Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • diamonddave

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am intampinat si eu aproximativ aceasi problema, am lasat masina pentru o perioada de aproape 1 luna cu frana de mana trasa. Treaba cu datul in fata si in spate de 10 de ori nu e optiune pt mine, masina fiind parcata in fata geamului vecinilor. Mentionez ca se vede prezenta rugina, la toate discurile de altfel, cele de pe spate fiind schimbate odata cu placutele de cca 2 ani, 10k km, masina avand si tambur pe spate, sabotii nefiind inlocuiti de multa vreme, urc un link cu video mai jos, ce descrie problema. Multumesc.

https://youtube.com/watch?v=8ET9JmutrdI
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara bãieți, am si eu aceeași problemã. Iarna sunt nevoit de multe ori sã trag frana de mana, din pricina siguranței mai mult. Nu înțeleg de ce la anumite game de mașini îngheațã frana de mana si la altele nu...aici nu mã refer ca unele sunt scumpe si altele nu, asta vis a vis de treaba cã iarna nu se trage frana de mana. Am fãcut și eu la fel ca ceilalți...plecat cu rotile aproape blocate si dupã o perioadã de frecus s.au încãlzit etrierii si frana s.a eliberat din strânsoare. Dar ce te faci ca ultima datã era ghețuș, si dupã ce am plecat de pe loc cu rotile blocate pe spate,mi.a fugit spatele la prima curba si era sã acrosez vreo câteva mașini parcate... Am observat cã nu cablul e problema, ci de fiecare datã când incalzesc cumva etrierii frana se elibereazã treptat. Pistonasele le.am desfãcut vara trecuta....le.am curatat, arculetele sunt în regulã.....nu.mi dau seama ce au de se blocheazã iarna la cel mai ușor ger....poate exista vreun secret la vreun reglaj....dețin Opel zafira 2001
  • gionim67

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 tc4ee1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Poate ajuta pe cineva!...de multe ori, tija care actioneaza sabotul, de la frana de mana se gripeaza din cauza ruginii si nu mai revine la eliberarea franei de mana, am patit-o, in special in sezonul rece.
De verificat toamna sa se miste usor si trebuie pus un pic de ulei ptr a evita blocarea.
  • VRemus526

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Buna, am si ieu tot problema cu Frana de mana dar la Opel Meriva cu motor de 1/7 diesel am uitat trasa frana de mana dar era bagata si in treapta antaia de viteza, si cand am lasat maneta de la frana de mana becul in bord sa stins dar rotile au ramas blocate, dar nu am mai putut nici sa scot din viteza ca mi sa blocat in treapta antaia vreau un sprijin de la cineva care stie si doreste sa ma ajute in situatia asta cu o rezolvare a problemei va multumesc. va las si un numar de contact ca poate cineva sa mi zica ce pot sa fac.0722263719.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Nu ar avea treaba una cu alta , posibil doar sa fi ramas intr-o pozitie in care nu va permite sa o scoateti din viteza , doar atat.Mai pe scurt placutele sunt lipite de disc , ori probleme mai grave si culisele etrierilor gripate , ori pistonas ruginit.Nu lasati numar de telefon ca oricum nu suna nimeni , adica eu nu cred ca este site de matrimoniale aicia.Ambele roti spate jos , si ciocaniti usor cu un ciocanel de lemn in discuri sa isi da drumul , daca nu merge nici asa posibil cabluri cu probleme , sobolanite in camasa pe traseu/inghetate.Fara inspectie vizuala cam greu se rezolvat , seara buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR