Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se infunda sorbul, pompa ulei inseamna capac distributie, uite ai poza https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1866359
Este de munca nu gluma plus piese la greu.
Skip ads

  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Dancuciureanu mulțumesc de rãspuns! Da o voi schimba pompa, plus ca sã desfãcut chiuloasa pentru curãțare motor și spãlare circuit rãcire.. Eu întrebam crezând ca se poate curata și vor sa mi bage pe gat și pompa aia in plus.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu vrei sa citesti ce am scris eu si altii, ai si poze.
Capacul este foarte greu de gasit second si nou original te rupe.
  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Eu am citit, cei din service mi au zis ca nou costa 1200 RON și am acceptata acum eu nu știu ce schimba ei la bani ãștia dacã capacul cu totul sau ce.. Mi au zis pompa ulei.. Probabil vor sa ma minta dacã nu cunosc deaia am și întrebat aici
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba capacul cu totul, pinioanele sunt de otel dar se invart in capac care este aluminiu si fac joc.
Clar ca fara presiune ulei cuzinetii sunt varza, sa speri ca mai este ok vibrochen, la axe came semicuzinetii inferiori sunt in chiulasa, atacati inseamna chiulasa si tot asa.
  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru lãmuriri.. Sper sa fie bine nu am circulat mult cu ea de când am sesizat țãcãnitul vro luna. Îmi era frica sa nu se rupã lanțul de distributie.. Au dat chiuloasa jos și au trimis-o la rectificat vedem zilele urmãtoare ce îmi mai spun cei de la service.. Voi spune și aici rezultatul final când va fi gata. O seara buna domnule Dan!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Chiulasa nu se rectifica deca daca este absolut necesar dar maxim 0.1mm, rigla de verificare cu fanta lumina sau lera de 0.05. Obligatoriu rectificare supape si scaun fara grija ca ai tacheti hidraulici. Astia demontati bucatele si curatati, care este dubios schimbat ca nu sunt scumpi. Simeringuri supape inlocuite fara drept de apel.
Pistoanele jos cu ele, curat fante, segmentii de obicei buni dar masurata fanta la ochi macar, grija ca nu sunt marcati ca la prosti partea asta vine sus.
La disyributie ai de citit...dar macar stii ce vrei, ai la agila tot.
Daca mecanicul este cu pluta ramai cu o caruta de bani irosita.
  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut! Asa cum am zis am revenit sa va zic rezultatul final dupã ce am bãgat 3700 de Ron în reparație mecanicul îmi zice ca tot se aude țãcãnitul și ca ar fi de la tãcheti... Zic ok sai schimb sunt curios dacã tot se mai aude.. Nici mãcar nu știu dacã au schimbat tot ce a pus ei pe foaia aia.. Pot verifica cumva dacã sa schimbat tot ce zic ei?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai sus am scris ce este cu tachetii, sa schimbe acum daca nu a avut atata creier sa verifice pe fiecare inainte.
  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut I am schimbat și tãcheti și parca mai rãu se aude un sunet ascuțit de metal în special la relanti acum mecanicul zice ca nu are ce sai facã mai mult ca probabil sa fie o bãtaie de piston și dacã desfacea motorul de tot ma costa mulți bani deși practic a fost desfãcut de tot chiuloasa jos baie de unei jos nu putea sa verifice pistoanele? Mai pe scurt am plãtit 4000 de lei și m au cam ars cred.. Service ul Eds București cel din Pallady.
  • DMSorinel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Poate sa îmi recomande cineva un mecanic bun din București? 😪
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR