Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Thauzz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B10XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.
De cateva zile tot citesc diferitele topicuri legate de modelele Astra K si negasind nimic referitor la intrebarile mele, deschid acest topic.
Momentan locuiesc in Germania si dupa indelungi cautari, brainstorming-uri si vizualizari, m-am decis la achizitionarea unui Opel Astra K, 1.4 125CP, model 2019, 24.600 km.
Modelul pt piata germana( am cautat pe Ro dar iarasi nu am gasit - poate nu am cautat ce si cum trebuie) este INNOVATION. Nu stiu momentan coduri de motor fiindca nu am intrebat la reprezentanța de unde intentionez sa-l achizitionez.
Din ce am vazut pe aici pe forum, diferite modele vin cu motoare GM, altele de la PSA!?
Voi atașa la final cateva fotografii cu modelul expus, poate pentru unii vor fi mai relevante
Bon. In speranta ca nu m-am lungit prea tare, urmeaza imediat si intrebarile Smile
Cei de la reprezentanta imi ofera garantia OPEL pt inca 2 ani, plus garantia repr de inca 3 ani. Total 5.
Intrucat intentionez sa ma reintorc acasa peste aprox. 1 an jumatate vreau sa intreb:
1. Garanția de 2 ani e valabila pe intreg teritoriul UE? (inclusiv RO)
1.1Daca DA, atunci odata ajuns acasa trebuie sa inregistrez masina la o reprezentanta OPEL?
2. Pot beneficia de garantia extinsa OPEL RO?
3.Daca ma inregistrez pe aplicatia MyOpel germania, datele/detaliile se pastreaza automat si in aplicatia MyOpel Romania?
4.Aici in Germania platesc anual un abonament catre ADAC full. ( tractare, cazare in caz de nevoie, reparatie pe loc in cuantum de 200 euro, masina de schimb, etc)
Opel deține OnStar.
Pentru Romania si pentru Opel e deajuns acest abonament onstar sau ma pot gandi la prelungirea si pastrarea abonamentului ADAC din Germania odata intors acasa?
Multumesc anticipat si sper ca nu am fost prea lung in explicatii si intrebari.
Zi faina tuturor





MODEL: Astra 2019
MOTOR: 1.4 125Cp
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Este modelul de dinainte de vanzarea catre PSA, deci are motor GM in 4 pistoane. Pentru Ro , Opel Astra K s-a vandut ( modelul anterior vanzarii catre PSA) cu aceleasi denumiri ale echiparilor ca si in Germania ( alte tari europene au avut diferite denumiri ale nivelelor de echipare).Codul motor pentru 125 cp este B1,4 XFL GM (150 cp-XFT).Garantia extinsa ( 5 ani) este valabila si in RO , si nu trebuie inregistrata masina la nicio reprezentanta Opel...reviziile si eventualele vizite pentru garantie le poti face la orice dealer Opel din RO. Cu aplicatia si abonamentul nu stiu , dar normal ar fi ca ele sa fie valabile si in RO ...onstar e valabil pana pe 31.12.2020, dupa s-a inchis ! Masina din foto nu are echipare Innovation , pentru ca nu are keyless entry & go standard ( cel putin in 2016 cand am cumparat-o eu asa era, posibil ca intre timp sa se mai fi schimbat...stiu doar ca la sistemul keyless, incepand cu modelul MY 2018, au scos butoanele de pe manerele exterioare ale usilor spate). Ce pret are masina ?
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum s-a zis si mai sus, OnStar se inchide la finalul anului pentru toata Europa, deci nu prea te mai ajuta. Garantia este valabila fara probleme in UE.
Indiferent ce Astra cumperi, nu exista nicio versiune cu motor PSA, toate sunt facute de GM, indiferent ca e facelift sau nu.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@canan17ro
Parerile sunt impartite, referitor la producatorul noilor motoare de pe facelift, de altfel cele pe benzina toate in 3 pistoane...s-a mai discutat, s-a polemizat, nu s-a stabilit clar cine e de fapt producatorul... https://www.superspeed.tv/op...voarea-celor-psa/
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Este innovation ca are ornamente cromate la geamuri si piano black in interior. La Enjoy ornamentele interioare sunt gri, iar alea de exterior din geamuri sunt negre.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@canan17ro
Parerile sunt impartite, referitor la producatorul noilor motoare de pe facelift, de altfel cele pe benzina toate in 3 pistoane...s-a mai discutat, s-a polemizat, nu s-a stabilit clar cine e de fapt producatorul... https://www.superspeed.tv/op...voarea-celor-psa/


La inceput toata lumea a fost tentata sa creada ca sunt motoare PSA, insa sursele serioase de informare arata ca nu e asa. Ca idee, se vad diferente clare in fisele tehnice ale motoarelor, mai ales la diesel unde la PSA sunt patru cilindri, iar la Opel sunt trei. De cand au aparut unii au vazut si motoarele fizice si nu au legatura cu cele PSA. - https://youtube.com/watch?v=KvMyyvVoh8w
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie conceptie GM sau mai bine zis Opel ( in sensul ca aceste motoare nu se regasesc pe alte marci GM, care au modele similare Opel, ex: Buick,Holden). Oricum, 3 pistoane e horror ! https://www.holden.com.au/cars/astra-hatch
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ba da, o sa inceapa sa apara in gama pe modelele noi. De exemplu, este deja pe noul Buick Encore, care are o platforma noua cu aplicatii pentru circa 20 de modele viitoare. Implicit si pentru motoarele noi, cum e 1.2 Turbo. - https://www.buick.com/suvs/e...formance-features
Dar sa nu deviem de la subiect. Smile
  • Thauzz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B10XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:Este modelul de dinainte de vanzarea catre PSA, deci are motor GM in 4 pistoane. Pentru Ro , Opel Astra K s-a vandut ( modelul anterior vanzarii catre PSA) cu aceleasi denumiri ale echiparilor ca si in Germania ( alte tari europene au avut diferite denumiri ale nivelelor de echipare).Codul motor pentru 125 cp este B1,4 XFL GM (150 cp-XFT).Garantia extinsa ( 5 ani) este valabila si in RO , si nu trebuie inregistrata masina la nicio reprezentanta Opel...reviziile si eventualele vizite pentru garantie le poti face la orice dealer Opel din RO. Cu aplicatia si abonamentul nu stiu , dar normal ar fi ca ele sa fie valabile si in RO ...onstar e valabil pana pe 31.12.2020, dupa s-a inchis ! Masina din foto nu are echipare Innovation , pentru ca nu are keyless entry & go standard ( cel putin in 2016 cand am cumparat-o eu asa era, posibil ca intre timp sa se mai fi schimbat...stiu doar ca la sistemul keyless, incepand cu modelul MY 2018, au scos butoanele de pe manerele exterioare ale usilor spate). Ce pret are masina ?


Pretul de lista era 15.800, cu discount de angajat Continental de la soție, plus scaderea TVA de la 19 la 16% in Germania incepând cu 1iulie, pretul a a ajuns 14.230
  • Thauzz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B10XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc tuturor pentru raspunsuri si clarificãri.
Foarte probabil ca de sapt viitoare sa fiu unul din cei care ofera raspunsuri si eventuale solutii la modelul Astra K. 😜
Drumuri faine si fara evenimente
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR