Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asa e. Cu asta nu pot sa fac nimic. Caut cu lita. Cand am cumparat, am avut dubii, dar na... cum e omul? Am vazut cod. Am luat cu toate ca nu eram convins.
Singurul avantaj, la cel monofilar e ca il bagi mai usor prin stalp. Smile
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Usa spate dreapta, rezolvata. A durat de la 9:30 pana la 15:30, pe de o parte pentru ca nu am respectat intocmai tutorialul, iar pe alta parte am lucrat simultan la doua masini, adica un prieten cu aceleasi probleme lucra la al lui si il ajutam si pe el, pentru ca el nu mai facuse asa ceva pana acum.
Nu am respectat tutorialul in doua cazuri: scule, doar ce am avut, fara investitii si nu am respectat punctul 29, pentru ca mai am de condus azi.
Sambata viitoare, usa stanga spate. Acolo doar difuzorul tace, dar vreau sa fac si acolo treaba serioasa ca sa nu mai patesc ca acum, sa tina doar un an.
Multumesc pentru ajutor, horaa!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cu placinte, dupa cum vezi nici eu nu am avut toate sculele necesare. O scula de crimpare cred ca ar scadea durata la o ora si ceva, dar na, tot am zis ca imi cumpar una si de fiecare data cand ma duc la dedeman uit sa imi cumpar, mai ales ca nu e scumpa, vreo 60 si ceva de lei.
In 2 luni si ceva vor fi 3 ani de la publicarea tutorialului, inca nu am nici o problema la cablajul usilor, ceea ce inseamna ca treaba a fost facuta bine
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sa speram ca nici la mine nu o sa fie. Este o placere sa auzi cum se inchide usa din telecomanda.


Si un mic sacrificiu pentru buna functionare.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Uuuuuuuuuuu, auci
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu am gasit o virgina pentru sacrificiu (am auzit ca e tot mai greu), asa ca mi-am pus degetul la bataie. La usa din stanga o sa caut sa pun o Ana in zid (stalp), ca sa scap de varsare de sange.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Oare scrie undeva, dupa 2014, in forum, care fir unde duce?
Pana in 2014 am citit discutiile ,dar nu am gasit. Sa mai citesc oare 6 ani? Smile
Ma gandeam sa nu leg la usa stanga spate, toate firele, doar nu o sa pun niciodata geamuri electrice. Poate daca sunt mai putine fire, rezista mai bine in burduf. Sau e mai bine sa le leg pe toate? Pierd cateva minute...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca scrie dar gasesti in tis2000
Skip ads

  • IYoncel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Oare scrie undeva, dupa 2014, in forum, care fir unde duce?
Pana in 2014 am citit discutiile ,dar nu am gasit. Sa mai citesc oare 6 ani? Smile
Ma gandeam sa nu leg la usa stanga spate, toate firele, doar nu o sa pun niciodata geamuri electrice. Poate daca sunt mai putine fire, rezista mai bine in burduf. Sau e mai bine sa le leg pe toate? Pierd cateva minute...



Da cred ca e o idee buna sa legi doar firele care te intereseazã în mod clar sunt doar 6 fire dacã nu ai geamuri electrice
2 pentru inchidere-deschidere

2 pentru senzor usa deschisã
2 pentru difuzor usa
Eu am fãcut la mine aceleasi lucru la usã dreapta astra H 2005 1.4 benzina (cei drept legaturile cam taganeala Da miam propus sa le refac când am timp )
Firele utilizate sunt
Alb si ,rosu = închidere
Gri si verde=senzor luminima
Maro si maro+verde =boxe

Mentionez ca toate firele subtiri ca sunt si groase la acelasi culoare
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu am mai avut rabdare sa caut firele "active", asa ca ieri dupa masa am rezolvat si usa stanga cu toate cele 12 fire, mai ales ca difera culorile de la usa stanga, la cea dreapta. (Nu toate).
2 ore 20 a durat, avand cablurile pregatite.
Sper sa nu mai am probleme cat de curand.
Multumesc inca odata oamenilor de pe forum. Foarte multe probleme am rezolvat in acesti 11 ani de cand activez pe acest forum, fara sa intru pe usa service-urilor.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
2 ore 20 dar nu ardelenesti. Felicitari pentru reusita. Nu ar fi stricat cateva poze de la chirurgia ta
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
off topic in totalitate :

doar toata lumea stie ca in Ardeal timpul curge altfel decit in restul tarii (si al Universului).

Cine doreste sa afle cit a durat de fapt sa aplice un coeficient de corectie al zonei de unde este....
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cateva poze de sambata.

Ups. Tocmai ce le-am sters....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca pozele androzii astia le urca in nori, si eu am crezut ca am sters, memorie belita, erau acolo bine mersi.
Cu firele nu este boala numai la Opel. Un vecin cu Sharan ca nu se inchide, ca geamul...desfacut cu blandete burduful si hop unul, pe urma se fac trei si la sfarsit sapte. L-am trimis la un amic ca doar nu stau eu sa inlocuiesc atatea, haion mai uita, centralizata si ea cu nebunii, ciur de rugina dar praguri si bullbar inox. Cand o spala inca o gaura.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pozele le-am trimis incoace, incolo, asa ca as putea face rost de ele, dar pana atunci ar fi trecut cele 60 de minute de editare si am preferat sa nu le mai caut. Oricum nu sunt artistice. Cabluri belite, etc... in final rezultatul conteaza, iar eu sunt foarte multumit.
Calitatea? Ramane de vazut, sper sa fi facut treaba buna. Rugina?(doar pe jantele de tabla, iarna), dar nici Bullbar Smile

P.S. "Cine doreste sa afle cit a durat de fapt sa aplice un coeficient de corectie al zonei de unde este...."
In 2017 am lucrat olteneste... Smile)))
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor... dupa ce faceti asa o operatie la fire, verificati ca mufa sa faca click, cand o bagati la locul ei, deoarece eu era sa fac infarct sambata, cand deschid usa si nu se aprinde lumina si nu inchide cetralul. 😬😬
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Credeam ca e de la sine inteles verificatul lucrarii Very Happy
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Uite ca nu e, in anumite cazuri particulare. Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Caz particular des intalnit este ca inainte de a umbla tu a intervenit un tampea care a rupt siguranta, este zgomot si nu auzi click, ori se desface repede ori sta balalau pana se ard mufele.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Citind pe aici, am observat ca prima data am lucrat la usa in 2017. Atunci am facut o treaba de mantuiala, iar anul acesta am facut-o asa cum scrie cartea (tutorialul).
Tot ce se poate ca eu am fost acel tampea, deoarece back in 2017 nu parea ca s-a lucrat acolo. Totusi, de data asta se pare ca am impins bine mufa si sper sa nu mai iasa. O sa mai verific din cand in cand, cum sta treaba, iar de siguranta? Sa speram ca nu am rupt-o.
Oare cum imi dau seama, daca e rupta? Acum totul pare la locul ei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR