Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Schimba si bujiile (4 ani sau 60.000 km)
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Scoțiclapeta


La corsa e tot asa o fi?
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis, revin cu detalii:

Am vrut sa iau ulei Liqui Molly TopTec 4600, dar la service aveau si GM 5w-30 la 115 lei. Liqui Moly era 230, am mers pe GM.
Am mai dat 30 lei pe filtru de ulei MANN si 40 filtru habitaclu cu carbon activ marca DREISSNER(aici e regretul meu ca nu au avut nici Mann, nici Mahle, dar fiind cu carbon activ am zis OK).
Total - 185 lei, fara filtru aer deoarece nu necesita schimbare.
Am testat antigelul, dupa 6 ani rezista la -45 grade.
Nu mi-au testat lichidul de frana, dar mi-au zis ca la rulajul de 20k nu ar fi necesar sa-l schimb.

Cred ca la primul schimb de placute de frana voi schimba si lichidul de frana, preventiv.
Preturile erau 150 lei schimb lichid frana si 110 lei schimb antigel.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La schimbarea lichidului de frana se ia in calcul si timpul..in aproximativ 2 ani el absoarbe apa prin furtune felxiblie, garnituri etc... Eu zic sa iti cauti pe net aparat de tetstat lichidul de frana si sa ti-l verific singur... cam asa arata https://www.olx.ro/oferta/te...V.html#133cf48806
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
alex2014 a scris:Asa cum am promis, revin cu detalii:

Am vrut sa iau ulei Liqui Molly TopTec 4600, dar la service aveau si GM 5w-30 la 115 lei. Liqui Moly era 230, am mers pe GM.
Am mai dat 30 lei pe filtru de ulei MANN si 40 filtru habitaclu cu carbon activ marca DREISSNER(aici e regretul meu ca nu au avut nici Mann, nici Mahle, dar fiind cu carbon activ am zis OK).
Total - 185 lei, fara filtru aer deoarece nu necesita schimbare.
Am testat antigelul, dupa 6 ani rezista la -45 grade.
Nu mi-au testat lichidul de frana, dar mi-au zis ca la rulajul de 20k nu ar fi necesar sa-l schimb.

Cred ca la primul schimb de placute de frana voi schimba si lichidul de frana, preventiv.
Preturile erau 150 lei schimb lichid frana si 110 lei schimb antigel.


Uleiul ales este submediocru.
Antigelul are și alte proprietãți, pe lângã aceea de a rezista la îngheț.
Trebuie sa aibã punctul de fierbere ridicat, sã lubrifieze pompa de apa, sã aibã proprietãți anticorozive și de curãțare.
Ai inceput în forțã și ai terminat in corzi!
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La rulajul lui chiar nu conteaza, tot il va tine o viata! 👍👍👍👍 Pune niste poze cu masina
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
@Tai-Pan

Am mers pe ideea unui raport calitate-pret cat mai OK. Sunt convins ca Liqui Moly e mai bun decat uleiul GM, dar nu de 2 ori mai bun ca sa justifice pretul.
Nu fac rabat de calitate cand e vorba de anvelope(am luat 4 buc Cross Climate - 1950 lei), discuri si placute de frana(cand va fi timpul sa le schimb) si orice alte componente care tin de siguranta masinii, dar nu e cazul uleiului.
Tinand cont ca schimb uleiul la 1 an, in care voi avea un rulaj destul de mic, cred ca face fata si uleiul GM. Pana la urma, e recomandat de producator, respecta niste norme... nu e un ulei no-name(e produs de Exxon Mobile, din cate am gasit pe net).

Cand am fost sa fac revizia, pentru antigel si lichid de frana trebuia sa astept la alta coada, asa ca voi amana un pic operatiunea, iar in toamna voi schimba preventiv antigelul+lichidul de frana. Urmeaza sa comand un tester pt lichidul de frana la recomandarea lui @livcro, caruia ii multumesc inca o data, chiar sunt curios in ce parametri se afla lichidul de frana.

Azi am parcat langa o bordura si era o bucata de tabla aruncata acolo, imposibil de vazut din masina, mi-am zgariat partea de jos a barei de protectie(sub farurile de ceata) pe o suprafata de 30 cm, i-am facut si o taietura destul de serioasa in adancime... deci nu se rezolva cu un simplu polish.

Ma gandesc sa inlocuiesc bara...
O fi buna asta? https://www.epiesa.ro/tampon...prodid-432068174/
Cu vopsirea 350 lei, m-ar ajunge la 600 lei. Sunt mai multe tipuri, care ar fi cel mai OK din lista asta: https://www.epiesa.ro/bara-p...81/subcat-100187/ ?

Multumesc!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu cumpãra chinezãrie de bara.
Cautã la dezmembrãri una originala.
Sa schimbi mizeria de ulei la 7-8k km.
Daca mergi (aproape) numai în oraș, sã-l schimbi la 5k km.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pune o poza, eu zic sa o lasi asa sau reparata cu chit.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa potolim hate-ul..si eu am bagat tot GM 5w30 pe 1.4 aspirat..rulaj anual cam 5000 km..masina de oras a sotiei. Cred ca a gandit bine alex2014... 5000-7000 km sigur isi pastreaza calitatile si GM-ul
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Doar cã va face 15000 km pe an....greu de citit!
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
https://www.motoroel-test.de/

Va anunt daca la 15k km o sa-mi bubuie motorul.
Totusi, sa nu uitam ca GM 5W-30, pe langa DEXOS 2, are si aprobarile BMW Longlife 04, Mercedes-Benz MB229.31 si MB229.51,Volkswagen 502.00 / 505.00 / 505.01.

Da, in mod sigur nu e la fel de bun ca un Liqui Moly, dar sa luam in considerare si faptul ca e plina Romania de Loganuri pe taxi care au peste 500k km , facuti pe GPL si sunt convins ca taximetristii nu baga uleiuri scumpe in ele.

In Germania sunt intervale de revizie si la 2 ani sau 30.000 km...
Ideea e ca nu sunt motoarele asa pretentioase, ma rog, poti sa pui cel mai ieftin ulei si tot rezista 300k km... cine vrea sa ajunga la 1 milion de km, atunci poate sa puna uleiuri mai scumpe, zic...

Ma intreb, daca iei garantie extinsa si faci reviziile la reprezentanta Opel, te lasa sa pui alt tip de ulei in afara de GM? Mie mi-au pus numai ulei GM...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Doar cã va face 15000 km pe an....greu de citit!

Fa un efort si reciteste primul post...
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
De cand am luat masina, am facut pana in 20.000 km in 6 ani. De cateva luni insa, am trecut la un job mai bun, dar voi fi nevoit sa fac naveta, asta inseamna un rulaj de 15.000 km pe an cu tot cu plimbari suplimentare.

E pacat ca la noi nu ai posibilitatea, ca in SUA, de ex., sa trimiti mostre de ulei pentru analiza. As fi fost dispus sa fac un test, o data cu un ulei GM utilizat 1 an pt. 15k km si apoi cu un ulei Liqui Moly pe aceeasi durata de timp si utilizare. Sa vedem daca in uleiul GM gasim pilitura de fier si daca si-a mai pastrat proprietatile de ungere initiale.

Cam atat pentru revizia de 6 ani, postez in toamna cat m-a costat inlocuirea antigelului si a lichidului de frana. Ne vedem cu bine la urmatoarele revizii, daca mai pastram opel-urile...

ca o paranteza - am obtinut o oferta de Ford Puma, nou, full option, hibrid, la 18550 euro TVA inclus. Are toate optiunile, fara cutie automata si trapa. Suna tentant, de banii aia nu prind nici macar un Crossland X cu dotari similare(+ Crossland nu e hibrid). Daca as pune Astra in vanzare la 6000 euro, as mai pune 12500 euro si aia ar fi ....

Dar mi-ar cam parea rau sa schimb barca, aici pe forum sunt multi oameni super OK si amabili, care ajuta cu sfaturi bune...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Tine-o pana crapa, nu merita sa iei alta
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@alex2014
Ce echipare la Puma ? Un ST-Line X 1.0 mHEV 155CP M6 , ajunge la aprox. 32.000 euro .
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
NEW FORD PUMA TITANIUM 1.0 Ecoboost MHEV 155 CP MT6

Pun un screenshot la oferta. Parerea mea este ca bate orice de la Opel, avand in vedere dotarile respective.

https://imgur.com/a/OzKMvTD

EDIT: costul suplimentar pana la 18550 e dat de garantia extinsa 5 ani sau 150k km, fata de cea normala de 2 ani fara limita de km.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
https://www.opeldibas.ro/mas...okka-enjoy-120cp/ pana la 20000..mai pui ceva optiuni... si nu il prea compari la gabarit...daca ai peste 1.70 m, conteaza Very Happy Very Happy
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Urmeaza revizia de 7 ani.
Ce recomandati?
Lichid frana DOT 4 sau DOT 5.1? Dot 5 am inteles ca nu se recomanda.
Antigel G12, G12+ sau G12++ ?

Eventual si recomandari de firme. HEPU am inteles ca ar fi ok la antigel.
Cati litri ar trebui la lichid frana si antigel(concentratie 50-50 ar fi OK, cred)?
E vreo problema daca schimb acum lichidul de frana si la anul voi schimba placutele de frana? Ar fi mai bine sa schimb lichidul de frana odata cu inlocuirea placutelor?

Am motor A14XER.
Multumesc!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Lichidul de frana se schimba la 2 ani (asa scrie in carti), DOT 4 e bun pentru masina ta, nu are legatura cand schimbi placutele (daca sunt bune, le lasi la locul lor)
La antigel mergi pe HEPU G12 (cel cu capac rosu) si pui 50-50 apa distilata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR