Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • GGabriel953

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Bãieți, am o problema ciudata la masina .
Imi apare martorul ulei in bord cand motorul merge la relantiu
Tin sa spun ca atunci cand motorul e rece , nu imi apare nimic .
Am fost la servis si aia au curãțat sita de la pompa de ulei + schimbat garnitura la baie ulei. Nu stiu sigur daca au pus diagnosticul pe masina dar am vazut ca era umblat acolo la mufa
Pana acum 2 luni foloseam ulei de motor ( motul 5w40 x cess ) dar am schimbat si am folosit ( motul 5w40 x clean). Dupã ce am schimbat uleiul , la o sãptãmânã a început sã îmi apara martorul in bord
Teoria mea e ca primul ulei pe care l-am avut a lipit "uleiul murdar " pe pereții motorului si cand am bãgat al doilea ulei , a curãțat tot si a înfundat filtru si sita de la pompa de ulei . Dar asta nu explicã de ce imi arata in continuare acel martor în bord


MODEL: Opel zafira 2.0 dti
MOTOR: Y20DTH
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Problema e des intalnita, dar cei de la service ori nu stiu, ori nu vor sa-ti spuna ce e.
Senorul de presiune ulei e defect. Cost reparatie - 50 lei si 5 minute de munca.
  • GGabriel953

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Naiba sa ii ea
Am citit ca daca nu e nici senzorul de presiune ar putea sa se fi stricat cateva semeringuri din motor si sa nu se mai formeze presiune . Vedem , maine dat comanda de senzor si il schimb eu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR