Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • DMoisescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Am schimbat kit distributie , revizie completa, schimbat bujii, bobina inductie,egr, insa masina tot da in nas (cel mai vizibil in sensuri giratorii sau in trafic cand mergi bara la bara)
Egr ul l am schimbat pentru ca odata ce era scos masina mergea bine, insa problema persista in aceasi masura si dupa ce am schimbat egr ul,
Am cautat pe forum probleme asmanatoare cu a mea insa par a fi prea multe solutii , curatare admisie,senzor ax cu came, presiunea in panta, injectoare,sonda lamnda, clapetele twinport si ecu
La reprezentanta apare ca doar cim ul este defect insa nu cred ca are legatura cu intreruperea in intervaul acelor turatii, claxonul nu suna ok si rareori ma pune sa reintroduc cheia.. iar cand apas pe frana si aceleratie in bord nu apare nimic poate doar ecr (nu egr) dar am cautat pe google si nu am gasit nimic legat de asta

Care ar putea fi prima cauza?
MODEL: astra h benzina
MOTOR: 1.6 z16xep 105cp
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Vezi debitmetru si sondele lambda
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intre 1000-2000 o benzinara nu trage, chiar si cele cu turbina se chinuie.
CIM nu are legatura cu asta, el oricum este pe moarte, altul nou si gata.
  • DMoisescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2020

  • Mesaj Privat
motorul are probleme doar pana la 60km/h dupa nu mai exista smucituri, ingatuit, nu are probleme cu puterea, iar viteza pe care o pirnde in ,,stare in care se aflta'' e de 185 ca in carte.Doar ca nu ajung des in afara orasului , iar cu smuciturile si ingatuit ul ma confrunt pe fiecare dimneata in trafic folosind doar treapta 1,2..
iar intre 1000-2000 asa cum spune si dacuciureanu nu trage , asa cum este si normal, doar ca in acel interval in sensul giratoruiu de exemplu, daca incerc sa merg cu o viteza de 20km fara sa accelerez macar putin simt masina ca si cum ai lua picorul pentru o secunda de pe acceleratie sau ai atinge frana (moment in care turatiile scad desi nu iau piciorul de pe acceleratie) ,o
senzatie asemanatoare
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca tu zici ca da eroare doar pe CIM, sa stii ca asta poate fi o cauza foarte probabila pt care masina iti da in nas.
uite o discutie mai ampla:

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0


Fa un test la un alt service ca sa te convingi ca e CIM.
Poate fi reparat sau inlocuit cu unul nou / din dezmembrari.

Just fyi:
in caz de sonde lambda, iti tb tester. Aici ai "robinetul" aprins
ca sa testezi debitmetru, ii scoti mufa si vezi cum merge. ECU intra in limp mode si nu o sa mai ai aceleasi performante, dar daca debitmetru e dus, masina nu o sa mai smuceasca. Aici ai masinuta cu cheita aprinsa si ESP.
in caz ca dumnealui e de vina, il schimbi, pui tester-ul ca sa stergi erorile si ai rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR