Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La rulajul tau mergea una sh , nu sunt pentru , dar luai un seria 3 din 2015+ dotat in 12-13k.

Eu mi-am luat pt ulei o pompa si o cheie cu care achimb singur la ~7500.
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
In 4000 km filtrul de aer nu are cum sa se murdareasca, cel de polen tine de sanatatea ta, deci daca vrei sa il schimbi tu hotarasti.Daca pui Oe si cu carbon activ are un pret mai mare decat cel fara carbon activ
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Decat sa iei unul scump, mai bine 3
Ieftine si schimbi mai des.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am prins la un magazin online o promotie la filtre de ulei oe opel, am luat cat pt 10 ani, 11 lei bucata 😁😁😁
Skip ads

  • Mari123

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am Corsa E, cu date tehnice cf acte : tip S-D CA033CA12, versiunea BA1SACEH225, cod identificare motor D14XEJ, cod inginerie motor B14XER, Benzina 1398cmc, 4cilindri, 66kw, 90CP, cumparata de la Radacini Vitan in iulie 2019. Urmeaza prima revizie de 1 an. In manual utilizare, la pag 221, specifica pt motor benzina (B/ D/ F10XFL/ D14NEH) calitate ulei "dexos1 Gen2". La pag.217 spune ca este interzisa folosirea la motoare pe benzina, a uleiurilor motor doar de calitatea ACEA. Intrebarea este ce ulei pot folosi la prima revizie de 1 an / 5000 km. Ce alte verificari / schimbari se fac la prima revizie ? Multumesc anticipat.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
La 5000 de km zic ca este suficient un schimb de ulei, ei verifica si filtrul de aer s de polen si il sufla.O uraca pe elecator m iti dau cu ceva spary de vaselina pe la bielete si prinderi amortizoare, greseaza opritoarele de usi, curata capacul motor , schimba ulei si filtru si gata 470 de lei, asta e la Ploiesti,
  • Mari123

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns dexter82
Spune-mi te rog, la tipul meu de masina (am dat mai sus datele tehnice), ce Ulei pot folosi si ce Filtru ulei
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am pus numai dexos 2 gm si liqui moly, fara probleme, fara consum ulei. Dexos 2 gm e mai ieftin decat dexos 1 2 gm , fiind injectie indirecta nu merita diferenta de pret.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sunt destule motoare ajunse la 400-500 k km cu ulei gm 5w30 schimbat anual sau la 10 k km. Utilizatorul obisnuit face pana in 20 k km pe an. Atunci se pune intrebarea : pentru ce atata zbatere sa punem un ulei mai bun decat gm ? Ca sa ce ?...doar bani aruncati pe fereastra. Uleiul gm e facut de wolf si total...e ieftin pentru ca se foloseste in masa...toate reprezentantele si cred ca 80% din cei care fac reviziile la service de cartier sau acasa il folosesc. De asta e asa ieftin. Se castiga la volum.

Toata povestea asta (care apropo e pe toate forumurile) imi aduce aminte de o chestie reala. Un amic afacerist a adus acum vreo zece ani tricouri albe de bumbac din china si le vindea in idm. Erau foarte,foarte bune, material de calitate..dar nu se cumparau ca erau 100 000 bucata (zece roni adica). Atunci a marit pretul la 30 roni..s-au vandut ca painea calda.
Asa si cu uleiul GM...daca ar fi 250 lei bidonul de 5 l...vai dar ce frumos toarce motorul cu el !..se vede ca e original !..nu posirca de castrol, ravenol, aral, etc, etc.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Cei care ati trecut de la GM la alt ulei, ati observat vreo diferenta in bine? Dar la modul serios, nu placebo. Masina mea merge ok cu GM-ul schimbat de doua ori pe an. Dar sunt curios daca unele pareri negative referitoare la acest ulei sunt justificate sau pur si simplu sunt afirmatii facute gratuit. Eu personal schimb uleiul la aprox. 9000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR