Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am facut ambele becuri functionale,mergea decat cel din stanga ,la cel din dreapta am facut gaura in oglida am pus bec si a mers ,
intradevar se monteaza decat pe partea stanga pentru orientare asa cum a spus un coleg mai sus daca ajungi o masina din spate cu lumini rosii se depaseste numai prin stanga,
dar la cati bizoni,dobitoci sunt pe soselele patriet e mai bine sa previ decat sa repari ,asa cu 2 becuri de ceata esti mai vizibil +ca multe alte marci de masini ai 2 becuri de ceata din fabrica(laguna1,passat ford mondeo etc,
daca aceaste sunt folosite strict numai pe ceata asa cum le spune si numele nu ar fi o problema,dar sunt si alti care nu stiu pe ce butoane au apasat si se aprinde si ceata(mai ales cei cu renault,logan unde pe maneta de semnal au si luminile ,aprinderea se face prin rotirea unor inele ca sa zic asa ma intelegeti voi) ,le place sa fie bordul aprins cu cat mai multe beculete ca un pom de craciun atunci nu mai e distractiv sa stai in spatele unui din aceasta categorie

e buna si solutia aplicata de colegul cu xenon pe marsalier cu buton separat ,pentru cei care au proiectoare aprinse cu xenon in ele sau pentru cei ce au farurile nereglate,la un moment dat ma gandeam si eu la montarea unui proiector pe spate in acelasi scop de ai atentiona pe cei mai sus mentionati,dar am abandonat proiectul .era inestetic.
Skip ads

  • Marius.AstraG

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Astra G 1.6 16v 2001 si am probleme cu becul de ceata stanga spate,nu se aprinde. Becul nu e ars,in bord se aprinde martorul dar ... degeaba. Nu imi faceam griji,dar a venit vremea sa il folosesc. A mai intampinat cineva problema asta ? Astept sfaturi. Multumesc !
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intreb si eu... Luminile le- ai aprins?

Revin: Din neatentie am scris o prostie, daca ai martorul aprins in bord trebuia sa mearga si becul. Si daca martorul era aprins in bord, logic, aveai si luminile aprinse.
  • marian_opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2014

  • Mesaj Privat
salutare!
ai rezolvat problema? cum ?
ma confrunt cu aceeasi situatie si ....vreau s-o rezolv.
merci!
Skip ads

  • 20CRS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare! aceeasi problema o am si eu cu becurile ceata spate: se aprinde martorul in bord, se aude releul cand apas butonul, becurile sunt bune dar nu se aprind...stie cineva care e problema?
mentionez ca am inversat releul cu cel de la proiectoare si este bun, siguranta e buna...nu stiu unde sau ce sa mai verific, ma poate ajuta cineva?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai daca zici ca releu ok, bec ok, mai ramane traseul firelor. Vezi daca iti vine curent la mufa de pe soclu.
  • 20CRS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ma gandisem si eu la traseul firelor dar mi se parea foarte putin probabil sa fie de acolo...
Intre timp insa m-am edificat, am carlig de remorcare si priza pentru remorca cu 13-sau 14 pini, nu mai stiu exact cati are. Pentru a putea folosi priza la sistemul nostru am un adaptor, pe care, cu gandul sa nu-l ratacesc pe undeva, l-am lasat cuplat acolo, la priza, iar instalatia electrica e in asa fel conceputa, astfel incat sa deconecteze lampile de ceata spate cand ai remorca legata - in cazul meu deconecteaza din cauza ca am lasat adaptorul cuplat. L-am decuplat si becurile se aprind...problema rezolvata (treaba cu priza am aflat-o tot de pe forum si le multumesc celor care au facut mentiunea respectiva despre instalatia carligului de remorcare).
  • Miinescu Teodor

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi spuneti cum rezolv problema cu lampa de ceata stg. ptr. ca nu merge. Am verificat siguranta si becul dar nu vrea.Martorul din bord se aprinde. Multumesc
  • AP8261

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2020

  • Mesaj Privat
livcro a scris:In general lampa de ceata este numai pe partea stanga..din motive necunoscute..probabil ajuta la orintarea pe timp de ceata..sau s-a socotit ca avand puterea mare, pot deranja 2 lampi..sunt ceva topicuri despre cum sa faci sa pui bec si in dreapta..dar nu cred ca e ceva deosebit...numai daca nu cumva esti doritor sa primesti urari carnoase de la colegii de trafic din urma ta:))


Iti indica ca prin stanga lampii poti depasi. Sau in tarile cu circulatie pe partea stanga a drumului, unde lampa este montata pe partea dreapta, se indica ca prin dreapta acelei lumini poti depasi.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR