Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • K8463

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut Colegi,
Am o problema cu masina si nu sunt sigur din ce cauza este , am vazut un post la fel pe forum si am inteles ca ar fi de la un switch de la ambrea

Descriere
Cand iau piciorul de pe acceleratie fara sa apas nici o alta pedala masina da un sut de frana de motor brusca(smuceste) apoi totul este in regula.
Nu se aude nici un zgomot cand face asta.
Si cel mai ciudat lucru este ca nu face intodeauna ,cel mai des se intampla in treapta 1 si 2 , deja in treapta 3 smucitura este mica sau chiar inexistenta.
Nu merg cu masina subturata dar nici foarte turata , schimb viteza undeva pe la 2500-3000

Deci motorul merge rotund , cand accelerez merge lin frumos trage bine , nu scoate fum nici in 4 mii ture.

Va multumesc frumos pentru ajutor .


MODEL: Astra H 2004 1.7 CDTI
MOTOR: 1.7 CDTI 101 Cp
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Curata throttle si egr.
  • K8463

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua , o sa incerc , dar se poate sa fie la injectoare sau de la mapa (sincer nu stiu ce inseamna mapa)?
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Probabil vrei sa zici senzorul map,nu mapa.E montat undeva pe admisie.Mergi pe mâna lui DanCuciureanu.Asta dacã nu vrei sa bagi bani inutil si sa te complici.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mapa este harta de injectie, softul din ecu=ecm. Daca nu a fost remapata nu are treaba, cand iei piciorul de pe acceleratie injectia este taiata in frana de motor si consumul este zero.
Senzor map nu ai, asta este la aspirate. La tine este senzor boost pressure, masoara presiunea aerului in admisie, se curata cu spray frane.
La ele mai este o boala mostenita de la precursor y17dt, tampoane motor fata-spate, se schimba amandoua daca face motorul balans.
Mai ai o boala clasica, volanta dublu masa, de asta nu scapi si trebuie inlocuit totul inclusiv suruburi.
Daca cauti pe forum gasesti tot cu poze si explicatii.
Daca nu ai scule si doua maiini stangi iti treci locatia la profil si gasim un coleg competent la tine in zona.
  • K8463

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru ajutor si informatii , care ar fi pretul pentru aceasta problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR