Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Topicul este despre ulei, dar usor tangential, deci daca nu am postat unde trebuie sau ceva , va rog sa il mutati. (later edit: cred ca era de "discutii generale")
Povestea incepe cand ma gandeam ca mai ales in perioada asta, a fost nevoie (mai mult sau mai putin) sa gospodaresc singur masina, mai ales ca imi si place. De curand mi-am schimbat furtunul de la clapeta de aer care mi s-a spart iar la 2 ani in cap (august 2018, august 2020) si mandru de treaba asta am zis ca as putea sa imi fac si schimbul de ulei si filtre, ca tot vine momentul. Filtrele oricum le schimb singur, dar problema e uleiul.

Si acum problema mea: unde arunc si eu uleiul folosit / filtrul de ulei? Intrebarea e serioasa si nu am de gand sa il arunc la wc , pe strada, in pamant sau mai stiu eu. Am tot cautat dar nu am gasit prea multe informatii despre reciclarea uleiului auto la nivelul de consumator ocazional (cel alimentar se colecteaza cam peste tot, dar nu si cel auto). Din ce am inteles, la un moment dat (dar nu stiu daca mai e cazul sau daca s-a schimbat legea), benzinariile care vand si produse de genul asta ar trebui sa aibe si niste canistre pentru reciclare unde ai putea sa duci uleiul vechi. Dar daca te duci la benzinarie si intrebi asa ceva se uita urat la tine.

La service, nu stiu in ce masura pot sa ma duc la orice service si sa le zic am si eu 5 l de ulei, puteti sa il luati ?
Nu intelegeti gresit, nu am nevoie de bani sau ceva, pot sa si dau o suma modica unde il las numai sa stiu ca e reciclat ok si ca nu e aruncat pe oriunde.
Multam


MODEL: Insignia 2016
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In mod normal, depozitele care vand astfel de produse, ar trebui sa asigure si circuitul de reciclare, dar nu stiu daca se intampla asa ceva.
La fel de normal, structura (agentie, comisariat, garda) pentru protectia mediului, din zona ta, ar trebui sa iti poata da informatii despre punctele autorizate (din acea zona).
Ar mai fi o varianta, exista centrale cu arzatoare de combustibil lichid si unele dintre ele sunt autorizate si pentru uleiuri uzate. Chiar si unele ateliere de service au asa ceva.
Dar toate acestea sunt teorii, in practica, eu as incerca la un service mai serios, nu cred ca o sa ii deranjeze.

P.S. Buna intrebare, frumos pusa problema!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Orice service și benzinãrie îl colecteazã. Eu, de ex, îl dau unui service care își face încãlzire cu centrala pe ulei.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am intrebat la benzinarii si nu colecteaza..dar au colectat candva..ca in RO doar de fatada e totul. Si eu il voi duce la un amic care are incalzire pe ulei. Pe de alta parte uleiul e din petrol, iar petrolul vine din pamant...ma rog e o discutie ca daca ajunge in panza freatica un litru de ulei poate contamina muuullltii litri de apa.
Voi face un drum pana la amicul cu centrala sa ii duc uleiul de dragul ecologiei...am strans ceva litri..
Skip ads

  • SMehedintu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2020

  • Mesaj Privat
În aceiași situație sunt și eu mã chinui sa gãsesc undeva și nu gãsesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
https://www.colectaredeseuri...eseuri/ulei-uzat/
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR