Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am un Opel Vectra B 1.6 16V 2001 si am fost sa imi pun freon. Am pus substanta de contrast si am observat ca pierde pe la compresor(la imbinarea celor 2 semicarcase). Domnul de acolo mi-a zis ca trebuie sa schimb compresorul.
Deci, cum se da jos compresorul?
Am facut niste poze cu compresorul.

se scoate pe partea de jos?
Skip ads

  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da,in jos.Eu am demontat evacuarea.Compresorul se poate repara, daca sufla la imbinarea celor doua jumatati.
  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
pot sa-l scot fara sa dau evacuarea jos? scot cele 3 suruburi si surubul de la conducte si il trag in jos.
  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
unde se gaseste kit de O-ringuri pentru compresor?
Skip ads

  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
cum pot sa scot compresorul?
  • Radu.RZK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2019

  • Mesaj Privat
raz40 a scris:Am un Opel Vectra B 1.6 16V 2001 si am fost sa imi pun freon. Am pus substanta de contrast si am observat ca pierde pe la compresor(la imbinarea celor 2 semicarcase). Domnul de acolo mi-a zis ca trebuie sa schimb compresorul.
Deci, cum se da jos compresorul?
Am facut niste poze cu compresorul.

se scoate pe partea de jos?


Fix operatiunea asta am facut-o eu acum 2 saptamani.
Deci:
-Scoti suruburile de la compresor (ai unu deasupra, unul dedesupt, unul in partea dreapta cum te uiti la el) si il lasi "cazut".
-In capatul compresorului la fulie ai un suport motor pe care trebuie sa il dai jos...si asta se face in felul urmator:
*scoti roata dreapta fata, scoti aparatorile care sunt inspre bara fata(sunt cateva suruburi), slabesti surubul de deasupra suportului(este chiar in capul lui, e o pozitie mai naspa pentru ca nu incape cricul) si restul suruburilor, scoti cureaua de accesorii, salti motorul pe cric(eu nu am avut posibilitatea sa salt motorul cum trebuie si am pus un patrat de lemn la baia de ulei si am saltat cu un cric hidraulic...ai grija sa nu salti prea mult de el sa nu spargi baia Smile) ), acum poti desface de tot toate suruburile si sa scoti suportul prin locul rotii dreapta fata.
-dupa ce ai scos suportul compresorul iese super usor pe acolo.

Am vazut ca postarea este de prin 2018 dar am zis sa las asta scris aici pentru viitorii doritori de schimbat compresorul.
Eu prima data cand am incercat sa scot compresorul l-am scos scotand evacuarea, dar te chinui super mult...
Sper ca am fost explicit si nu am dat informatii eronate...asta a fost cea mai usoara modalitate de scos descoperita de mine.
  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR