Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
A facut/intentioneaza cineva sa faca tunning pe GLX?
De putin timp vad ca au aparut oferte de resoftare pentru GLX in Anglia si Germania. Pentru 2-300 euro exista si OBD tunning ce ridica puterea chiar si la 156 CP...
Desigur ca in Romania merg mai greu lucrurile...nici update-urile de soft standard nu prea se fac usor.


MODEL: Grandland X 2018
MOTOR: B12xht
Skip ads

  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si in Romania au ajuns de mult aceste variante de chip tuning.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Eu nu am facut, dar vad ca baietii de la TcmTurbo au oferte si pentru 1.2 sa il faca 150 cai si pentru 1.6 la 200 cai. Eu i-am folosit mai demult cu alta masina si am fost multumit.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Nu afecteaza garantia? Nu afecteaza viata motorului? Nu intervin probleme legale ?
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Garantia da. Viata motorului, depinde de cum e facut. Ca in orice domeniu, sunt oameni care stiu ce fac si altii care nu.
Cu problemele legale, nu inteleg intrebarea.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
In sensul de un itp, omologare, dacã ma oprește vreodatã politia, risc sa pierd talonul?
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
La tunnig facut prin resoftare, daca este facut cu cap nu ar trebui sa afecteze normele de poluare. Daca sun facute modificari fizice la motor sau turbina, alta e situatia.
Oricum in cazul de modificare a softului singurul mod de a afla ca are putere mai mare este de testat masina pe Dyno si vazut ca are putere mai mare.

Eu am avut masina de care vorbeam timp de 4 ani cu tunning si a trecut toate ITP-urile fara probleme si nici nu am observat modificare la consum. In cazul meu adaosul de putere a fost adaugat de la 4000 ture in sus, si condus normal masina nu ajungi pana la turatia aia decat foarte rar.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mda....am intrebat 2 ateliere de tunning si concluzia e ca toti se pricep la Opel insa GLX e de fapt un Peugeot. Trist dar nu prea avem meseriasi....de fapt pt GLX nici in reprezentanta nu exista testere care sa faca cu adevarat diagnoza: resetari de injectoare, resetari de adaptari sau reglaje fine.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Exista tuneri care tuneaza GrandlandX 1.2 benzina 120 CP.
Spre exemplu Voinea de la TCM tuneaza acest model. Te duce la 150 CP.
garantia la motor o pierzi, daca ai o problema si cei de la Opel investigheaza...dar avand in vedere ca ai doar 2 ani garantie, eu zic ca nu pierzi mult.
Cu ITP-ul si normele de poluare nu are nicio legatura. Singurul risc acesta este: ca vei pierde garantia la motor daca se investigheaza. La revizii nu se prind ca ai tuning,
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu am sunat acum 2 saptamani la TCM...GLX foloseste mai multe tipuri de Ecu, produse de Delphi, Valeo si Continental. Initial a fost vd46, apoi vd 46.11 si apoi vd 56 si 56.1. Deocamdata mi-au spus ca fac doar vd46 iar eu am Conti vd56.1.
La EDS inca nu se baga pe motoarele de proveniențã PSA. Eu am fost la ei pt o analiza estimativa si sculele lor nu vad nici un paranetru pt motorul meu....deci mai asteptam.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asta e, ghinion! Ai o variana de motor pe care nu prea se baga nimeni sa o tuneze.
De incredere ca tuneri sunt si Dio Performance si Ceky Tuning. dar Ceky nu tuna deloc Grandland X cu acest motor, am vb cu el anul trecut si nu se baga pe motiv ca electronica e diferita fata de PSA>
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu e corect spus nu se baga pe acest motor ci nu au reusit inca...vd56.1 e folosit acum pe toate motoarele de Grandland si Crossland pkys PSA. Vd 46 nu se mai folosesc...astea au fost de tranzitie...si mai aveau elemente de soft Opel.
Skip ads

  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Incercati si la AMC Brasov.
Oricum si la TCM si la ei, softurile sunt din afara.
De exemplu in ceea ce priveste TCM, eu gasesc o asemanare importanta intre ofertele lor si configuratia site-ului, cu cei de la BR-Performance Franta.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Abordarea pe Vd56.1 e foarte precauta.
Mi s-a spus ca nu sunt siguri de reusita si nu se baga de teama ca pot strica ECU, sens in care vor sa evite un posibil scandal. Daca as fi cunoscut si nu as avea nevoie de masina ar putea sa incerce prin descoperire. Nesiguranta vine si din faptul ca nu pot vedea starea masinii pt ca sculele lor nu vad nici un parametru pe acest motor....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR