Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu as folosi Waze tot timpul, cã mã ferește de amenzi. Îmi place mai mult și graficã lui fațã de Google maps.
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Folosesc Waze dar prin locuri complicate, baza tot Google Maps este.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Așa este. Eu folosesc Waze numai din motive de poliție.😀
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
A aparut in store aplicatia pentru mobil : MyOpel care ar trebuii sa inlocuiasca functiile OnStar. Momentan nu are foarte multe functii si probabil cele mai multe functii sunt pentru masinile din 2019. Sper ca in viitor sa integreze toate functiile lui OnStar si prin update la unitatea media sa se extinda copatibilitatea si pe GLX-uri mai vechi.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se poate pune unitate Tele 3S pentru serviciul Opel Connect, aftersale ?
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Spook a scris:A aparut in store aplicatia pentru mobil : MyOpel care ar trebuii sa inlocuiasca functiile OnStar. Momentan nu are foarte multe functii si probabil cele mai multe functii sunt pentru masinile din 2019. Sper ca in viitor sa integreze toate functiile lui OnStar si prin update la unitatea media sa se extinda copatibilitatea si pe GLX-uri mai vechi.

Am incercat si eu MyOpel. Deocamdata o mare prostie. La mine nu vede Km masinii. Imi spune ca tb sa fac ITP dupa 2 ani desi pe certificat spune ca in 2021 adica 3 ani. GLX-ul este model 2018
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
am cerut un raspuns la Opel Romania si raspunsul a fost dezamagitor. Opel Connect a fost facut pentru masina facut dupa 01.2019, astfel ca
"acesta nu este un kit optional si, deci, nu poate fi montat pe modelele mai vechi. Nu exista informatii suplimentare pe acest subiect"
Luati-va gandul de la update-uri de soft si altele. Dupa cum spune tipul, cei cu OnStar vor fi abandonati total. Sper sa mai mearga totusi WiFi prin portalul celor de la Vodafone. Pana acum am chizitionat numai prin Onstar.
Tipic: odata ce ai achizitionat, nu mai esti subiect de interes
  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am înțeles ca din toamnã o sa aparã varianta noua de conectare, în locul o star.
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Pe configurator a aparut optiunea "Tele 3s" care costa 300 euro, iar la unele pachete este inclusa. Problema este ca la mine in 2019 nu era disponibila optiunea, desi am inteles ca UE a facut obligatorie dotare de apeluri de urgenta, iar din 2018, ar trebui sa fie standard.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
da am observat ca cele mai noi nu au deloc butoanele aferente in consola de sus, adica inteleg ca nu au partea hardware. Si atunci cum rezolva cu legislatia amintita cu obligativitatea?
Cei care avem deja OnStar, Opel a spus ca nu va functiona sistemul nou cu Opel Connect. No Comment!
Cand vad sictireala celor de la reprezentante si a celor de la Opel ma cuprinde regretul maxim ca am plecat de la Skoda
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Acum sunt la dealer si am intrebat de acest lucru. Mi s-a spus ca norma europeana intra in vigoare in 2021 si ca nu se poate monta sistemul dupa achizitie sau la masinile mai vechi.

Cred ca trebuie sa ne orientam la dispozitivele after market care folosesc telefonul mobil pentru asta. Faza proasta este ca pierzi conectivitatea bluetooth cu masina in cazul asta sau trebuie sa ai 2 telefoane la tine.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
E ok raspunsul pentru cei care nu nici un sistem pe masina, dar cei care au masini doatate cu OnStar (sistem care a fost platit extra) eu cred ca trebuie sa ofere continuitate sau migrare catre noua solutie. Vedem ce se intampla in toamna cand sistemul OnStar se inchide.
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
tocmai am apelat buton din masina sa vorbesc cu un operator Onstar. Surpriza....dupa ce a sunat foarte mult, a raspuns cineva in engleza dar aici este ciudat, parea a fi undeva afara si cu ajutorul unei alte persoane care s-a recomandat ca fiind translator am primit vechile raspunsuri ca s-a incetat colaborarea ca si el isi perde locul de munca si ca ei nu stiu ce face opel in continuare.
Dupa ce am primit un raspuns evaziv de la Opel Serviciul CLienti in care mi-au spus ca noul sistem nu va merge pe versiunile mai vechi, am trimis un al 2-lea email in care i-am anuntat ca Onstar si Wifi au fost criterii de alegere a marcii si au fost platite la masina si ca nu e normal sa ne lase cu curu in balta. Dar exect asta se va intampla.
Ciudat este ca am vb si la serviciul clienti de la Vodafone Internet on Car si ei mi-au zis ca NU livreaza serviciul internet in masini Opel (?!?!?!) Ciudat este ca Onstar livreraza internet de la Vodafone.
Deci........
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Bunã dimineața! A încercat cineva sa activeze Opel Connect, pe un GLX din 2019? Dacã da, cum a reușit?!
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Dupa ce mi-am activat si am tot asteptat ca si in Romania sa avem disponibila functia live de la TomTom azi am descoperit minunea si anume: live trafic, vremea si costul carburantului la benzinarii.


Pentru a putea avea acestea pe masina trebuie sa:
- accesati: https://connect.opel.ro/ (aici va puteti loga cu userul si parola folosite pe https://my.opel.ro/ sau va creati cont)
- setati datele masinii
- activati functia live care este gratuita in primii 3 ani

Odata activata functia pentru a o utiliza in navigatia masinii nu mai trebuie decat sa partajati conexiunea de internet a telefonului cu masina (merge atat prin partajare USB dar si Bluetooth).
Daca cele de mai sus sunt indeplinite in dreapta jos a hartii va apare mesajul "TomTom Traffic" ca in poza de mai jos.


Enjoy!
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mulțumim mult de tot. Din pãcate la mine spune ca vehiculul nu este eligibil pentru nici o funcție. Trebuie sa am activat cumva opel connect ? Dacã da, de unde se poate cumpãra acest serviciu? Masina este din 2020.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
@JakeGD serviciul e disponibil doar pentru masinile echipate cu Navigatie - aceasta folosint hartile TomTom. Trebuie sa ai sistemul media IntelliLink 5.0.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@spook eu am intellilink 5.0 și navigație.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Spook a scris:@JakeGD serviciul e disponibil doar pentru masinile echipate cu Navigatie - aceasta folosint hartile TomTom. Trebuie sa ai sistemul media IntelliLink 5.0.


Am acest sistem. Mai trebuie facut ceva ?
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Sa activezi serviciul Harti Live pe: https://connect.opel.ro/ sau https://connect.opel.de (eu l-am activat pe https://connect.opel.de - dar in ianuarie 2020 cand nu era disponibil siteul cu .ro)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR