Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Astazi am patit sa nu e mai deschida portbagajul.Am desfacut pe interior si am actionat tijele,nimic, din cate am pipait e stricata de jos.Problema mare e ca nu vad cum pot sa o desfac,cum sa deschid..


MODEL: Agila 2001
MOTOR: Z10XE
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu merge la cheie baga degripant exclus wd40, asta rupe plastic si cauciuc.
Ai inchidere ccentralizata? Un modul am eu pe undeva.
  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu am inchidere pe spate. Din cate am pipait eu s-a rupt sau s-a desprins chiar de jos tija care actiona clotul acela,efectiv se misca in gol.Am desfacut doua suruburi de la broasca din interior,dar mai sunt doua la care nu ajung..
Am carat ceva cu haionul deschis cam vreo 2 km,dupa isprava asta inchis a ramas.Si am luat si un surub in roata de la magazinul de constructii,cat chin sa scot rezerva.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Demonteaza ca este simplu, orbeste o faci. Probabil este rupta tija, o sarma de parca 2,5 mm indoita si gata.
Skip ads

  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
-Multumesc.Dupa o jumatate de zi de stat in portbagaj si cu mana plina de zgarieturi am reusit sa desfac dracia.A picat chit si mizerie de la unde ruginesc ele fix unde nu trebuia si bloca clotu ala.Acum functioneaza,da nu mai am nici o protectie acolo,s-a desfacut sa umflat tot cauciucul,numai bucatele l-am scos.Probabil ca de la wd40 ca na,i-am dat din belsug pana sa-mi spuneti ca nu e bine.Oricum ii dadusem si asta iarna,preventiv...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
WD40 nu este marca inregistrata, formula este secreta si in ziua de azi.
Nu se da niciodata pe plastic sau cauciuc, sistem franare etc. Se poate prelinge si rezultatul il vexi dupa exact ca la tine.
Mai merge la balamale daca vrei rezultat relativ repede dar ataca vopsea, lac, folia laminata si mai rau faci.
Daca ai un wd40 il faci cadou la dusmani.
Nu se da pe chedere ca sa arate bine si sa nu scartaie, in scurt timp iti ploua in masina. La chedere cu detergent lichid, apa si servetele umede bebe.
Silicon iar nu este bun, ataca in timp plastic, cauciuc, multi dau pe plansa bord de luceste de iti rupe ochii, asta trebuie la volan?

Ce chit ai gasit acolo si de unde provine?
  • tibipop

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2020

  • Mesaj Privat
buna, exact aceeasi problema am si eu cu haionul de Agila. Am cumparat masina recent, totul a fost OK pana intr-o zi nu am mai putut deschide haionul cu cheia. Bag cheia, invart sa deblochez dar nu se mai deschide daca apas butucul.
Ma gandesc ca e problema de tija sarita sau ceva asemanator.
Intrebarea mea e urmatoarea: care este procedura de dat jos captuseala haionului, din interiorul masinii? De unde trebuie inceput? De sus, sau de jos de langa mecanism? Sau este alta smecherie? Trebuie sa fac asta din interiorul masinii, cu scaunele spate rababate, ca nu pot deschide haionul de vreo 2 saptamani. Va multumesc anticipat pentru idei.
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@tibipop: încearcã deschiderea electricã a încuietorii haion prin acționarea repetatã a butonului electric de interior de pe speteaza ușii șofer/ stânga(buton siguranțã blocare uși din interior) combinatã cu deschiderea manualã cu cheia a haionului.
  • tibipop

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2020

  • Mesaj Privat
buna, din pacate pare sa fie incuietoare pur mecanica in haion (Agila din 2001). As vrea sa stiu cum se demonteaza captuseala haionului, sa pot ajunge la mecanism, din interiorul masinii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Are clips-uri
  • tibipop

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2020

  • Mesaj Privat
dupa ce am citit postul lui @dancuciureanu , mi-am luat inima in dinti, si intr-o zi mi-am zis ca ori desfac captuseala frumos, ori o rup si tot o desfac.
procedura e mai simpla decat credeam:
se rabateaza scaunele
intri in spate si apuci captuseala de cele doua locasuri drepte, situate in partea de jos
tragi odata scurt.
Captuseala iasa din gauri fara nici o problema. Simplu.
Referitor la broasca haionului, la mine deja se pare ca erau probleme de mai demult. O tija era sudata, si cealalta era putin intepenita. Spray de vaselina cu litiu, problema rezolvata.
Multumesc pentru ajutor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR