Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Am incercat sa fac update la firmware si harti, dar nu resusesc, cu toate ca am urmat pasii prezentati pe site. Pe ecranul sistemului imi apare un mesaj la introducerea memory stick-ului in USB "incompatibil cu hardware-ul". Ceea ce eu am constatat este faptul ca harta Europei instalata este "CI-TT-PSA.P3CNS.U-MAP.EUR.TTC-7.0.0", iar update-ul este "CP-TT-PSA.P3CNS.U-MAP.EUR.TTC-15.0.0_0". Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un Opel Grandland X din 2018 cu sistem Navi 5.0 Intellilink . Multumesc
Skip ads

  • alin_opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

Aveti idee daca a aparut vreun update de soft pentru sistemul multimedia IntelliLink 4.0?
In contul MyOpel nu apare nici-o actualizare, iar de la dealer mi-au spus ca nu sunt actualizari disponibile. Mentionez ca detin un Grandland X fabricat in 2018 care nu a avut update-uri pana acum, si mi se pare ciudat ca in 2 ani nu au scos nici macar o versiune noua de soft.

Multumesc
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
VSprinceana ai incercat cu arhiva indicata de mine?
http://download.tomtom.com/...NAC_EUR_WAVE2.tar
Eu am reusit si am hartile la nivelul 20.01.2020, practic si aplicatia de telefon MyOpel catre link-ul de mai sus te trimite pentru actualizare, iar arhiva are si o alta denumire fata de ce ai trecut tu.


alin_opel nu stiu pentru ca nu am sistemul asta dar aplicatia trebuie sa te informeze - la mine a aparut mesajul de update harti dupa ce am restartat telefon (nu o fac des) si desi ma uitam in aplicatie frecvent si stiam ca sunt harti mai noi nu primeam mesajul in aplicatie (incearca si cu o reistalare a MyOpel - e posibil sa mai faca update-uri si sa nu se actualizeze automat).
Vezi in meniu si de cand iti raporteza ca este softul (data si versiunea) - poate au facut update in service o data cu revizia (desi ma indoiesc).
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Link-ul postat mai sus are o problema asa ca il puteti folosi pe cel de mai jos (acest kit trebuie sa mearga garantat pe masinile din 2018):
http://download.tomtom.com/...NAC_EUR_WAVE2.tar
Skip ads

  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc, Spook. Eu m-am gandit la o incompatibilitate intre ce au instalat initial si update. Am mers si la reprezentanta, dar m-au aburit ca au mai incercat pe alte masini si s-a blocat in momentul instalarii, ca imi vor trimite pasii exacti de urmat de la cei din Germania, pana la urma mi-au trimis procedura de pe site-ul Opel, pe care o incercasem deja fara succes. Acum downloadez de pe linkul dat de tine si o sa incerc astazi sa vad ce reusesc. Te tin la curent cu ce rezolv.
  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic. Pe ecran imi apare acelasi mesaj din foto.
  • alin_opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Spook a scris:VSprinceana ai incercat cu arhiva indicata de mine?
http://download.tomtom.com/...NAC_EUR_WAVE2.tar
Eu am reusit si am hartile la nivelul 20.01.2020, practic si aplicatia de telefon MyOpel catre link-ul de mai sus te trimite pentru actualizare, iar arhiva are si o alta denumire fata de ce ai trecut tu.


alin_opel nu stiu pentru ca nu am sistemul asta dar aplicatia trebuie sa te informeze - la mine a aparut mesajul de update harti dupa ce am restartat telefon (nu o fac des) si desi ma uitam in aplicatie frecvent si stiam ca sunt harti mai noi nu primeam mesajul in aplicatie (incearca si cu o reistalare a MyOpel - e posibil sa mai faca update-uri si sa nu se actualizeze automat).
Vezi in meniu si de cand iti raporteza ca este softul (data si versiunea) - poate au facut update in service o data cu revizia (desi ma indoiesc).


Multumesc Spook, dar se pare ca in cazul meu este o problma cu contul/aplicatia myOpel. Am dezinstalat-o, am instalat-o din nou; am dat restart la telefon si nimic. Nu imi apar update-urile, nu-mi apare nici macar istoricul de service. Banuiesc ca este totusi o problema cu contul meu myOpel.
Saptamana trecuta am fost la reprezentata Opel(unde mi-au facut ei update-ul la sistemul multimedia), dar au zis ca nu stiu care este problema cu contul myOpel si ca mai au probleme similare si cu alti clienti.
Am dat si un mail la opel romania sa vedem daca ei pot sa ma ajute.

Multumesc si o zi frumoasa!
Alin
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am incercat sa fac update la sistem care are ultima versiune din mai 2019. Am downloadat firmware-ul din link-ul primit din aplicatia MyOpel insa cand il introduc in USB-ul masinii, imi spune ca hardware-ul nu este compatibil cu acest firmware. Cum ati rezolvat pana la urma ? Masina este noua, am adus-o de la dealer acum cateva zile.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am reușit. Problema era ca nu am pus fisierul de licenta in folder separat numit "licence".
  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Si eu am reusit. Fiul meu a rezolvat si cu firmware si cu hartile, ambele acum sunt editia 2020.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De unde iau ultimele harti ? Ca la mine in aplicatia myopel spune ca nu existã actualizari dar data ultimei versiuni instalate este aprilie 2019 ...
  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
http://download.tomtom.com/...NAC_EUR_WAVE2.tar
Varianta ianuarie 2020.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
alin_opel a scris:
Multumesc Spook, dar se pare ca in cazul meu este o problma cu contul/aplicatia myOpel. Am dezinstalat-o, am instalat-o din nou; am dat restart la telefon si nimic. Nu imi apar update-urile, nu-mi apare nici macar istoricul de service. Banuiesc ca este totusi o problema cu contul meu myOpel.
Saptamana trecuta am fost la reprezentata Opel(unde mi-au facut ei update-ul la sistemul multimedia), dar au zis ca nu stiu care este problema cu contul myOpel si ca mai au probleme similare si cu alti clienti.
Am dat si un mail la opel romania sa vedem daca ei pot sa ma ajute.

Multumesc si o zi frumoasa!
Alin

Si eu am editia 2018 cu Intellilink 4.0. Ce update ti-au facut? ai o veriune ceva? la mine nu s-a facut niciodata vre-un update.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am facut singur update la firmware-ul sistemului. La Intellilink 4.0 nu poti face update de harti pentru ca nu are navigatie din cate stiu.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Unde se poate vedea lista cu ultimele update-uri de harti ? Pentru ca acest link de mai sus ar putea fi deja vechi ...
  • VSprinceana

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Cu multa placere.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Mi-am facut singur update la firmware-ul sistemului. La Intellilink 4.0 nu poti face update de harti pentru ca nu are navigatie din cate stiu.

Fireste ca nu de harti era vorba. @alin_opel a spus ca are Inellilink 4.0 si a facut pana la urma un update. Asta intrebam si eu ce update a facut caci nu poate fi decat de firmware. Daca a facut asa ceva fireste ca as vrea si eu
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Este disponibila o noua versiune de harti: PSA_map-eur_18.0.0-r0-NAC_EUR_WAVE2.tar (03.06.2020) - 10,7 GB
Se poate descarca de aici: http://download.tomtom.com/...NAC_EUR_WAVE2.tar

Nu am apucat inca sa o instalez, daca o voi face voi anunta aici.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
dcrst75 - din cate am citit la Inellilink 4.0 - ultima versiune este : 36.2.6 (May 2018 ) anterior a fost 36.2.5 (December 2017 ) - si din ce am citit pe forum se poate face doar de reprezentanta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR