Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • AAdii

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara,am si eu o problema cu un opel vectra c 2.0 dth 101 cp , egr anulat recent ,filtru de motorina schimbat ,ulei curat , as dori sa stiu si eu de ce nu trage in parametrii ei normali ,mi se pare foarte obosita .alimentez doar de la petrom /omv,asta ar fi una dintre probleme,m am gandit sa anulez filtru de particule,sa fie si din cauza asta ? sa fie infundat ? ,o alta problema ar fi ,cand ploua mereu gasesc ud pe partea dreapta si in fata si in spate doar la picioare ,verificat chedere,cat si cele pe unde se scurge apa au fost curatate . as dori niste pareri , multumesc


MODEL: opel vectra c
MOTOR: 2.0 101 cp
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca acest 20DTH de 101cp are cu adevarat si filtru de particule (oare are?), o diagnoza cu citire valori in timp real, grad incarcare, presiuni/presiune diferentiala, temperaturi ... o sa iti spuna exact daca vinovatul este DPF.
Acum, depinde ce intelege fiecare prin "parametri ei normali" si cu ce dispozitiv anume determina acesti parametri. 101 cai, nu sunt chiar multi pentru caroseria de Vectra C.
Depinde si cine si pe unde si-a bagat mânuțele prin soft. Sa nu uitam de injectoare, turbina si gradul de colmatare al galeriei de admisie.
As incepe cu o diagnoza facuta de cineva care stie ce face (nu doar citit coduri de eroare) si in functie de rezultat, mers pe varianta de inlaturare a cauzei.
  • AAdii

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult, voi merge și voi verifica la cineva cu experienta pana gãsesc diagnoza care îmi afecteazã." viata" mașinii, normal dacã tragea în parametrii ei normali avea zvac în ea, dar e moarta pe jumãtate... 😥😥
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Ceva coduri de eroare?O diagnoza ai facut?Cu scurgerea apei gasesti raspunsuri pe forum.
  • AAdii

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Am desfundat furtunasele, am cautat pe la kedere.. Însã nimic, am gãsit pe forum probleme de genul, dar nu am gãsit și cauza.. Nu are nici un cod de eroare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR