Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Exista si CD30 MP3 cu auxiliar original fabricat de Blaupunkt (mai rar, dar si mai calitativ decat Delph-Grundig).

CristianTM.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa continui saga asta cu ,,bombardeaua,, CD 30 MP3 cu AUX. Deci am pus la loc GID-ul, am imperecheat, am desperecheat, am vorbit singur, etc... am folosit 5 versiuni de Op-Com si VAUX-Com, inclusiv o varianta OP-COM in limba germana care era mai completa (luata de pe un forum rusesc cu care au schimbat audio index la Blaupunkt CD 30 MP3 si Grundig CD 30 MP3), degeaba... la versiunea asta de Blaupunkt CD 30 cu AUX din 2007 nu poti schimba audio index (lista vida). Cel mai probabil pentru ca OP-COM/VAUX-COM nu stie sa lucreze cu acest tip de radiocd pe partea de audio (sunt putine de acest tip si probabil ca programatorul maghiar nu si-a mai batut capul cu acest model).

Fata de radiocd Blaupunkt CD 30 simplu din 2004/2005 se poate intereschimba 1:1 cu fata de radiocd Blaupunkt CD 30 MP3 cu AUX (sau fara AUX). Se demonteaza din suruburile laterale (torx, 4buc), se monteaza pe cealalta unitate unde se potriveste perfect si acum e la fix dupa forma bordului de Astra H.

Sincer sa fiu, radiocd-ul Blaupunkt CD 30 MP3 cu AUX asa cum a fost el setat de Opel sa sune pe Vectra C break (audio index 42 05) se aude in boxele de Astra H ca o trompeta infundata. In concluzie, vreau sau nu... tot va trebui sa ajung la un TECH2 pentru schimbare de audio index (unul care sa-i mai ia din bass, sa-i mai dea ceva inalte si un pic de medie in plus).
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca nu ai facut mare lucru in afara de batai de cap
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ba da, am facut cam tot ce-am avut nevoie... mai putin schimbarea de Audio Index (nu-mi place cum suna acum, dar pâna ajung la TECH2 sa-i modific sunetul o sa compensez din egalizatorul player-ului audio din iPhone).

Azi a venit si cablul audio AUX-IN (din Polonia, ceva aftermarket pentru Opel Astra H) cost 27lei. L-au comandat dupa catalog, ceva specific de Opel.
Sper doar ca se clipseaza simplu in spatele radiocd-ului, am vazut ca are o forma mai speciala cu o clema de clipsare.

L.E:
Mai ramâne sa vad pe unde rutez cablul de audio... sa-l scot de jos de undeva pâna sub suportul de telefon care este prins in grila de ventilatie din consola centrala. Si ca sa nu ma plictisesc, mi-am luat si un volan in piele cu comenzi, deci ramâne sa-l mai pun si pe ala plus activarea comenzilor (deci n-ai cum sa te plictisesti daca ai un Opel ca mereu gasesti câte ceva de facut la el).
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din start o spun, ca sa nu fiu lovit cu pietre, NU am facut asa ceva si NU am informatii ca ar putea functiona, dar ...
Dupa cum stim, nebanuite sunt tainele OpCom Smile si cam fiecare a mai modificat cate ceva prin acele variante de soft, asa ca, exprim si eu o idee, "creațã de tot" Smile pe care NU am incercat-o, pentru ca nu am avut nevoie si nu am avut nici ocazia, dar citind cele scrise de tine, ziceam eu ... ce-ar fi daca, ai intra pe anul si masina de pe care provine HU instalat acum, adica Vectra C de prin 2008 (sau asa ceva) si de aici pe infotainment ... bla, bla (stii calea prea bine).
Este cam de râs, stiu, dar naiba stie ... tot ziceai ca ai plictiseala Smile
Ma mai uitam prin niste bin-uri de la acest gen de HU, cred ca (doar cred) este idendificabil offset-ul unde este acest index, daca ai acces la programatorul de eeprom, cu care ai citit si scris memorie pentru "divort de vechiul display", poate am putea sa ne jucam putin cu acest continut ...

Repet, nu dati cu pietre Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am ales in OP-COM/Vaux-Com inclusiv Vectra C 2007/2008 dupa ce l-am reimperecheat cu GID-ul original de Vectra C 2007 cu care a fost livrat de fabrica, insa lista Audio Index era vida. Am mers cu VAUX-Com pe Astra H inclusiv pâna in 2012/2013 si e tot la fel, lista vida. Clar, in OP-COM/VAUX-COM nu exista suport de la dezvoltator pentru aceasta unitate HU Blaupunkt din 2007.

Totusi, din ce ai scris la final... oh, yeah! trebuie sa marturisesc ca e fix genul de ideie care ma face imediat ''sa ciulesc urechile''. Smile

Daca stii exact care e adresa HEX a Audio Index-ului in fisierul .bin citit cu programatorul, atunci ma bag la modificat si pe urma amicul meu mi-ar putea extrage eeprom-ul ca sa-l mai scriem inca odata. Am putea chiar sa-i punem un socket (daca gasim vreunul) ca sa putem sa-l plimbam din HU pe masa in programator si iar inapoi fara vreun stress ca poate nu mai rezista PCB-ul la inca o incalzire. Am vazut ca HU e cu un PCB verde, mie imi pare a fi oarecum de calitate, insa... e facut in 2007 si deja PCB-urile astea ,,de generatie mai noua,, nu mai sunt ce-au fost odata, a.k.a sa reziste la multe dezlipiri/lipiri de componente.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu nu am un HU de testat, ca nu-mi era greu. Ai putea sa imi trimiti bin-ul original, sau cel "divortat", care il ai la indemana, sa vedem daca gasim si in al tau, acel index, la acelasi offset.

Unii, care stiu ca nu se poate, daca stiu ca nu se poate, vor rade copios la chestiile astea Smile
  • ASTRA-lul

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Ce sa functioneze? S-a scris si pe topicul dedicat. cd30mp3 nu stie asa ceva din fabrica modificarea se face prin pacalirea liniei de telefon. La cd70/dvd90 este cu totul altceva. Acolo nu trebuie pacalit nimic ci doar montate piesele corespunzatoare.

Salut ! Am DVD90 pe masina fara auxiliar pe ecran. Am ecran mare color. Se poate face aux doar activat si ceva mufe ,sau trebuie modificat hardware ? Ms de raspuns , nu ma pricep ...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie adus softul la zi (2007), interventie hardware asupra unitatii si mufa aux in.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Intr-un final.. am ajuns si eu la cineva cu TECH2 sa-mi schimbe Audio Index-ul la Blaupunkt CD 30 MP3 cu AUX (cel de Vectra C din 2007). Doream demult sa se auda mai bine sunetul in masina cu boxele originale de Astra H. Inainte de reprogramare am constatat ca era setat cu Audio Index 042 05 de Vectra C Caravan, acum e reprogramat cu Audio Index 043 03 si chiar se aude mai bine la radio dar si pe AUX-IN dintr-un iPhone 6.

Deci pot sa zic ca în sfârsit s-a incheiat si saga asta cu Blaupunkt CD 30 MP3 cu AUX, de-acum sunt si eu un utilizator multumit.

L.E:
Mai ramane sa vad daca nu cumva mai trebuie umblat pe undeva in setari cu OpCom ca ceva imi mananca bateria si se intampla de cand am schimbat casetofonul si am montat oglinda electrocromata. Am citit pe undeva pe forum cum ca CD 30 MP3-ul trebuie declarat in CIM ca sa-i dea CIM-ul comanda de sleep sa nu mai consume curent, nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva cand m-am uitat prin modulele masinii cu OpCom.. insa va trebui sa ma mai uit odata mai cu atentie, poate totusi gasesc asa ceva prin meniuri sa reconfigurez.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR