Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Pentru inlocuirea semeringurilor de la supape avem nevoie de mica presa cu care sa putem scoate cele doua sigurante din coada supapei.O presa de genul asta nu este foarte scumpa,dar cand ajungi acasa si ai chef de mesterit si i-ti dai seama ca nu ai ce trebuie(pana faci comanda...pana vine,trece cheful de mesterit);rezolvarea e simpla,bricolezi una cu ce ai la indemana.E simpla ,ieftina si productiva(desfaci doua supape odata).Se monteaza in locul unui capac de la axul cu came si tot asa pana la final...imaginile sunt suficient de intuitive...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Excelenta treaba.

Sper sa nu ajung vreodata la operatiunea asta pe 1.7cdti, dar daca se va intampla iti voi cere sa mi-o imprumuti si mie o juma' de zi pentru o carafa de vin. Smile
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Merci...sa sti ca se lucreaza foarte comod cu ea.Am inteles ca motorul e de 1,7cdti dar la carafa nu ai trecut capacitatea...nu de alta da sa stiu ce sa fac:o imprumut sau bricolez inca una?Acum,serios,nu stiu daca merge la motorul tau,cred ca trebuie construita pentru fiecare tip de motor in parte;asta ar fi un dezavantaj.Partea buna e ca in maxim o juma de ora de lucru e gata!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca alungesti gaurile de fixare pentru suruburile care tin strânsa presa pe portchiulasa probabil ca se va putea monta si pe 1.7cdti.

In ceea ce priveste ,,carafa,, ... volumul ei îl stabileste proprietarul presei, evident.
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Sal.Daca e cazul vedem la fata locului ce si cum,asta e cea mai mica problema...acum sa revin cu impresii dupa prima utilizare.Dupa pregatirea chiuloasei,spalat degresat,inlocuit semeringuri si alte,timpul care se pierde cel mai mult este cand asezi sigurantele metalice pe coada supapei(la montaj);per total timpul necesar pentru montarea efectiva e undeva la 3~4minute pentru doua supape.Se intampla ca unele din supape(atunci cand presam arcul)sa iese cu totul;nu e nici o problema ,cu presa pe pozitie batem usor in talerul supapei(ciocan de guma)pana se aseza din nou supapa pe scaun si gata!Initial am folosit suruburile de la capac ax came(torx)dar pentru manevrabilitate mai buna sunt de preferat cele cu cap imbus(torx-ul cam loveste in zona inclinata,pe cand imbusul nu,fiind mai subtire).

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR