Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • chris1313

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Detin un opel corsa D 1.2 Z 12 XEP an fabricatie 2007.
Geamul electric fata dreapta nu mai functioneaza. Banuiesc ca s-a stricat motorul electric care actioneaza geamul. Cum pot sti exact ce s-a defectat?
Problema este ca geamul s-a blocat la jumatate si acum ma intreb cum pot ridica geamul fara sa stric ceva, cel putin pana il voi repara.
A avut cineva probleme similare?
Sa apelez la un service auto sau sa imi comand eu motorasul electric si sa il schimb?

Multumesc!
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dai jos fata de usa si vezi ce e de facut.
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Incearca din sa inchizi geamurile de pe cheie poate sa defectat doar contactorul de pe usa .Inchide masina si tii apasat lung pe butonul ce incuie usile masinii si ar trebui sa se ridice astfel geamurile. Daca nu nu ramane decat sfatul colegului.
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut !

Cand apesi pe butonul de ridicare a geamului se aude vreun zgomot in portiera ?

Eu am patit anul trecut la masina pe care o am ca avatar pe forum, cand bateria incepuse sa dea semne ca trebuie schimbata, cu geamul de pe stanga fata. Am vrut sa-l inchid si a ramas blocat pe jumate. Nu mergea sa-l inchid nici cu butonul din portiera si nici din telecomanda. Nu se auzea niciun zgomot cand apasam pe butoane.
M-am dus la un electrician care a scos mufa care vine de sub capota( de langa balamelele portierei) si a pus-o la loc. Dupa aia, geamul s-a inchis si din buton si din telecomanda. E foarte usor de rezolvat. Ai nevoie de o surubelnita cu cap lat. Mi s-a mai intamplat inca de 2 ori acelasi necaz, pana sa schimb bateria de tot, iar dupa aceea nu am mai avut probleme.

Sfatul meu, nu te grabi sa demontezi portiera, intai procedeaza cum te-am sfatuit. Daca doresti, iti pot arata si cu poze unde si cum trebuie sa procedezi.

Bafta !


Ultima modificare facuta de stefan_moraru la Vin 22 Apr, 2016 11:02 am
Skip ads

  • chris1313

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu se aude nici un zgomot, de aceea am presupus ca este motorasul. De exemplu: la geamul care inca mai functioneaza (stanga fata), in momentul in care este inchis de tot si inca mai apas pe butonul de inchidere se aude zgomot la motoras.

Poti sa imi arati cateva poze, sa imi dau seama mai repede ce trebuie sa fac.

Multumesc tuturor de raspunsuri!


Ultima modificare facuta de chris1313 la Vin 22 Apr, 2016 10:45 am
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Uite acum, merg la masina si demontez mufa, fac poze si gata. Practic, e ca si cum ai scoate un cablu de alimentare din orice aparat electric si l-ai pune la loc. Nu e cine stie ce operatiune. Sper sa-ti functioneze si tie. La mine, problemele au fost datorita bateriei care deja depasise cu 1 an perioada de viata de 7 ani, declarata in cartea tehnica a masinii.
  • chris1313

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nu am stiut ca o sa raspunzi asa de repede, tocmai ma pregateam sa ma duc la masina sa vad cum se scoate mufa de langa balamale portierei.
Acum astept pozele..
Multumesc!
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Poze, aici: https://drive.google.com/fol...A&usp=sharing

..am pus si mai sus.

Am procedat tot la portiera din stanga, dar e la fel ca si la dreapta.

Cu o surubelnita cu cap lat si subtire, scoti capacul ala negru, dupa care, tragi de mufa in spre lateral-stanga ca sa poata iesi cu totul. Daca ai praf, mai sufla ca sa cureti locul, pe urma, pune mufa la loc in slot si incearca sa inchizi geamul din buton ori din telecomanda.

UPDATE: Am facut poze si pt mufa de la portiera dreaptã.

Skip ads

  • chris1313

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Am facut exact cum mi-ai spus si a functionat.
Inseamna ca trebuie sa schimb bateria ...
Multumesc foarte mult!
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Super ! Acum, încearcã, pe cât posibil, sã te abții de la deschis geamurile din orice motiv. De ex, dacã te oprește Poliția, deschide portiera, chiar dacã nu ai avut probleme la geamul din stg. . Smile
  • IClaudiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Aceeași problemã am avuto si eu vezi siguranta
  • AAdi578

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2020

  • Mesaj Privat
stefan_moraru a scris:Salut !

Cand apesi pe butonul de ridicare a geamului se aude vreun zgomot in portiera ?

Eu am patit anul trecut la masina pe care o am ca avatar pe forum, cand bateria incepuse sa dea semne ca trebuie schimbata, cu geamul de pe stanga fata. Am vrut sa-l inchid si a ramas blocat pe jumate. Nu mergea sa-l inchid nici cu butonul din portiera si nici din telecomanda. Nu se auzea niciun zgomot cand apasam pe butoane.
M-am dus la un electrician care a scos mufa care vine de sub capota( de langa balamelele portierei) si a pus-o la loc. Dupa aia, geamul s-a inchis si din buton si din telecomanda. E foarte usor de rezolvat. Ai nevoie de o surubelnita cu cap lat. Mi s-a mai intamplat inca de 2 ori acelasi necaz, pana sa schimb bateria de tot, iar dupa aceea nu am mai avut probleme.

Sfatul meu, nu te grabi sa demontezi portiera, intai procedeaza cum te-am sfatuit. Daca doresti, iti pot arata si cu poze unde si cum trebuie sa procedezi.

Bafta !

Skip ads

  • CBlanaru

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara am schimbat portierele care nu au macarale electrice cu altele complete cu macara electrica oglinzi electrice si închidere centralizata merge macaraua pe stanga si oglinzile dar nu merge pe dreapta, am inversat instalatia electrica dar tot nu merge are vreo sigurantã? trebuie sã schimb si modulul confort? Masina era cu volan pe dreapta. Masina mea este corsa c 17dtl. Nu mai pot șterge de pe corsa d.am vrut sã mut pe corsa c.Rog moderatorul sã îl șteargã scuze pentru greseala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR