Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o problema cu volanul care se cojeste/exfoliaza, la revizia anuala am pomenit de problema dar mi sa spus ca daca nu am intretinut/tratat volanul conform cu recomandarile Opel nu face obiectul garantiei, si ca din 6 in 6 luni eu trebuia sa fac o cosmetizare a volanului din piele sau ceva de genu(nu mai stiu exact termenul folosit de domnul de la receptie/service). si ca este specificat in certificatul de garantie. Spuneau ca au mai avut un caz simillar iar raspunsul Opel oficial acesta ar fi.
L-am crezut pe cuvant si nu am mai facut nimic, dar intre timp am cautat in certificatul de garantie si nu am gasit asa ceva specificat.

Am mai cautat pe alte forum-uri probleme similare si am gasit exact la fel la VW, Renault si Mazda (la toti sa schimbat/reparat) volanul cu aceasta problema.
- https://vwforum.ro/topic/112176-probleme-volan/
- http://www.reno.ro/S-a-coji...lanu-t125209.html
- https://forum.clubmazda.ro/t...lanul-se-cojeste/

M-am decis sa le cer celor de la AutoGlobus/reprezentanta Opel Timisoara raspuns oficial cu problema mea, iar daca raspunsul este tot negativ(ca nu face obiectul garantiei) voi merge catre ANPC(OPC) cu raspunsul lor.

As dori sa stiu daca mai este cineva in situatia mea si ce imi recomandati.
Multumesc frumos.



MODEL: Grandland X 2018
MOTOR: W0VZRHNS3JS3762
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si astra j-ul meu din 2016 a avut aceeasi problema. L-am schimbat pe garantie la 20k . Acum la 118k iar trebuie sa imbrac volanul.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut, mulțumesc de rãspuns.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Au mentionat cu ce trebuie tratat ca sa nu se ajunga la situatia asta? Smile
Skip ads

  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Nu, nu au menționat. Doar cã așa recomandã producãtorul și cã scrie și în cartea de service și întreținere. Am citit de vreo douã ori toate cãrțile primite și nu este așa ceva scris. În fine, am fost chemat ieri la ei pentru o constatare și am primit și o foaie la mânã cu ce au verificat urmând ca în câteva zile sã primesc și un rãspuns oficial de la producãtor dacã îmi rezolvã sau nu problema. Dacã nu vor face nimic voi merge cu rãspunsul lor, garanția și tot ce trebuie la ANPC/OPC.
La constatare un domn de acolo a zis cã acea exfoliere este de la factor extern, cum pun mâna pe volan și ai și verigheta + cã aș avea un pH probabil mai acid așa sa exfoliat Smile
În încercarea de a nu fi chiar nepoliticos am spus : M-ați prins, recunosc pun mâna pe volan.

Ce sã zic, am avut un Logan de 9 ani tot cu volan din piele și pH ul meu sau verigheta nu au lãsat urme.. Smile Iar la volanul de un an și jumãtate, aciditatea și verigheta își fac treaba Smile
În funcție de rãspunsul lor, voi ști ce fac mai departe.
O zi bunã.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Sincer iti recomand crema de maini doina, cel putin dupa ce il refaci, il ungi din cand in cand, e clar ca secretia ta il strica, desi stratul de piele ar trebui sa fie destul de gros iincat sa nu se intample asta. Cred ca ei au inceput sa foloseasca o piele ieftina si de proasta calitate.

Ca o paranteza, la polul opus sunt cei ca mine, parca imi iese grasime din maini, volanul meu e ca nou si culmea, si eu il ating.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Si eu recomand sapunul Duru pentru maini si fata. Cine stie, poate atingi cu obrajii volanul si ii sare tandara. Iar pentru pedale recomand condusul in picioarele goale, ca sa nu crape toata masina. De fapt cred ca masina asta este facuta sa stea in parcare, nu sa fie condusa. Eu zic sa verificati bine manualul sa vedeti daca aveti voie sa o conduceti sau e doar bibelou.

Ca sa nu o mai lungim, calitatea Opel este praf, iar despre serviciile celor de la reprezentate, nu are rost sa mai vorbim. Eu stau de o luna sa imi vina bateria care trebuie schimbata pe garantie si cand sun sa intreb, o sa revina ei cu un telefon cand o zbura porcul. Ca sa nu mai zic de cele 6 luni de cand astept ornamentele de praguri, cu care ar fi trebuit sa vina masina de la inceput.

Succes si nervi cat mai putini. Eu recomand sa dati review-uri negative pe Google maps si unde se mai poate, la toate reprezentantele unde aveti probleme.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de rãspuns și recomandãri 😊👍
Skip ads

  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Problema ta trebuie rezolvata pe garantie, nu ai de ce sa accepti altceva. Mai cauta pe forumuri ca nu esti singurul si au rezolvat pe garantie.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Da așa ar trebui, mulțumesc pentru rãspuns. Am mai vorbit cu un prieten ce a lucrat la TRW la cusut volane în piele și mi-a spus cã au primit la un moment dat o piele de proastã calitate și toate volanele au început sã se exfolieze asemãnãtor.
Și da, ar trebui normal schimbat în garanție.
Voi vedea ce rãspuns primesc și vã anunț.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca e defect de fabricatie. Genul asta de situatii nu aduc beneficiu prestatorilor de servicii delegati de opelica si atunci pun placa asta ca sa scape de munca. Am avut pb cu romanii de la opelica, motiv pt care nici nu ma mai intereseaza o masina cu garantie. Imi amintesc ca acum vreo 10 ani era vina ta daca pompa baga pilitura si strica injectoarele si cei de la service spuneau asa: Ce sa va fac eu d-nule/d-na daca dumneavoastra bagati motorina de la TIR-isti? Bineinteles ca ala/aia in viata lor nu au dialogat cu un TIR-ist, ba da mergea, de fiecare data. Iesi domnule din starea de confort si du-te si ameninta pe la reprezentanta in stanga si dreapta, fa o dezbatere cu ei de fata si cu viitorii clienti bezmetici, sa vezi ca cel putin o parte din ei isi schimba parerea pe loc si pleaca de acolo. Vin altii, dupa, e adevarat, dar nu ramai singur cu ziua fu**ta!
Importatorul de multe ori e corect, reprezentanta nu e! Eu ca sa ajung sa imi dea atentie la problemele cu cutia de viteze am apelat la GM europe, dar aia au facut forward automat la mail la singurul lor om din romanica, care ghici, era un fost angajat trecut prin toate reprezentantele. Au incercat ceva, dar m-am ales cu pagube de la ei, mi-au f**ut geometria, iar in final pb nu a fost rezolvata pt ca trebuia inlocuita cutia cu totul si asta era, zicea reprezentul GM europe, posibil numai in caz de distrugere totala. Deci cam asa se comporta un producator auto de un client ingrijorat de propria investitie in confort, i se falfaie!

Asa ca un volan ,e ieftin sa ti-l inlocuiasca, insa trebuie sa treci peste jegurile din reprezentante cu un singur mail cu poze.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru rãspuns și sfaturi. Între timp m-au sunat cei de la reprezentanțã și au spus cã Opel a decis sã facã un gest comercial și volanul sã fie retapițat, și urmeazã sã hotãrâm o sãptãmânã când aș putea lãsa mașina la ei, pentru cã volanul trebuie trimis la partenerii lor care îmbracã volanul în piele. Am cerut dacã au posibilitatea sã îmi dea mașinã de schimb pe perioada reparației dar au spus cã nu au mașinã de schimb.
Îmi place cum a sunat asta cu "gest comercial" Smile
Dar pânã la urmã mã bucur cã îmi vor rezolva totuși problema. Un "gest" frumos zic și eu Smile
Sãnãtate și numai bine.
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Retapitarea suna a rezolvare româneascã din partea srl-ului. Lucrul acesta il puteai face si tu fara probleme. Daca era o problema de fabricatie, nu era normal sa fie inlocuit volanul, ca piesa de schimb?
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut, da așa credeam și eu cã îl vor înlocui, dar prin exprimarea lor: "gest comercial" este ca și cum nu face neapãrat obiectul garanției, intrând ca fiind un defect. Ce pot sã mai zic, pânã la urmã bine cã îmi rezolvã problema. Este mai comod în situația datã sã accept și retapitare decât sã îmi fac nervi cu ei pe chestiuni de reguli de garanție.
Da, așa am vãzut și pe alte forumuri la probleme similare cã au schimbat volanul cu totul. Chiar și domnul Marius de mai sus, cel cu Astra din 2016 spunea cã a fost înlocuit. Am sã le pun problema înlocuirii dar va trebui sã caut argumente bune... O sã mai citesc cartea de garanție.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ma iau pe mine nervii cand aud de "gest comercial". E ca si cum iti fac ei tie o favoare, din ce inteleg.
Din punctul meu de vedere, cat masina este in garantie, trebuie sa fie tratata ca noua, daca este exploatata ca in carte, cu exceptia consumabilelor. Daca dupa retapitare, volanul arata ca nou, e ok. Sa iti explice ce inseamna asta. Si insista la masina de schimb, daca dureaza mult si mai ales daca chiar ai nevoie de masina in timpul asta. Iti pot da o masina de test drive pe care oricum le folosesc ei.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Da, ceva de genul este.. Un fel de favoare din partea lor. Sunt curios dacã rãspunsul oficial Opel a fost chiar așa, sau "mândria" celor de la reprezentanțã de a nu recunoaște neapãrat problema de calitate. Mi se pãrea un gest frumos ( sã folosim cuvintele lor) sã recunoascã, cã da a fost un lot cu probleme sau ce motiv vor ei sã dea.. Și sã rezolve problema cum vor ei. Dar na.. Este și asta o metodã de a pune problema..
Totuși voi cere și rãspuns oficial în scris sã vãd exact și rãspunsul Opel și motivația lor. Asta ca sã am și foie la mânã pentru eventualitatea unui conflict de garanție.
Legat de mașina de schimb, o sã mai insist, chiar vãzusem o știre la TV cã service-urile sau reprezentantele au obligația de a pune mașinã la dispoziția clienților pe perioada reparațiilor care dureazã mai multe zile.. Mã voi interesa cã nu cunosc exact cum este.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu ti dau masina, pt ca nu esti un caz profitabil si asta inseamna ca unul din sefuleti sa mearga acasa cu alt sefulet, nu singur cu masina lui. "Gest comercial" e o magarie, si mie mi-au zis ca gest comercial imi dau 2 ani postgarantie la cutie si motor, pt distrugere nu altceva. In vest pe vremea aia garantia asta era oferita, cred contracost, la noi nimic 2 ani punct. Cu astfel de gesturi...mai bine o dacie si gata.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La mine au completat si in cartea de service ca au inlocuit volanul pe garantie.
  • MGabrielSandu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, aceiasi problema o am si eu cu volanul care se exfoliaza. Nu am inteles de ce nu vor sa rezolve problema fara sa faca prea multe valuri. Am facut email la dealer si astept raspuns. Eu nu o sa fiu de acord cu retapitarea volanului si o sa fac o sesizare la opel ro.

Va rog sa ma sfatuiti la ce adeesa de email de la opel.ro trebuie sa fac emailul si daca trebuie sa scriu ceva anume in el.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Pe bune ca sunteti naivi.
Ce nu ati inteles voi daca ati citit majoritatea topicurilor de aici cu GLX este ca dupa preluarea de catre idiotii de la PSA, Opel nu prea isi mai baga clientii i seama, decat pe cei noi care vor sa cumpere.
Eu le-am dat o gramada de emailuri cu lucruri mai simple si nu se obosesc sa raspunda. Dar voi cu probleme de garantii?
Reprezentantele care chiar schimba ceva, sa stiti ca o cam fac pe barba lor nu a celor de la Opel.
Acest brand a ajuns de tot kkt. Fiabilitate=0, servicii=0, piese= preturi exagerate, servicii= 0
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR