Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Manuel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Nu reușesc sã gãsesc un topic despre amortizoare! Ați apucat sa le schimbați? Și dacã da, ați folosit tot Bilstein ca cele de fabricã? Sincer mie nu mi se par deosebite, dar nu as vrea sã experimentez cu alte firme (doar dacã demonstra îl sunt mai bune). Are 123k mașina și se cam cer schimbate. Mãsurãtorile au aratat ca au eficienta în jur de 30%.


MODEL: Astra 2016
MOTOR: 1.6 cdti 136
Skip ads

  • armaniiiii

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Salut!
Astazi am schimbat amortizoare+flanse+burdufe fata, amortizoate spate(Bilstein). 2000 lei plus manopera 400, asta la un prieten la service-ul lui.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Vineri de black friday mi-am luat de pe autodoc la un pret bomba, suspensie eibach pro kit, arcuri eibach pro kit + amortizoare bilstein b8, astept livrarea, cat mai repede, sper. Momentan am bilstein b4 cu arcuri sport din fabrica, te zdruncina greu, dar sper sa se schimbe in si mai greu.

Sa schimb doar flansele, sau flanse cu rulmenti?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Manuel79 a scris:Salutare! Nu reușesc sã gãsesc un topic despre amortizoare! Ați apucat sa le schimbați? Și dacã da, ați folosit tot Bilstein ca cele de fabricã? Sincer mie nu mi se par deosebite, dar nu as vrea sã experimentez cu alte firme (doar dacã demonstra îl sunt mai bune). Are 123k mașina și se cam cer schimbate. Mãsurãtorile au aratat ca au eficienta în jur de 30%.


MODEL: Astra 2016
MOTOR: 1.6 cdti 136


incearca amrotizoare Kayaba (KYB) sau Monroe. Sachs nu mai sunt ce au fost odata si altele nu stiu sa iti spun. Mai poti incerca cu unele din dezmembrari daca sunt originale si nu sunt curse.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cum sa iei amortizoare din dezmembrari?!? Oricum nu ma mira nimic, eu nici nu am primit suspensia noua si astea care-s pe masina sunt date cu tot cu arcuri...
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos!
  • fritzanu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sau le poti reconditiona.
Eu l-am modificat pentru a fi mai tari. Am inlocuit arcurile originale cu Eibach Pro Kit. Alta treaba: masina este mult mai stabila, dar si "simte" fiecare denivelare din asfalt.
  • lazarb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2020 F12SHR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu as pune d-astea: http://www.koni.com/en-US/C...e/Special-Active/ Dar inca nu au pentru Astra K si sunt considerabil mai scumpe decat orice amortizor standard.
Am pus un set de Koni Special Active pe un MINI Cooper S 2005 si e diferenta de la cer la pamant fata de cele originale. Bine, pe langa amortizoare mai are si flanse + bucsi poliuretanice Powerflex, dar masina e acum o combinatie de confort si stabilitate mult peste varianta stock.
Daca gaseam Special Active pentru Astra K cred ca scoteam 400 lire + montaj si le schimbam pe cele de fabrica.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR