Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • JPiskolti

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2020

  • Mesaj Privat
...multumesc pentru ajutor ,problema rezolvata ,toate cele patru motoare din usi sunt arse...probabil firele rupte in burduf usa spate stanga au realizat alimentarea continua a motoraselor pana ce sau ars ...sunt sigur de treaba asta pentru ca plasticul din jurul motoraselor este topit, deasemenea colectoarele de pe rotor sunt arse ...in plus am conectat un motor dintr-un modul de usa de la un wolkswagen touran si in momentul cand apas telecomanda motorul se invarte...multumesc inca o data...oricum a fost o lectie buna macar am invatat ceva...de fapt concluziile trase sunt multe...trebuia sa incep la modulele de inchidere...dar ce ma indemnat sa nu le banuiesc a fost ca nici unul nu functiona ...m-am gandit ca doar nu sau stricat toate deodata...si uite chiar asta era...
Skip ads

  • JPiskolti

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2020

  • Mesaj Privat
gabimilo1 a scris:salut

trebuie vazut daca firul dintre pinul 23 din mufa xe2 si 87 de la releu e in regula.

mufa xe2 e aici



pinul 23 e asta



teoretic ar putea fi doar contact imperfect in mufa, ar trebui sa vezi continuitatea firului (scoti mufa si ii dai tu o masa de la caroserie in 23, ar trebui sa tacane releele.

am mai auzit cazuri in care au desfacut acele mufe de la motor si au dat doar cu spray de contacte, dar pentru alte defecte.

eventual probezi cu lampa sau aparatul daca vine minus in perechea lui 23.

...O SINGURA INTREBARE DE UNDE SCOTI ACESTE DIAGRAME SI DESENE...multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sint din TIS 2000 (scrie in dreapta jos a imaginilor)
  • ARadu971

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2020

  • Mesaj Privat
gabimilo1 a scris:salut

trebuie vazut daca firul dintre pinul 23 din mufa xe2 si 87 de la releu e in regula.

mufa xe2 e aici



pinul 23 e asta



teoretic ar putea fi doar contact imperfect in mufa, ar trebui sa vezi continuitatea firului (scoti mufa si ii dai tu o masa de la caroserie in 23, ar trebui sa tacane releele.

am mai auzit cazuri in care au desfacut acele mufe de la motor si au dat doar cu spray de contacte, dar pentru alte defecte.

eventual probezi cu lampa sau aparatul daca vine minus in perechea lui 23.
. ,,,,,,,salut am si eu o asemenea probleme nu imi vine curent la mufa 23 cum pot sai dau curent sau de unde este problema ,,,de nu se mai inchid usile ,,,se inchide doar portbagaju si cu capacul de motorina
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

in pinul acela trebuie sa vina minus, el trebuie sa ajunga pina la bobina celor doua relee care se vad pe schema de mai jos.

Inchiderea usilor vad ca este separata de inchidere portbagaj si rezervor.



Bineinteles ca trebuie verificata SI siguranta aceea FE 10.
  • adi1202

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2017

  • Mesaj Privat
gabimilo1 a scris:ma bucur sa aud ca ai rezolvat

nu stiu sa explic nici eu fenomenul.

am avut si eu fire rupte in burduf la ambele usi spate dar au fost pe deschidere geamuri si o data pe inchidere usa.

noroc ca nu prea le deschid dar ma astept sa mai faca si la mine, e boala lor.

la fel si la tine, la cel mai mic semn sa stii ca tot de pe aici vine defectul.


Salut chiar astazi am reparat o problema similara la opelul meu zafira 2007 1,9 ctdi ,la usa spate dreapta jumatate din fire erau rupte in burduf,leam schimbat si functioneaza totul in afara ca usa nu se inchide ,oare ai avea idee ce culoare are firul pentru inchidere usa sa-l ferific doar pe el sa nu fiu nevoit sa desfac toate firele dinou pt ca sunt foarte multe.Multumesc anticipat.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut

uite mai jos, gri/alb si negru/verde, nu stiu sa-ti spun care de la care este (incuiat/descuiat), dar le verifici pe amindoua ca nu ia mult timp


  • LIonutMihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut,am un opel zafira 2004,de ceva timp am o problema la inchiderea din telecomanda,sincronizez cheia cu contactu,tine 2-3 zile,dupa care nu mai merge,trebuie sa o sincronizez din nou!
A mai intalnit cineva problema asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR