Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dat fiind faptul ca rulmentii din diferential si unul de planetara au inceput sa-si faca de cap si facand toate socotelile am ajuns la concluzia ca nu merita investitia in rulmenti si as iesi mult mai bine cu o punte SH.
Acum e problema, am gasit la dezmembrari o punte de pe o frontera B, din 99-2000, acelasi motor 2.2 benzina, aceleasi arcuri (elicoidale), aceeasi platforma (5 usi).

Intrebarea e: se potriveste aceasta punte pe frontera A?

Multumiri anticipate!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Frontera A (X22XE) are raportul de 4,88, iar Frontera B (X22SE si Y22SE) de 4,78 ... nu se mai sincronizeaza cu fata, conform GM-EPC3.
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si puntea second banuiesc ca este "noua".
Pune rulmenti noi si ai scapat de probleme. Au la BADI rulmenti SKF. Daca vrei "speciali" auto sunt foarte scumpi.
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Stelea, ceva de genul asta am gasit si eu.

B20ENY, problema sta asa: fie iau rulmenti noi si ma costa in jur de 1150 RON, fie iau punte cu totul, si ma costa 1200 (300 euro). La puntea "noua" as mai avea si discuri + etriere de care as avea nevoie.

Inca o intrebare: pot pune diferentialul de la puntea mea pe puntea cealalta? Atunci banuiesc ca s-ar pastra raportul final.
Skip ads

  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cumpara puntea. Mai mult decat sa fie dusi si rulmentii de pe ea nu are ce sa se intample.....Si te intorci la aceeasi problema. Doar ca vei avea discuri + etriere. Si mie-mi place sa ma mai carpesc dar nu merge cu orice. Iar rulmentii nu sunt orice.
Oricum decizia iti apartine.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ... logic ar fi sa se potriveasca, dar ...
  • andu55

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
viorel77 a scris:Multumesc mult Stelea, ceva de genul asta am gasit si eu.

B20ENY, problema sta asa: fie iau rulmenti noi si ma costa in jur de 1150 RON, fie iau punte cu totul, si ma costa 1200 (300 euro). La puntea "noua" as mai avea si discuri + etriere de care as avea nevoie.

Inca o intrebare: pot pune diferentialul de la puntea mea pe puntea cealalta? Atunci banuiesc ca s-ar pastra raportul final.

am eu planetarele cu rulmenti si discuri .daca esti interesat ti le pot da eu . tel 0731 065 800
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Are cineva capacul de tabla de la diferential....Tot asa de la vreo punte schimbata.
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult andu55, ai si un PM!
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa schimb si eu puntea spate la o frontera A ( model cu arcuri pe foi) si care are LSD( cel putin are codul G80). Exista mai multe rapoarte la aceste punti? De ex. am vazut ca unele masini veneau echipate cu anvelope 225/75 R15 iar a mea a venit cu 255/75 R15. Imi pot da seama dupa asta?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu iti poti da seama dupa cauciucuri. Pe unul din suruburile de la capacul diferentialului ar trebui sa fie o tablita pe care este pansonat raportul : 4,88 sau 4,30 etc. Daca nu are tablita, singura solutie e sa invarti de cardan si sa numeri rotatiile de la cardan si cele efectuate de roti apoi faci impartirea. Atentie ca rotile trebuiesc sa se invarta sincron ca astfel daca o roata sta si una se invarte, mai trebuie sa mai imparti la doi.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am doar un abtipild albastru cu o serie iar pe suruburi nu e nicio tablita, nu scrie nicaieri... din pacate...
Multumesc pentru informatie.
Skip ads

  • ALMAN

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1996 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2020

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Nu iti poti da seama dupa cauciucuri. Pe unul din suruburile de la capacul diferentialului ar trebui sa fie o tablita pe care este pansonat raportul : 4,88 sau 4,30 etc. Daca nu are tablita, singura solutie e sa invarti de cardan si sa numeri rotatiile de la cardan si cele efectuate de roti apoi faci impartirea. Atentie ca rotile trebuiesc sa se invarta sincron ca astfel daca o roata sta si una se invarte, mai trebuie sa mai imparti la doi.
. Daca lipseste acea placuta, dai capacul jos si pe coroana mare scrie raportul de transmisie (ex. 8x39 reprezinta 4.88 sau 8x41 reprezinta 5.13 ,etc). e cel mai sigur si simplu mod de a afla raportul de transmisie!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR