ca zilele astea sa ma apuc de treaba. Pentru gresarea usilor, e usor pentru ca balamalele se vad si pot fi gresate usor, dar nu stiu cum sa procedez pentru gresarea incuietorilor (clapetele cu care deschid usile).Este cineva care a mai facut treaba sta si ma poate ajuta cu un sfat?
Multumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ti se pare ca incuietorile scartaie?
Din cate stiu alea sunt deja pline de vaselina si, spre diferenta de balamale, din incuietori vaselina pica mai greu, pentru ca nu sunt deschis jos. Dea asemeena, nefiind atat de expuse, intra mai putin praf...
Deci, da mai intai la balamale, eventual la opritori, si mai vedem...
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cel mai usor mod de dresare .... : ia un WD40 si vezi ca are un pai cu care poti ajunge mai peste tot..
dai unde iti pofteste inima si o sa vezi ca o sa iti dispara din scartait.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu cumva sa faci cum spune @king2pin ! WD40 e un spray pentru DEGRESARE nu pentru gresare si daca dai cu el risti sa "speli" toata vaselina de prin balamale.Cei care fac WD40 baga "verzi si uscate" cum ca greseaza si face si drege,dar nu crede chiar tot!Vezi ca sunt mai multe tipuri de WD40 si e unul special pentru ungere si gresare,dar sprayul care il gasesti pe toate drumurile e cel pentru curatare si degresare.
Eu ca sa nu mai scartaie am dat cu vaselina siliconica peste tot pe unde am ajuns si nu mai am treaba.Am dat si pe opritor si pe balamale!
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt pentru vaselina la ungerea balamalelor. Isi face treaba bine si rezista in timp. Dar, ca orice unsoare, atrage praful, si ar cam trebui improspatata dupa i perioada.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am o intrebare baieti...la GTC-ul meu se deschid cam greu usile, in sensul ca daca nu esti obisnuit, crezi ca usa e incuiata. Trebuie tras un pic cu incredere de clanta. Stiti pe unde as putea merge prin Bucuresti sa ma scape si pe mine de grija asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adica? vrei sa ti se deschida usile cand te uiti la ele, sau doar iti ramana deschise tot timpul ?Smile
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Smile)))
Nu Je! Idea e cam asa: usile sunt descuiate...vii sa iei ceva din masina (de exemplu) si tragi usor de maner (ca la orice masina) pana la maxim...si vezi ca nu vrea. Te intorci si mai intrebi daca am incuiat masina...eu iti zic nu, tu mai faci cursa manerului la maxim, dar degeaba...apoi iti zic sa tragi un pic mai tare si cu un pic de forta se deschide. Cu o miscare normala, ai zice ca e incuiata...asta e idea. Nu stiu unde sa merg pentru ca presupun ca trebuie date jos fetele de usi si reasezate...si mi-e sa nu fie puse la ochi si sa intre apa la o ploaie sau ceva de genul.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu problema asta si vreau s-o remediez chiar acum. Usile se deschid mai greu decat acum 2 ani cand era nouã, cu toate ca tot am bagat vasilina siliconica in manerele exterioare si aparent nu ajuns unde trebuie. Usa de la sofer scartaie la denivelari. Mi-am luat un spray cu vasilina si unul cu ulei cu teflon. Sa vedem ce o sa reușesc.
In trecut, am fost la radacini braila si mi-a desfacut partial un mecaninc incuietoarea de la usa de la șofer, a gresat-o si ziceai ca se inchide ca la un mercedes. Dar n-a durat mai mult de-o luna Sad
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Gresala e ca multi trag de maner in sus,oblic ca o deschida.Ia trageti perpendicular pe masina de maner si sa vedeti ce surpriza o sa aveti.
Si la mine e la fel.....Daca vine vreunu si vrea sa se urce in masina,mereu mi se spune ca usile se deschid greu dar cand le arat ca se deschid cu un deget daca tragi drept de maner,se stramba.....
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
george_eu25, asa este, am constatat si eu aces lucru dar doar atunci cand nu este manerul proaspat gresat.
De ex, nu avea nimeni nicio problema cand era masina noua.

Cand am semnalat problema la service, mecanicul a desfacut cele 3 suruburi de la broasca, a miscat-o pe acolo, a impins vasilina si apoi a montat-o la loc si s-a inchia ca o usa de Mercedes, doar pentru o luna.

Eu, fara sa demontez nimic, am curatat cu un servetel tot praful la vedere din broasca, si am impins Ulei cu Grafit si apoi Vasilina spary. A disparut 90% din scartatit, dar tot se mai aude broasca de la sofer la unele denivelari, si sunt destule pe drumurile noastre.
Deasemenea am gresat si manerul exterior la parte care intra in usa, bine eu nu l-am demontat complet ca in poza de mai jos.

Se deschide usa mai usor putin. Dar majoritatea scartaitului si a ingreunarii deschiderii manerului vin din mecanisme din interiorul usii care se ating doar prin demontarea completa a broastei.
Alte idei?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt de parere ca tot cu WD40 e mai bine de dat decat cu vaselina!
Vaselina atrage tot praful si de asta se deschid usile greu,WD40 curata si greseaza,dar trebuie dat cam o data pe luna la toate balamalile si ta toate incuietorile!Eu asa fac si nu am nici un fel de problema!
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
WD40 dispare foarte repede. Il dai azi, greseaza totul frumos, dar mai mult curata decat greseaza si maine nu mai e.
Din toate unsorile de pana acum, cel mai mult a resziat vasilina siliconica. Tine cam 2-3 saptamani pe limitatoarele de cursa de la usi, unde este expusa la intemperii, si nu atrage praful.
Vasilina din petrol se face pamant in intervalul asta de timp.
Sa vedem cum se va comporta spray-ul cu vasilina.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Oryps a scris:Smile)))
Nu Je! Idea e cam asa: usile sunt descuiate...vii sa iei ceva din masina (de exemplu) si tragi usor de maner (ca la orice masina) pana la maxim...si vezi ca nu vrea. Te intorci si mai intrebi daca am incuiat masina...eu iti zic nu, tu mai faci cursa manerului la maxim, dar degeaba...apoi iti zic sa tragi un pic mai tare si cu un pic de forta se deschide. Cu o miscare normala, ai zice ca e incuiata...asta e idea. Nu stiu unde sa merg pentru ca presupun ca trebuie date jos fetele de usi si reasezate...si mi-e sa nu fie puse la ochi si sa intre apa la o ploaie sau ceva de genul.


Asa se intampla si la mine. Tragi de maner si nu se deschide doar cu forta daca tragi. Manerul culiseaza bine chiar daca trag pe orizontala, pare de la ceva din interior care e strans. Se poate regla un surub ceva pentru a usura deschiderea sau e de degresat/gresat ceva pe la sistemul din interior?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR