Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro
  • MStirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2012 M9R-F6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Am achizitionat si eu un Opel Vivaro 8+1 locuri, din 2012, motor 1995 cmc/ 84 kw si la primul drum lung am constatat ca la 110 km/ h, oricat as apasa pedala de acceleratie, viteza nu mai creste.
Precizez ca nu am sesizat vreo limitare pe turatie, in trepte inferioare.

Ati mai intalnit asa ceva? Stiti vreo modalitate prin care pot inlatura acest neajuns?

Multumesc mult.


MODEL: Opel Vivaro
MOTOR: 2.0 84kw M9R-F6
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca esti sigur ca masina nu are alte probleme, ceva de genul Limp home mode si ca pana la 110km/h trage bine, mai ramane varianta ca ...
A fost pe firma/companie si deci a fost folosit ca "vehicul special". Din aceasta cauza a fost activata functia de limitare a vitezei.
Pentru limitarea vitezei, am vazut si ceva dispozitive aftermarket atasate, dar la a ta, 99% sunt sigur ca este activata functia masinii de limitare, din ECU.
Daca am dreptate, variantele ar fi cam asa: tech2 sau MDI (cu OpCom nu cred sa mearga, eventual poate cu ceva de genul Launch sau Autel) prin OBD sau citit softul din ECU, inlaturata restrictia si rescris.
  • MStirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2012 M9R-F6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2020

  • Mesaj Privat
adica 250 euro
Smile

Merci. Cred ca o sa o las asa.

Mie 110 km/h imi sunt suficienti, doar ca ieri, venind de la mare, m-am chinuit 5 minute sa depasesc un tir.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
De unde acel pret?
Posibil sa mearga si cu Can Clip, de la Renault, parca acest motor este de Renault.
Trece la profil locatia, poate este vreun coleg prin apropiere care te poate ajuta.

Ca o gluma, pentru a mai si rade ... merge si cu 5 lei, cumperi un buton cu 3 lei si un metru de cablu cu 2 lei ... si cand ai nevoie de viteza mai mare, intrerupi semnalul de viteza, probabil de pe unul din senzorii de ABS Smile (doar ca si gluma, asa ceva nu se face!)
Skip ads

  • MStirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2012 M9R-F6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Smile

Merci. Cam asta mi s-a spus pe net, pe unde am sunat. Eu nu prea ma pricep, dar mi s-a explicat ca limitare se pune la autovehiculele care functioneaza mai mult in oras, pentru a isi face curatarea filtrului de particule in regim urban.
Eu speram sa o rezolv cu 100-200 lei, insa ce am gasit pe net depaseste asteptarile mele.
Inteleg ca limitarea/ eliminarea limitarii se inregistreaza la Opel, ceva costuri de inregistrare, etc

Nu stiu daca apare modificarea la profil, dar sunt din Popesti-Leordeni, Ilfov.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Frumoasa povestea cu "limitare se pune la autovehiculele care functioneaza mai mult in oras, pentru a isi face curatarea filtrului de particule in regim urban", in realitate este pentru vehiculele comerciale si se impune de catre firma/compania proprietara.
Repet, merita incercat cu tech2, MDI sau Can Clip eventual si cu Launch sau Autel.
Sper sa se gaseasca cineva din apropiere, care sa te ajute. Nu este chiar asa de complicata chestia.
  • MStirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2012 M9R-F6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Merci.
  • PAdrian751

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2020

  • Mesaj Privat
MStirbu a scris:Salutare. Am achizitionat si eu un Opel Vivaro 8+1 locuri, din 2012, motor 1995 cmc/ 84 kw si la primul drum lung am constatat ca la 110 km/ h, oricat as apasa pedala de acceleratie, viteza nu mai creste.
Precizez ca nu am sesizat vreo limitare pe turatie, in trepte inferioare.

Ati mai intalnit asa ceva? Stiti vreo modalitate prin care pot inlatura acest neajuns?

Multumesc mult.


MODEL: Opel Vivaro
MOTOR: 2.0 84kw M9R-F6



Poti incerca la un service auto te costa undeva la 100 euro pentru a scoate limitarea de viteza. Am si eu un vivaro 2017 si e limitata la 120 km/h.
  • MStirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2012 M9R-F6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2020

  • Mesaj Privat
In cazul in care se mai loveste cineva de aceasta problema, am reusit sa ridic limitarea de la 110 km/h la 130 km/h la Radacini Motors, in urma unei diagnoze. Costul total al diagnozei - 250 lei.

Multumesc tuturor pentru sprijin.
  • AMircea86

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2009 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Merge dat capastrul jos complet prin dezactivarea functiei SL.Cea mai buna interfata este Renolink.Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR