Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • tpdarius

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mumus a scris:mersi, dar nu e prb care o am eu, la mie e prb la butonul de actionare.

si eu am intampinat aceasi problem acum cateva zile !
Skip ads

  • don_vlaxter

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ati reusit vreunul sa rezolvati problema asta?
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu nu, am renuntat la idee...am facut rost de o cheie torx de 40 si o tin in portbagaj. Ptr rabatarea banchetei...desfac cele 4 suruburi in care este inclus sistemul de rabatare si gata...in 3 minute nu am ce face... cat de des folosesc rabatarea..se merita.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mumus a scris:eu nu, am renuntat la idee...am facut rost de o cheie torx de 40 si o tin in portbagaj. Ptr rabatarea banchetei...desfac cele 4 suruburi in care este inclus sistemul de rabatare si gata...in 3 minute nu am ce face... cat de des folosesc rabatarea..se merita.

Servus Gyuri! Ce ai facut cu bancheta? Ai abandonat ideea de a o repara?
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!
aceeasi problema am si eu cu partea 2/3 din stanga spate a banchetei un corsa C din 2001.
dar eu macar stiu ce are.am desfacut si am vazut ce acolo e ceva rupt.stie cineva unde pot gasi acea clapeta noua sau sh?
e vorba de clapeta pe care apesi cu mana sa strunesti spatarul din loc.oare cu ce se poate lipi asa ceva caci am incercat cu picatura si nimik.
o zi buna!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:
mumus a scris:eu nu, am renuntat la idee...am facut rost de o cheie torx de 40 si o tin in portbagaj. Ptr rabatarea banchetei...desfac cele 4 suruburi in care este inclus sistemul de rabatare si gata...in 3 minute nu am ce face... cat de des folosesc rabatarea..se merita.

Servus Gyuri! Ce ai facut cu bancheta? Ai abandonat ideea de a o repara?


ptr moment am abandonat-o, astept sa gasesc pe cineva care sttie sa umble pe acolo Smile pana atunci cheia torx de 40 e in portbagaj Smile chiar am avut ceva de carat si am rabatat bancheta in mai putin de 2 minute...deci nu e grav. dar daca as gasi pe cineva, nu m-ar deranja
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Uite maine da un semn sa vedem ce este defect acolo.
  • djiga

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Buna, Corsarilor cu banchete defecte. Am patit si eu aceeasi chestie in vara lui 2007 Smile
Am avut noroc cu un prieten de-al meu care nu e corsar, dar avusese un Ford Mondeo din 95 si la astea tre sa stii sa improvizezi. Impreuna cu el am desfacut tapiteria pana am ajuns la mecanism. Opel a pus aluminiu peste tot, numai piesa cea mai solicitata a facut-o din plastic. Are o forma de cilindru scobit in mijloc si partea de capat se rupsese. Raparatia ne-a costat 2 ron sau cat o fi tubul de Super Glue la ABC-ul din colt.
Am tras cu Glue pe piesa apoi am infasurat ata in jurul capatului, iar peste ata am dat cu Glue.
Ceramica e moale fata de ce a iesit Smile
Si nu am mai avut nici o problema de atunci.
Skip ads

  • cotzo1987

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi de forum Smile
Am si eu o intrebare de baraj:D
Bancheta mea din spate nu se rabateaza de cand am luat masina, si nu prea am insistat asupra ei.
Clapeta din dreapta nu functioneaza, si ma gandeam.. daca desfac surubul de sub plasticul din dreptul sistemului de prindere, bancheta se va elibera?Smile
A mai desfacut careva?

Am atasat si o imagine pentru mai multe detalii despre ce anume vorbesc.




Multumesc.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu fix aceeasi problema, ceva s-a rupt in manerul din partea dreapta. Am comandat o piesa noua dar n-am avut timp sa ma uit cum o pot inlocui.
  • cotzo1987

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni ce face acel surubel Neutral ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
desfal si vezi ca tine,,broasca,,de la bancheta(spatar)
Skip ads

  • cotzo1987

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt raspuns, inseamna ca in curand pot sa rabatez si eu bancheta:D
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, stie cineva cum as putea rabata banchetã din dreapta 1/3 la un Opel Combo Tour , manerul de deasupra acționeazã, banchetã sa misca cca 3 cm si blocheazã ca si cum sistemul de jos nu se mai învârte.
M-am uitat in stanga cea care se rabateaza fãrã probleme dar se pare ca sistemul de jos , cred ca e un surub care practic rol "de balama" care permite sã se învarta.
ÃŽn partea dreaptã nu stiu ce are dar cred ca sistemul de deasupra banchete (clapita) are rol doar de închidere in potcoava de pe mijloc , acționeazã ceva si partea jos ?
Are cineva idee cum as putea sa o rabatez , chiar si manual , am incercat sa împing în ea cat am putut fãrã sã distrug ceva , dar nu se mai clinteste dupa cei 3 cm cat se misca .

Multumesc , am nevoie urgent ca maine dupa amiaza trebuie sa car ceva mai mare si nu încape.
Help !

Multumesc frumos anticipat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR