Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • amicu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
da mirel poti vopsi cu alb capota plafonul si haionul fara sa ai probleme cu RAR-ul
  • MaDLy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2020

  • Mesaj Privat
randomm a scris:Deci... conform noii legi nu mai este trecut nicaieri procentul in care se poate adauga o noua culoare fara a fi trecuta in talon, in consecinta am prieteni care aveau doar 2 dungi de alta culoare pe masina si au avut ca optiuni trecerea culorii in certificat sau sa le dea jos. Oricum ar fi, un politai cand te opreste, daca are pata pusa si nu ai culoarea trecuta iti ia certificatul, pentru ca nu se apuca nimeni sa masoarea suprafata vopsita a masinii si cat din ea e de alta culoare. Iti ia certificatul si te trimite la RAR, deci chiar daca era cu procente ca inainte tot frecus inutil ar fi.
Eu am masina in 2 culori, total diferite rosu-negru si le am trecute pe ambele in certificat. Procedura:
1. Se adauga cea de-a doua culoare (foliere, vopsire)
2. Se face programare la RAR pentru modificari in CIV
3. Se merge la RAR, unde la poarta se primeste o foaie pe care se completeaza datele masinii, ale posesorului si scopul vizitei la RAR. La datele masinii, la culoare se trece noua combinatie de culori si la scopul vizitei se bifeaza Alte modificari in cartea masinii si se completeaza pe randul de mai jos "Modificare culoare". Costa 86 RON (acum nu mai stiu cat e) care se achita la caserie la RAR, se verifica seriile de la masina si se da cartea la modificat. Ar trebui ca in maxim 2 ore sa luati cartea inapoi cu noua culoare trecuta.
4. Se merge la CEC unde se achita 37 RON taxa pentru eliberare Certificat auto si se ia chitanta
5 Cu cartea masinii, certificatul si cu chitanta de la CEC se merge la Politie unde se cere eliberarea unui nou certificat cu noile date din CIV, certificat care ar trebui sa il luati tot in maxim 2 ore.
Daca va miscati destul de suav, chiar daca nu aveti cunostinte, e o chestiune de o zi. Daca sunteti mai comozi poate dura si 2 zile.



Stii cumva daca am voie sa pun pe masina doua nunante de gri (gri sobolan + un gri deschis) daca am trecut in CIV "GRI"?
  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR