Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • SLV3

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand salut tuturor!
M-am gandit sa fac acest topic in ideea ca cineva isi poate da cu parerea, sau imi poate da niste sfaturi utile in vederea cumpararii unei noi masini. As vrea sa-mi cumpar fie o Vectra B din 2000-2002-2003 (daca s-au mai facut in 2003), sau un Astra din aceeasi ani .. 2000-2003. Masina vreau sa fie un Diesel cu un motor de 2000 cmc (1.7 e ok dar mi se pare prea slabutz in ceea ce priveste puterea), cu km rezonabili (pana in 120.000) si ceva dotari (A/C, ABS, Geamuri el, etc)
Nu stiu extrem de multe despre aceste 2 masini, adica ce probleme ar putea avea, etc, deci daca cineva imi poate spune cam ce ar fi mai bun de ales, ori Vectra ori Astra, si daca ma hotarasc sa-mi cumpar la ce sa fiu atent!
Multumesc.

Apropo, imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia ! Very Happy
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am un vectra motor de 2000 din 2001 merge super, nu am avut pana acum nici o problema(o am de aproape un an) sincer.. eu sunt fff multumit de ea.. despre astra nu stiu nimic, eu iti recomand vectra
  • SLV3

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
zapartanioan86 a scris:am un vectra motor de 2000 din 2001 merge super, nu am avut pana acum nici o problema(o am de aproape un an) sincer.. eu sunt fff multumit de ea.. despre astra nu stiu nimic, eu iti recomand vectra


Salut si iti multumesc de raspuns!

O informatie as vrea.. ai 101 cai, esti multumit de cum urca kilometrajul, adica mai in romaneste, trage bine masinuta?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
astra cu motor de 2000, mai ieftina la intretinere decat o vectra si nu are probleme cu suspensia spate ca la vectra, in rest sunt cam la fel apropiate si la pret si parca ceva probleme in minus , personal imi place mai mult interiorul de astra decat de vectra dar ia asta ca o parere personala, si neaparat motorul de 2.0
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei o masina mai noua, cu km mai putini, si nu ai nevoie de spatiu, astra din 2003.
Daca vrei o masina mai mare dar cu mai multi km, vectra din 2001.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu unul as opta ptr. vectra ca aspect e mai reusit decat un astra. Pb au si unele si altele. Daca ar fi sa le punem cap la cap ar fi cam egalitate.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ai dreptate vectra mea are 101 cp., trage bine sincer, sunt f multumit si de acest aspect. de spatiul interior nici nu mai vb... aici depinde si de gustul tau pt interior cel mai bine ar fi sa compari tu cele doua masini... si care iti place sa o cumperi ca amandoua sunt reusite(parerea mea)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aceiasi dilema am avut-o si eu........
sunt doua masini din clase diferite si totusi asemanatoare
cand vorbim de probleme, sunt cam la fel la amandoua modelele, precizarea mea ar fi ca astra se remarca cu ceva mai multe - vezi calculator injectie, - aer etc

personal am avut de ales asa
1 vectra B2 2.0 dti combi din 2001 clima, geamuri jenti etc la 65.000 km
2 astra berlina 2.0 dti din 2003 doar cu aer la 140.000 km
3 logan nou coaja

vectra am ales-o pentru dotari si fiabilitate ridicata fata de astra
  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
zapartanioan86 a scris:ai dreptate vectra mea are 101 cp., trage bine sincer, sunt f multumit si de acest aspect. de spatiul interior nici nu mai vb... aici depinde si de gustul tau pt interior cel mai bine ar fi sa compari tu cele doua masini... si care iti place sa o cumperi ca amandoua sunt reusite(parerea mea)

Si eu cred la fel, amandoua sunt reusite(cost intretinere mic si fiabilitate mare), daca vrei o masina mare, spatioasa ia-ti Vectra, daca nu ai nevoie de o masina mai mare(gen nevasta, copiii, diverse de carat la soacra Smile ) eu zic sa iti iei Astra.Depinde de tine ce iti doresti, eu inainte de masina actuala am avut o vectra din 2000 de 2.0DTI 101cai si am fost multumit de ea, am tinut-o cam un an si nu am avut probleme cu ea(depinde si de la cine o iei, cum a fost intretinuta de catre fostul proprietar).Pot sa spun ca trage nu este o masina puturoasa insa depinde ce intelegi tu prin"a trage"cat de mult vrei tu sa traga, eu am acum masina din semnatura care are cam 150 de cai acum si nu se compara deloc cu fosta! Very Happy si daca m-as sui iarasi in fosta mea masina cred ca as zice despre ea ca nu se misca prea repede!....Asta e daca acum ar fi sa imi iau alta masina as vrea ceva de cel putin 200 de cai si 400Nm... de cu cat ai mai mult cu ata vrei mai mult!
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Chestionar

Care dintre cele 2 este o alegere mai buna?
Vectra B (an 2000-2002(3)) 81%
Astra (an 2000-2003) 18%
37 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR